Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Toruniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.5.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 maja 2015 r.

UCHWAŁA Nr 652/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 maja 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Toruniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Toruniu kandydaturę Pani sędzi Iwony Grażyny Wielkanowskiej,

2. ponadto postanowiła, że:

- Pan sędzia Ryszard Piotr Kołodziejski,

- Pan sędzia Maciej Jerzy Naworski,

- Pani sędzia Justyna Hanna Piś-Barganowska,

- Pan sędzia Maciej Karol Plaskacz,

- Pani sędzia Joanna Maria Rusińska nie zostaną przedstawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Toruniu.

UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Toruniu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102 zgłoszonych zostało sześć, wyżej wskazanych, kandydatur.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 maja 2015 r. na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa Kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Toruniu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102, postanowił jednogłośnie rekomendować Radzie kandydaturę Pani sędzi Iwony Grażyny Wielkanowskiej (5 głosów "za").

Zdaniem Zespołu rekomendującego kandydaturę Pani sędzi Iwony Grażyny Wielkanowskiej, kierującego się kwalifikacjami Kandydatów, opiniami służbowymi sędziów wizytatorów i przełożonych Kandydatów oraz ocenami z egzaminów zawodowych, a także opiniami Kolegium oraz ocenami Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej jest Ona najlepszą Kandydatką spośród ubiegających się o stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Toruniu.

W ocenie Zespołu pozostali Kontrkandydaci nie byli Kandydatami lepszymi czy też bardziej odpowiednimi od rekomendowanej Pani sędzi Iwony Grażyny Wielkanowskiej.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Toruniu Pani sędzi Iwony Grażyny Wielkanowskiej, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację, uwzględniającą przede wszystkim ocenę kwalifikacji Kandydatów i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz warunki z art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszą spośród wszystkich osób ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pani Iwona Grażyna Wielkanowska.

Znajduje to potwierdzenie w Jej dotychczasowym dorobku zawodowym pozytywnie ocenionym przez sędziego opiniującego, a także przez środowisko sędziowskie w trakcie głosowań na Kolegium i Zgromadzeniu Przedstawicieli.

2. Pani Iwona Grażyna Wielkanowska urodziła się 25 lutego 1966 r. w Toruniu. W 1990 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z łącznym wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1993 r., złożyła egzamin sędziowski z ogólną oceną dobrą.

Z dniem 15 grudnia 1993 r. została mianowana asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Toruniu, zaś w 1995 r. została powołana na stanowisko sędziowskie w tym sądzie. Pani Sędzia w okresie od 1 października 1996 r. do 31 lipca 2000 r. była kierownikiem Sekcji Nieprocesowej utworzonej w tym Wydziale, a od 31 sierpnia 2000 r. pełni obowiązki przewodniczącej Wydziału XI Cywilnego Sądu Rejonowego w Toruniu. Ponadto w okresie od 1 lipca 1998 r. do 4 grudnia 2000 r. pełniła funkcję wiceprezesa Sądu Rejonowego w Toruniu.

Pani sędzia Iwona Grażyna Wielkanowska uczestniczyła w szeregu szkoleń, w tym w Podyplomowych Studiach z zakresu Prawa Cywilnego organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

3. Oceny pracy Kandydatki dokonał wizytator do spraw cywilnych sędzia Marek Lewandowski. Sędzia sporządzający kolejne oceny kwalifikacji, formułując w nich jednorodne wnioski, stwierdził, że Opiniowana jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego. Legitymuje się długim stażem pracy, ciągle rozwijaną wiedzą prawniczą i doświadczeniem praktycznym, a nadto w sposób odpowiedzialny i z dużym zaangażowaniem podchodzi do obowiązków sędziego. Podkreślił także, że uzyskała Ona pozytywną opinię Prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu, przeprowadziła szkolenia dla radców prawnych na temat postępowania nieprocesowego i postępowania egzekucyjnego, a także uczestniczyła w podyplomowych studiach z zakresu prawa cywilnego organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych, legitymuje się także certyfikatami z zakresu znajomości języka angielskiego, uczestniczyła także w innych szkoleniach. Mając powyższe na uwadze Opiniujący wyraził pogląd, że

Kandydatka osobą niezwykle pracowitą, dobrze zorganizowaną, ciągle rozwijającą swoją rozległą już wiedzę prawniczą, którą dzieli się nie tylko z innymi sędziami, ale również prowadząc szkolenia dla radców prawnych.

4. Przedstawiając Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydaturę Pani sędzi Iwony Grażyny Wielkanowskiej Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że uzyskała Ona (kolejną) dobrą ocenę kwalifikacji, uczestniczyła w szeregu szkoleń oraz legitymuje się bogatym doświadczeniem zawodowym wynikającym z wieku, stażu sędziowskiego i wykonywania obowiązków związanych z pełnionymi funkcjami.

Pani sędzia Iwona Grażyna Wielkanowska uzyskała najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego w obecnej procedurze konkursowej - jednomyślne poparcie Kolegium, a w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej uzyskała 66 głosów "za", 22 głosy "przeciw", przy 2 głosach "nieważnych".

Pozostali kandydaci uzyskali także jednogłośnie pozytywne oceny Kolegium, a w trakcie głosowania przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej:

- Pan sędzia Ryszard Piotr Kołodziejski uzyskał 23 głosy "za", 64 głosy "przeciw" przy 4 głosach "nieważnych",

- Pan sędzia Maciej Jerzy Naworski uzyskał 8 głosów "za", 78 głosów "przeciw", przy 5 głosach "nieważnych",

- Pani sędzia Justyna Hanna Piś-Barganowska uzyskała 13 głosów "za", 73 głosy "przeciw", przy 5 głosach "nieważnych",

- Pan sędzia Maciej Karol Plaskacz, uzyskał 40 głosów "za", 47 głosów "przeciw" przy 4 głosach "nieważnych",

- Pani sędzia Joanna Maria Rusińska uzyskała 42 głosy "za", 45 głosów "przeciw", przy 4 głosach "nieważnych".

5. Przedstawione wyżej okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 maja 2015 r.:

- Pani sędzia Iwona Grażyna Wielkanowska uzyskała 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw" przy 1 głosie "wstrzymującym się" - udzielono Jej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pan sędzia Ryszard Piotr Kołodziejski nie uzyskał głosów "za" ani "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pan sędzia Maciej Jerzy Naworski nie uzyskał głosów "za" ani "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzia Justyna Hanna Piś-Barganowska nie uzyskała głosów "za" ani "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pan sędzia Maciej Karol Plaskacz uzyskał 1 głosów "za", nie uzyskał głosów "przeciw", uzyskał natomiast 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzia Joanna Maria Rusińska nie uzyskała głosów "za" ani "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192 oraz z 2014 r. poz. 512).