Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Siedlcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1094.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.4.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 kwietnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 574/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 kwietnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Siedlcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1094

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Siedlcach, kandydaturę Pani Moniki JASZCZUK-ORZYŁOWSKIEJ - referendarza sądowego.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r" poz. 1094, swoją kandydaturę zgłosiła jedna wyżej wymieniona kandydatka.

Pani Monika Jaszczuk-Orzyłowska urodziła się w 1981 r. w Gdańsku. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego ukończyła w 2005 r. z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Siedlcach, złożyła we wrześniu 2008 r. egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Z dniem 8 czerwca 2009 r. Minister Sprawiedliwości mianował Panią Monikę Jaszczuk-Orzyłowską referendarzem sądowym w Sądzie Okręgowym w Siedlcach. Czynności referendarza sądowego kandydatka pełniła w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Siedlcach w pełnym wymiarze. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 1 lutego 2012 r. została delegowana od 6 lutego 2012 r. do pełnienia czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Lublin - Zachód w Lublinie w wymiarze 7/8 etatu na czas nieokreślony. Do chwili obecnej pełni obowiązki referendarza sądowego w wymiarze 1/8 etatu w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Siedlcach oraz w wymiarze 7/8 etatu w VI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie.

Oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych Pani referendarz dokonała sędzia wizytator do spraw cywilnych - Jolanta Roszuk, sędzia Sądzia Sądu Okręgowego w Siedlcach. Przedstawione w ocenie dane świadczą o dobrej i efektywnej pracy Pani Moniki Jaszczuk-Orzyłowskiej. Pani referendarz w sposób prawidłowy i terminowy wywiązuje się z powierzonych jej obowiązków w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Siedlcach, a efektywność jej pracy porównywalna jest do średnich wyników referendarzy w Ośrodku. Również obowiązki referendarza sądowego w VI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie Pani referendarz wykonuje w sposób efektywny i poprawny. Wydajność i skuteczność pracy Pani Moniki Jaszczuk-Orzyłowskiej na tle średnich wyników Wydziału jest dobra. Czynności podejmowane w toku elektronicznego postępowania upominawczego oraz pisemne uzasadnienia postanowień, sporządzane są na bardzo dobrym poziomie, wskazują na dobrą znajomość przepisów prawa procesowego, a także materialnego w zakresie rozpoznawanych w tym postępowaniu spraw. W zakresie kultury osobistej Pani referendarz, zarówno w pracy jak i jej postawy poza sądem, a także jej stosunku do współpracowników i uczestników postępowania, sędzia wizytator nie zgłosiła żadnych zastrzeżeń. W konkluzji oceny wyraziła ona pogląd, że wyniki dotyczące całokształtu pracy Pani Moniki Jaszczuk-Orzyłowskiej oraz jej cechy osobiste uprawniają do wniosku, że spełnia ona wymogi i warunki objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Kierownik Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w Siedlcach, Pani sędzia Jolanta Hryciuk w opinii służbowej z 13 marca 2014 r. pozytywnie oceniła pracę Pani referendarz Moniki Jaszczuk-Orzyłowskiej. Wskazała, że z powierzonych jej obowiązków Pani referendarz wywiązuje się należycie. Zadania wykonuje zawsze terminowo, właściwie koordynuje pracę powierzonego jej zespołu, co zapewnia płynność wykonywania zadań. Opanowała sposób przenoszenia treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym. Pani referendarz chętnie podejmuje czynności wyjaśniające z udziałem ksiąg wieczystych w celu uniknięcia zwrotu ksiąg wieczystych bez migracji. Księgi bez migracji zwracała bardzo rzadko w sytuacji kiedy istniały rzeczywiste przeszkody uniemożliwiające przeniesienie księgi wieczystej np. brak wpisów w dziale II, niezgodne z przepisami nadanie numeru księdze wieczystej czy brak wszystkich tomów księgi wieczystej. Protokoły zwrotu są jasne i czytelne. Pani referendarz podejmuje decyzje w sposób samodzielny i trafny. W trakcie pracy Pani referendarz wykazała się niejednokrotnie znajomością przepisów prawa oraz umiejętnością ich wykładni. W ocenie Pani Kierownik Ośrodka, kandydatka jest osobą pracowitą i sumienną, zasługującą na powołanie jej na stanowisko o które się ubiega.

