Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świnoujściu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 26.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.5.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 maja 2015 r.

UCHWAŁA Nr 666/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 maja 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świnoujściu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 26

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714. ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świnoujściu kandydaturę Pani asystent sędziego Aleksandry JANCZURY.

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świnoujściu kandydatury Pani prokurator Magdaleny KIRSZENSTEIN.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Świnoujściu, ogłoszone w Monitorze Polskim z dnia 7 stycznia 2015 r., poz. 26. zgłosiły się powyżej wymienione kandydatki.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył w dniu 4 maja 2015 r. posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatek na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Świnoujściu.

W posiedzeniu Zespołu nie uczestniczył, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód prokuratora, przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratury.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa po przeprowadzeniu narady, uwzględniając załączone do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa wniosków uczestniczek postępowania oceny kwalifikacyjne kandydatek, opinie przełożonych, rekomendacje, informacje dokumentujące doświadczenie zawodowe, publikacje, opinie Kolegium Sądu, ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów oraz inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia kandydatek ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Biorąc pod uwagę wszystkie ustawowe kryteria, bezwzględną większością głosów (4 głosami "za", przy 1 głosie "wstrzymującym się") przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pani asystent sędziego Aleksandry Janczury na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Świnoujściu.

W dniu 6 maja 2015 r. Rada wszechstronnie rozważyła całokształt okoliczności i podzielając stanowisko Zespołu uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszą kandydatką jest Pani asystent sędziego Aleksandra Janczura, która zostanie przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świnoujściu.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kwalifikacje Pani asystent sędziego Aleksandry Janczury, posiadane przez Kandydatkę doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z opinii na temat Jej pracy, a także uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem Jej kandydatury do powołania na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Świnoujściu.

Pani Aleksandra Janczura urodziła się w dniu 8 listopada 1982 r. w Szczecinie. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2009 r., złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. W okresie od dnia 9 listopada 2009 r. do dnia 31 października 2011 r. Kandydatka była zatrudniona jako asystent sędziego w VIII Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie, a od dnia 2 listopada 2011 r. do chwili obecnej pracuje w charakterze asystenta sędziego w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Ocenę kwalifikacyjną Kandydatki sporządziła SSO Iwona Gdula - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Szczecinie, która wyraziła pogląd, że dane dotyczące rodzaju czynności wykonywanych przez Panią asystent, ocena predyspozycji osobowościowych do zawodu sędziego, poziom kultury osobistej, stosunek do przełożonych i osób współpracujących z Opiniowaną, wskazują na bardzo dobrą umiejętność organizacji pracy, sprawność i wzorową wręcz pracowitość przy wykonywaniu powierzonych Jej czynności. Sędzia wizytator podniosła, że z kontrolowanych projektów orzeczeń i uzasadnień wynika, że Kandydatka posiada umiejętność dostrzegania kwestii istotnych dla rozstrzygnięcia danej sprawy. Potrafi samodzielnie dokonać analizy przepisów prawnych - także z uwzględnieniem zmian stanu prawnego. W sposób bardzo dobry opanowała umiejętność rzeczowej analizy faktycznej i prawnej opracowywanych spraw, co świadczy o bardzo dobrej znajomości prawa karnego materialnego i procesowego. Sporządzone projekty orzeczeń i ich uzasadnienia wskazują, że Pani asystent należycie potrafi dobierać argumenty. W ocenie sędzi wizytator zasób wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych zdobytych na aplikacji sądowej, po zakończeniu której Opiniowana otrzymała ocenę dobrą plus z egzaminu sędziowskiego, a pogłębianych w trakcie ponad pięcioletniej pracy na stanowisku asystenta sędziego powoduje, że Pani Aleksandra Janczura jest wzorową kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie na posiedzeniu w dniu 24 marca 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani asystent sędziego Aleksandry Janczury na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Świnoujściu.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie w dniu 27 marca 2015 r. Kandydatka uzyskała: 57 głosów "za" oraz 13 głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W głosowaniu wzięło udział 71 członków Zgromadzenia Przedstawicieli.

Każde postępowanie nominacyjne stawia wymagania kandydatom do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. W postępowaniu konkursowym przed Radą stosowane są jednakowe wobec wszystkich kandydatów kryteria i procedury. Rada dokonując rozpoznania i oceny każdej ze zgłoszonych kandydatur ma na uwadze przymioty wymagane do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego.

Przy uwzględnieniu oceny całościowej wynikającej z łącznego zastosowania ustawowych kryteriów, w niniejszym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że na wybór zasługuje kandydatura Pani asystent sędziego Aleksandry

Janczury. Rada dokonując takiej oceny miała na uwadze przymioty wskazane we wzorowej ocenie kwalifikacyjnej dotyczącej pracy Kandydatki oraz w równie pozytywnych licznych opiniach przełożonych oraz osób z Nią współpracujących. Pani asystent sędziego posiada obszerną i pogłębioną wiedzę merytoryczną, predysponującą do objęcia stanowiska sędziego oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe i staż pracy, a ponadto otrzymała najwyższe poparcie organów środowiska sędziowskiego.

Kontrkandydatka w osobie Pani prokurator Magdaleny Kirszenstein legitymuje się oceną dobrą z egzaminu prokuratorskiego, a więc oceną niższą od wybranej Kandydatki. Posiada również mniej różnorodne doświadczenie zawodowe. Od kwietnia 2012 r. do chwili obecnej pracuje na stanowisku prokuratora Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu. Ponadto otrzymała bardzo dobrą, a nie wzorową opinię o swojej pracy, a także jednogłośnie negatywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz zdecydowanie mniejsze poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie (19 głosów "za" oraz 50 głosów ..przeciw", przy 2 głosach ..wstrzymujących się"), wobec czego w tym postępowaniu nominacyjnym nie spełnia w tak dużym stopniu kryteriów wyboru. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniając łącznie wszystkie przesłanki i kryteria związane z powołaniem na stanowisko sędziego sądu rejonowego uznała, że Pani asystent sędziego Aleksandra Janczura spełnia je w wyższym stopniu niż Pani prokurator Magdalena Kirszenstein.

Przedstawione powyżej okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 6 maja 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Aleksandry JANCZURY oddano 17 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" oraz nie oddano głosów "wstrzymujących się", udzielając Jej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pani Magdaleny KIRSZENSTEIN nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).