Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1114.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.5.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 maja 2015 r.

UCHWAŁA Nr 654/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 maja 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1114.

I. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126. poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie Panią sędzię Barbarę Renatę ZAWIERZYŃSKĄ-WACH,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie Pana sędziego Leszka Grzegorza DYRGI oraz Pana sędziego Marka Juliana SYNOWSKIEGO.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1114 zgłosili się wyżej wymienieni kandydaci.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 maja 2015 roku przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1114. W toku przeprowadzonej narady w celu przedstawienia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na stanowisko sędziego ogłoszone w powyższym obwieszczeniu uwzględniono załączoną do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa wniosków uczestników postępowania dokumentację obejmującą: ocenę kwalifikacyjną kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, doświadczenie zawodowe, opinię Kolegium Sądu, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, oceny ze studiów i z egzaminu sędziowskiego oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia kandydatów.

Po naradzie Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że zebrane materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Mając na względzie wszystkie ustawowe kryteria Zespół postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani Barbary Renaty Zawierzyńskiej-Wach.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego spośród kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pani Barbary Renaty Zawierzyńskiej-Wach wnioski płynące z opinii przełożonych na temat Jej pracy oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem tej kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

Pani Barbara Zawierzyńska - Wach ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na Wydziale Prawa i Administracji z oceną dobrą. Kandydatka początkowo pracowała jako kurator zawodowy dla nieletnich a następnie jako sędzia w Sądzie Rejonowym w Busku Zdroju. Z dniem 28 lutego 1994 oku została odwołana ze stanowiska sędziego w Sądzie Rejonowym w Busku Zdroju na skutek zrzeczenia się stanowiska z powodów osobistych i rodzinnych. Z dniem 11 kwietnia 1995 roku została wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach, a z dniem 24 stycznia 1997 roku ponownie nominowana na stanowisko sędziego i od tej daty do chwili obecnej pełni obowiązki jako sędzia w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie. Z dniem 31 grudnia 2009 roku Pani sędzia została nominowana na sędziego sądu okręgowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie. Od 16 grudnia 2009 roku do 2 grudnia 2010 roku Kandydatka uczestniczyła w Podyplomowym Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych zorganizowanym przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Dodatkowo w latach 2010 - 2011 Kandydatka brała udział w szkoleniach, których problematyka była związana z szeroko rozumianym wymiarem sprawiedliwości.

Oceny pracy Kandydatki dokonała sędzia wizytator ds. cywilnych Anna Kowacz- Braun. Na podstawie kontroli akt sędzia wizytator stwierdziła, że Pani sędzia Barbara Renata Zawierzyńska - Wach posługuje się bardzo dobrym warsztatem pracy. Czynności podejmuje terminowo i w sposób odpowiedni do danego etapu postępowania. Wykazuje też dobrą znajomość prawa materialnego cywilnego jak i procedury cywilnej w zakresie rozpoznawanych przez siebie spraw. W roku 2014 SSR Barbara Renata Zawierzyńska - Wach osiągała nie tylko bardzo dobre wyniki orzecznicze w Sądzie Rejonowym, a także bez problemów (o czym świadczy poziom sporządzonych uzasadnień w sprawach "Ga" i "Gz") orzekała w sprawach właściwych dla specyfiki sądu odwoławczego, po czym weszła w obowiązki orzecznicze w sprawach wynikających z właściwości rzeczowej Sądu Okręgowego Wydział IX Gospodarczy i tu uzyskuje jak najlepszą opinię od Przewodniczącego Wydziału. Wszystko to świadczy o ugruntowanej wiedzy Kandydatki i wyjątkowej rzetelności w wykonywaniu kolejnych zmieniających się obowiązków. Na podstawie osobistego kontaktu z Opiniowaną sędzia wizytator stwierdziła, że Pani sędzia Barbara Reanata Zawierzyńska - Wach jest osobą uprzejmą o wysokiej kulturze osobistej. Całość pozyskanych przez wizytatora informacji upoważnia do oceny, że jest też osobą bardzo pracowitą i sumienną. Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że SSR Barbara Renata Zawierzyńska - Wach jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego. W ocenie wizytatora w szczególności w sprawach gospodarczych daje pełne gwarancje właściwego wykonywania obowiązków związanych z tym stanowiskiem.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie oceniło tę kandydaturę jednogłośnie pozytywnie.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej oddało 65 głosów "za" przy 20 głosach "przeciw" przyznając tej kandydaturze najwyższe poparcie.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydatura Pana sędziego Marka Juliana Synowskiego również jest kandydaturą bardzo dobrą, jednakże w obecnej procedurze konkursowej uzyskała najniższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej, które oddało 52 głosy "za" przy 31 głosach "przeciw". Pani sędzia Barbara Renata Zawierzyńska-Wach prócz najwyższego poparcia zarówno ze strony Kolegium jak Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej posiada także zdecydowanie dłuższe i bardziej wszechstronne doświadczenie zawodowe, co nie jest bez znaczenia dla sędziego ubiegającego się o nominację do sądu okręgowego.

Pan sędzia Grzegorz Leszek Dyrga został pozytywnie zaopiniowany i przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie Uchwałą Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 13 kwietnia 2015 roku Ni-448/2015.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 maja 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Barbary Renaty Zawierzyńskiej-Wach oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", udzielając Jej kandydaturze poparcia,

- Pana Grzegorza Leszka Dyrgi oddano 0 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marka Juliana Synowskiego oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze. Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).