Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Cieszynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.5.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 maja 2015 r.

UCHWAŁA Nr 656/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 maja 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Cieszynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101.

I. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Cieszynie Panią referendarz Edytę Marię KAWULOK.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Cieszynie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101 zgłosiła się wyżej wymieniona kandydatka.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 maja 2015 roku przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatki na jedno wolne stanowiska sędziego w Sądzie Rejonowym w Cieszynie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101. W toku przeprowadzonej narady w celu przedstawienia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatki na stanowisko sędziego ogłoszone w powyższym obwieszczeniu uwzględniono załączoną do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa wniosku uczestniczki postępowania dokumentację obejmującą: ocenę kwalifikacyjną kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, doświadczenie zawodowe, opinię Kolegium Sądu, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, oceny ze studiów i z egzaminu sędziowskiego oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia kandydatki.

Po naradzie Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że zebrane materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Mając na względzie wszystkie ustawowe kryteria Zespół postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani Edyty Marii Kawulok.

II.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pani Edyty Marii Kawulok wnioski płynące z opinii przełożonych na temat Jej pracy oraz poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem tej kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Cieszynie.

Pani Edyta Maria Kawulok urodziła się 2 lipca 1983 roku w Cieszynie. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w dniu 11 maja 2006 roku z ogólnym wynikiem bardzo dobrym. Aplikację sądową pozaetatową Pani referendarz rozpoczęła odbywać w okręgu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu w dniu 1 października 2006 roku. Z dniem 1 kwietnia 2007r. Pani referendarz została przeniesiona do okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej celem kontynuowania aplikacji sądowej pozaetatowej. Od dnia 15 maja 2007 roku do dnia 30 września 2009 roku Pani referendarz była aplikantem sądowym etatowym. W dniach 1,3 i 14 września 2009 roku opiniowana zdała egzamin sędziowski z wynikiem dobrym plus. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 października 2009 roku Pani Edyta Kawulok została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Cieszynie.

Oceny pracy Kandydatki dokonał sędzia wizytator ds. wieczystoksięgowych SSO Ryszard Jura. Przeprowadzona ocena pracy orzeczniczej Pani referendarz Edyty Kawulok w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Cieszynie pozwala na stwierdzenie, iż z uwagi na posiadaną wiedzę i umiejętność je j wykorzystania w praktyce, a także dotychczasowe zaangażowanie w pracę zawodową i osiągnięte wyniki jakościowe, jest osobą spełniającą wymagania niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Podkreślić także należy, że Kandydatka jest bardzo wysoko oceniana przez przełożonych, co znalazło wyraz w opiniach służbowych wskazujących na wysoki poziom wiedzy prawniczej, zaangażowanie oraz wysoką wydajność pracy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej oddało 8 głosów "za" przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" jednogłośnie popierając tę kandydaturę.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej oddało 56 głosów "za" przy 1 głosie "przeciw" i braku głosów 'wstrzymujących się" przyznając tej kandydaturze bardzo wysokie poparcie.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 maja 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Edyty Marii Kawulok oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając Jej kandydaturze jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).