Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bolesławcu, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.4.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 kwietnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 577/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 kwietnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bolesławcu, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanawia:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bolesławcu kandydaturę Krzysztofa Gustawa WIECZYSTEGO.

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bolesławcu kandydatur:

- Michała BANASZAKA

- Sylwii Agnieszki BRZOZOWSKIEJ

- Joanny Bożeny DWORZYCKIEJ-SKROBOWSKIEJ

- Sławomira Mariana GRAFF A

- Izabeli Joanny HAJDUK-HAWRYLAK

- Mariusza JAKUBIAKA

- Piotra Marcina SOBCZYŃSKIEGO

- Agnieszki SZCZEP AŃSKIEJ-RAJKOWSKIEJ

- Kasandry Marii TURKIEWICZ

- Pauliny WARZEL-MIKOWSKIEJ

- Agnieszki Ewy WAWRZYNIAK

- Beaty Łucji WILCZYŃSKIEJ-SŁOCIŃSKIEJ

- Agnieszki ZAJĄC

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396, zgłosiło się szesnastu kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałami nr 160/2015 z dnia 9 marca 2015 r. w stosunku do kandydatury Pana Wiesława Pawła JAKUBCA oraz nr 161/2015 z dnia 9 marca 2015 r. w stosunku do kandydatury Pana Piotra Henryka POŁCZYŃSKIEGO postanowiła umorzyć postępowanie w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bolesławcu z uwagi na cofnięcie zgłoszeń na wolne stanowisko sędziowskie przez tych kandydatów.

W dniach 24 lutego i 16 marca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenia w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonych kandydatur na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bolesławcu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396. Po przeprowadzeniu wysłuchania wybranych kandydatów: Joanny Bożeny Dworzyckiej-Skrobowskiej, Mariusza Jakubiaka, Agnieszki Szczepańskiej - Rajkowskiej, Agnieszki Ewy Wawrzyniak oraz Krzysztofa Gustawa Wieczystego, Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął w dniu 16 marca 2015 r. stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pana Krzysztofa Gustawa WIECZYSTEGO na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bolesławcu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396. Zespół wskazał, że bogate doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna pracy, uzyskanie wysokiego poparcia środowiska sędziowskiego oraz bardzo dobra prezentacja kandydatury Pana Krzysztofa Wieczystego w trakcie wideokonferencji na posiedzeniu Zespołu przemówiły za dokonanym przez Zespół wyborem.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bolesławcu kandydatury Pana Krzysztofa Gustawa Wieczystego, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jest on najbardziej odpowiedni do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 - t.j.) oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 16 marca 2015 r.

Pan Krzysztof Gustaw Wieczysty, urodzony w 1982 r. we Wrocławiu, studia prawnicze ukończył w 2006 roku z wynikiem dobrym i uzyskał tytuł magistra prawa. Jednocześnie odbywał studia stacjonarne w Europa-Uniwersitat Viadrina we Frankfurcie nad Odrą uzyskując tytuł Bachelor of German and Polish Law. W dniach 1, 2 i 11 września 2009 roku złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. W okresie od 18 marca 2010 roku do 30 listopada 2010 roku pan Krzysztof Wieczysty wykonywał zawód adwokata w prowadzonej przez siebie kancelarii adwokackiej. Z dniem 10 grudnia 2010 roku został przez Ministra Sprawiedliwości mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu gdzie podjął czynności w Wydziale Wieczystoksięgowym. Od 1 maja 2014 roku pan referendarz pełni funkcję przewodniczącego Wydziału.

