Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Przysusze, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.4.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 kwietnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 578/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 kwietnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Przysusze, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanawia:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Przysusze kandydaturę Anny Izabeli OWCZAREK

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Przysusze kandydatur:

- Anety Marioli BRACICHOWICZ

- Agnieszki Moniki CHODYRY

- Eweliny GOŹDZIK

- Magdaleny Stanisławy GRZYWACZEWSKIEJ

- Joanny Renaty KŁACZYŃSKIEJ

- Joanny Anety KOWALSKIEJ

- Justyny Sylwii RYŁKO

- Małgorzaty SAMELSKIEJ

- Michała SIKORSKIEGO

- Joanny Anety SKIBY

- Łukasza Tomasza STĘPNIA

- Katarzyny Joanny STUDZIŃSKIEJ

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła umorzyć postępowanie w zakresie kandydatury Marcina Mariusza CZAPNIKA.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Przysusze, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578, zgłosiło się piętnastu kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 163/2015 z dnia 9 marca 2015 r. postanowiła umorzyć postępowanie w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Przysusze w stosunku do kandydatury Pani Olgi Marii BARTULI-CZERWINSKIEJ z uwagi na cofnięcie zgłoszenia na wolne stanowisko sędziowskie przez tą kandydatkę.

W dniach 24 lutego i 16 marca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenia w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonych kandydatury na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Przysusze, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578. Po przeprowadzeniu wysłuchania Prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu oraz wybranych kandydatów: Joanny Anety Kowalskiej, Anety Izabeli Owczarek, Justyny Sylwii Ryłko, Małgorzaty Samelskiej, Joanny Anety Skiby, Katarzyny Joanny Studzińskiej, Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął w dniu 16 marca 2015 r. stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani Anny Izabeli OWCZAREK na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Przysusze, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578. Zespół wskazał, że bogate doświadczenie zawodowe oraz uzyskane oceny kwalifikacyjne pracy i ocena z egzaminu sędziowskiego w powiązaniu z uzyskaniem siódmego miejsca w trakcie głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym czynią z kandydatury Pani Anny Izabeli Owczarek najbardziej wypełniającą ustawowe kryteria powołania na wolne stanowisko sędziowskie spośród wszystkich kandydatów biorących udział w konkursie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Przysusze.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Przysusze kandydatury Pani Anny Izabeli Owczarek, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jest ona najbardziej odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 - t.j.) oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 16 marca 2015 r.

Pani Anna Izabela Owczarek, urodzona w 1982 r. w Końskich, studia prawnicze ukończyła w 2005 r. z ogólną oceną dobry plus. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła, w dniach 14, 16 i 25 września 2009 r. egzamin sędziowski uzyskując ocenę łączną bardzo dobrą. Od 1 stycznia 2006 r. do 20 grudnia 2009 r. była zatrudniona w kancelarii notarialnej na stanowisku asystenta notariusza. W okresie od 21 grudnia 2009 r. zatrudniona była w Sądzie Rejonowym w Końskich na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki służbowe wykonywała w Wydziałach: Rodzinnym i Nieletnich, Cywilnym oraz Karnym tego Sądu.

Po wygraniu konkursu od dnia 1 stycznia 2015 r. jest referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Przysusze, do którego ubiega się o stanowisko sędziego.

Z treści sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacyjnej dotyczącej pracy kandydatki w pionie karnym sądownictwa powszechnego wynika, że ustalenia poczynione na użytek sporządzonej oceny kwalifikacji zawodowych Pani asystent Anny Izabeli Owczarek uprawniają do stwierdzenia, że w zakresie spraw karnych posiada ona bardzo dobre przygotowanie teoretyczne do pracy na stanowisku sędziego rejonowego. Uzasadnia to zarówno bardzo dobra znajomość prawa materialnego, jak i prawa karnego procesowego, a także właściwa umiejętność stosowania tegoż prawa w praktyce. Wyniki odnoszące się do efektywności i wydajności pracy wskazują na wyjątkową sumienność, staranność, zaangażowanie w pracy zawodowej. Wysoko oceniono samodzielność i terminowość pracy Pani asystent. Jednoznacznie pozytywnie oceniono kulturę osobistą Pani asystent, jej sposób odnoszenia się do kierownictwa Sądu oraz stosunek do osób z którymi współpracuje. Pani asystent Anna Izabela Owczarek spełnia wszelkie wymogi konieczne do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego, w szczególności podkreślenia wymaga jej bardzo dobre przygotowanie merytoryczne i praktyczne oraz samodzielność w wykonywaniu zleconych jej czynności.