Z treści sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacyjnej wynika, że analiza danych statystycznych pana Krzysztofa Wieczystego daje podstawy pozytywnej oceny jego pracy. Na ugruntowanym i stabilnym poziomie pozostaje wydajność i sprawność postępowania, co uwidacznia się w rozpoznawaniu na bieżąco praktycznie wszystkich wniosków, brak spraw powyżej 1 miesiąca i zawieszonych. Jakość orzecznictwa pana referendarza oceniono bardzo pozytywnie. Odsetek spraw zaskarżonych jest niewielki i świadczy o wysokim poziomie orzecznictwa. W ocenianych sprawach uchylenia prawa materialnego i procesowego są minimalne. Orzecznictwo pana referendarza wskazuje na zaangażowanie, doskonalenie zawodowe i pogłębianie wiedzy. Nie budzi zastrzeżeń poziom kultury osobistej pana referendarza ani jego zachowań poza miejscem pracy w sądzie. Nie było prowadzonych przeciwko niemu postępowań dyscyplinarnych. Wiedza i przygotowanie zawodowe oraz cechy charakteru predysponują go do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze w dniu 28 listopada 2015 r. na kandydaturę Pana Krzysztofa Wieczystego oddało głosów: 6 "za", i 0 "przeciw".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej w dniu 9 stycznia 2015 r. kandydat uzyskał 31 głosów "za" z mocą poparcia 128 oraz 12 "przeciw".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu całości dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pani Krzysztofa Gustawa Wieczystego za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Pan Krzysztof Wieczysty posiada wieloletnie doświadczenie prawnicze, początkowo w pracy na stanowisku adwokata, następnie referendarza sądowego. Ponadto od 1 maja 2014 r. swoje obowiązki orzecznicze łączy w sposób należyty z pełnieniem funkcji Przewodniczącego Wydziału. Kandydat uzyskał wyróżniającą ocenę kwalifikacyjną pracy na stanowisku referendarza sądowego co w powiązaniu z uzyskaniem wysokiego poparcia środowiska sędziowskiego na Kolegium oraz Zgromadzeniu Przedstawicieli oraz bardzo dobrą prezentacją jego kandydatury w trakcie wideokonferencji na posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa czynią jego kandydaturę najlepszą spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie i najbardziej wypełniającą ustawowe kryteria przedstawienia z wnioskiem o powołanie na to stanowisko. Dodatkowo, w trakcie przeprowadzonego przed Zespołem członków Rady wysłuchania, kandydat dał się poznać jako bardzo dojrzały i wyważony, co koresponduje ze sporządzoną w sprawie oceną kwalifikacyjną.

Pan Krzysztof Wieczysty uzyskał czwarty pod względem mocy poparcia wynik na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej. Kandydaci: Mariusz Jakubiak, Joanna Dworzycka-Skrobowska oraz Agnieszka Szczepańska-Rajkowska, którzy uzyskali wyższy wynik pod względem mocy poparcia od wybranego kandydata są kandydatami mniej odpowiednimi do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie z uwagi na sposób prezentacji ich kandydatur na posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 marca 2015 r. oraz uzyskanie mniej wyróżniających ocen kwalifikacyjny sporządzony na potrzebę niniejszego postępowania. Pan Mariusz Jakubiak uzyskał ponadto niższą ocenę z egzaminu sędziowskiego od wybranego kandydata (ocena ogólna dobry plus) oraz ukończył jedynie studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Pani Joanna Dworzycka-Skrobowska oraz Pani Agnieszka

Szczepańska-Raj kowska uzyskały niższe oceny z egzaminu sędziowskiego od wybranego kandydata (ogólne dobre) oraz ukończyły jedynie studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 kwietnia 2015 r. na kandydaturę:

- Michała BANASZAKA oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Sylwii Agnieszki BRZOZOWSKIEJ oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Joanny Bożeny DWORZYCKIEJ-SKROBOWSKIEJ oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Sławomira Mariana GRAFF A oddano: 0 głosów "za", 1 "przeciw", 16 "wstrzymujących się",

- Izabeli Joanny HAJDUK-HAWRYLAK oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Mariusza JAKUBIAKA oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Piotra Marcina SOBCZYŃSKIEGO oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Agnieszki SZCZEPAŃSKIEJ-RAJKOWSKIEJ oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Kasandry Marii TURKIEWICZ oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Pauliny WARZEL-MIKOWSKIEJ oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Agnieszki Ewy WAWRZYNIAK oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Krzysztofa Gustawa WIECZYSTEGO oddano: 17 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się",

- Beaty Łucji WILCZYŃSKIEJ-SŁOCIŃSKIEJ oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Agnieszki ZAJĄC oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).