Z treści sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacyjnej dotyczącej pracy kandydatki w pionie cywilnym sądownictwa powszechnego wynika, że analiza pracy Pani Anny Owczarek pozwala wysunąć wniosek, że posiada ona bardzo dobre przygotowanie zawodowe. Wykonywała czynności asystenta sędziego w Wydziale Rodzinnym, Cywilnym, Karnym i Wieczystoksięgowym. Jej praca jest wysoko oceniana przez sędziów współpracujących z opiniowaną. Podkreślają oni, że jest osobą sumienną, pracowitą, uczynną, wykonującą obowiązki terminowo i z zaangażowaniem. Pani Anna Owczarek osiągnęła poziom wiedzy prawniczej i zawodowej, który uzasadniania wniosek o powołanie jej na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Poziom jej wiedzy i kwalifikację oceniono na jako bardzo dobre.

Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu w dniu 5 grudnia 2014 r. na kandydaturę Pani Anny Izabeli Owczarek oddało głosów: 1 "za", i 4 "przeciw", 2 "wstrzymujące się".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu radomskiego w dniu 11 grudnia 2015 r. kandydatka uzyskała 11 głosów "za" z sumą mocy poparcia 33 punkty oraz 50 głosów "przeciw".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu całości dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pani Anny Izabeli Owczarek za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Przysusze.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Pani Anna Izabela Owczarek zdobyła wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy zarówno na stanowisku asystenta sędziego, jak i asystenta notariusza, a obecnie wykonuje zawód referendarza sądowego. Jej wysokie kompetencje zostały potwierdzone w wyróżniających ocenach kwalifikacyjnych pracy w pionie cywilnym i karnym sądownictwa powszechnego. Kandydatka zdobyła doświadczenie w wydziałach: cywilnym, karnym oraz rodzinnym i nieletnich sądu rejonowego. Bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, uzyskane wyróżniające na tle pozostałych kandydatów oceny kwalifikacyjne pracy oraz bardzo dobra ocena z egzaminu sędziowskiego w powiązaniu z uzyskaniem siódmego miejsca w trakcie głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym czynią z kandydatury Pani Anny Izabeli Owczarek najbardziej wypełniającą ustawowe kryteria powołania na wolne stanowisko sędziowskie spośród wszystkich osób biorących udział w konkursie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Przysusze.

Kandydaci, którzy uzyskali wyższe poparcie środowiska sędziowskiego na Zgromadzeniu Ogólnym od Pani Anny Izabeli Owczarek - Pani Agnieszka Monika Chodyra, Pani Magdalena Grzywaczewska, Pani Justyna Ryłko, Pani Joanna Aneta Skiba, Pan Łukasz Tomasz Stępień, Pani Katarzyna Studzińska - w zdecydowanie mniejszym stopniu wypełnili pozostałe ustawowe kryteria pozwalające na przedstawienie ich kandydatur z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie, jakimi są zdobyte doświadczenie zawodowe oraz uzyskane oceny kwalifikacyjne, a także wyniki ze studiów i egzaminu zawodowego. Uzyskanie przez kandydatkę wyróżniających ocen kwalifikacyjnych pracy zarówno w pionie cywilnym, jak i karnym sądownictwa powszechnego oraz zdobyte doświadczenie wydziałach: rodzinnym i nieletnich, cywilnym oraz karnym sądu rejonowego w pracy na stanowisku asystenta sędziego oraz w pracy na stanowisku asystenta notariusza, a obecnie referendarza sądowego doprowadziło do uznania, że kandydatura Pani Anny Izabeli Owczarek jest najlepszą spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 kwietnia 2015 r. na kandydaturę:

- Anety Marioli BRACICHOWICZ oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Agnieszki Moniki CHODYRY oddano: 0 głosów "za", 5 "przeciw", 14 "wstrzymujących się",

- Eweliny GOŹDZIK oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 19 "wstrzymujących się",

- Magdaleny Stanisławy GRZYWACZEWSKIEJ oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 16 "wstrzymujących się",

- Joanny Renaty KŁACZYŃSKIEJ oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Joanny Anety KOWALSKIEJ oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Anny Izabeli OWCZAREK oddano: 15 głosów "za", 0 "przeciw", 4 "wstrzymujące się",

- Justyny Sylwii RYŁKO oddano: 0 głosów "za", 5 "przeciw", 14 "wstrzymujących się",

- Małgorzaty SAMELSKIEJ oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 19 "wstrzymujących się",

- Michała SIKORSKIEGO oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 16 "wstrzymujących się",

- Joanny Anety SKIBY oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 19 "wstrzymujących się",

- Łukasza Tomasza STĘPNIA oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 19 "wstrzymujących się",

- Katarzyny Joanny STUDZIŃSKIEJ oddano: 2 głosów "za", 1 "przeciw", 16 "wstrzymujących się".

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła jednogłośnie (19 głosów "za") postępowanie w zakresie kandydatury Marcina Mariusza CZAPNIKA z uwagi na odebranie nominacji na wolne stanowiska sędziowskie przez tego kandydata w dniu 24 lutego 2015 r.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).