Z kolei Przewodnicząca VI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie, Pani sędzia Agnieszka Błach-Jóźwik w opinii służbowej z dnia 28 lutego 2014 r. wskazała, że Pani referendarz systematycznie rozpoznaje przydzielone jej do referatu sprawy i w związku z tym nie ma zastrzeżeń do jej poziomu wiedzy, staranności i zaangażowania przy wykonywaniu obowiązków.

Kolegium Sądu Rejonowego w Siedlcach, na posiedzeniu w dniu 19 stycznia 2015 r. jednogłośnie 6 głosami "za" wyraziło pozytywną opinię w przedmiocie kandydatury Moniki Jaszczuk-Orzyłowskiej na stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Siedlcach, określając moc poparcia na maksymalną liczbę 36 punktów.

Na posiedzeniu w dniu 9 lutego 2015 r. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Siedleckiego zaopiniowało kandydaturę Pani Moniki Jaszczuk-Orzyłowskiej następującym stosunkiem głosów: 41 "za", 3 "przeciw", 0 "wstrzymujących się".

II

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył w dniu 9 marca 2015 r. posiedzenie w sprawie rekomendowania Radzie kandydata na jedno wolne stanowisko sędziowskie. Po zapoznaniu się z aktami osobowymi Pani Moniki Jaszczuk-Orzyłowskiej Zespół postanowił odroczyć rozpatrzenie sprawy do czasu przeprowadzenia z tą kandydatką rozmowy w trybie wideokonferencji - jednogłośnie 4 głosami "za".

W dniu 17 marca 2015 r. w posiedzeniu udział wzięła Pani Monika Jaszczuk- Orzyłowska oraz Prezes Sądu Okręgowego w Siedlcach, Pan sędzia Mirosław Sokolski. Zdaniem Pana Prezesa, kandydatka ta cieszy się samymi pozytywnymi opiniami osób z nią współpracujących. Pan sędzia podkreślił walory osobiste i zawodowe Pani referendarz oraz podkreślił, że jest bardzo zadowolony z jej pracy.

Po rozmowie z biorącymi udział w posiedzeniu osobami, Zespół Członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że zgromadzone w sprawie materiały są już wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół po dyskusji i naradzie, uwzględniając kryteria wynikające z ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, postanowił rekomendować Radzie (jednogłośnie 3 głosami "za") kandydaturę Pani referendarz Moniki Jaszczuk-Orzyłowskiej.

Krajowa Rada Sądownictwa w dniu 14 kwietnia 2015 r. podjęła uchwałę, kierując się przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendacją, uwzględniając przede wszystkim doświadczenie zawodowe Pani referendarz, pozytywną ocenę kwalifikacyjną, szereg pozytywnych opinii służbowych, wyniki osiągane w dotychczasowej pracy, oceny z ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego, jednogłośne poparcie członków Kolegium i bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Siedleckiego, a także sposób autoprezentacji podczas spotkania z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa, Pani referendarz Monika Jaszczuk- Orzyłowska jest bardzo dobrym orzecznikiem. Kandydatka ta legitymuje się wysoką stabilnością swego orzecznictwa oraz dba o szybkie i terminowe rozpoznawanie wniosków przydzielonych jej do referatu. Jest wyjątkowo skrupulatna i dokładna, co znajduje odzwierciedlenie w precyzyjnym uzasadnianiu podejmowanych decyzji. W swojej dotychczasowej pracy dała się poznać jako rzetelny i samodzielny pracownik. Krajowa Rada Sądownictwa na podstawie zgromadzonej w sprawie dokumentacji uznała, że Pani Monika Jaszczuk-Orzyłowska jest osobą kompetentną i odpowiedzialną, zaangażowaną w swoją pracę - czego wynikiem jest duża liczba rozpoznanych wniosków wieczystoksięgowych. Pani referendarz jest doświadczonym i wszechstronnie przygotowanym kandydatem na stanowisko sędziowskie. Ponadto kandydatka ta wykazuje się decyzyjnością, która jest niezbędna w wykonywaniu zawodu sędziego. Wynika to nie tylko z jej charakteru, ale również z faktu posiadania rozległej, ugruntowanej wiedzy, dzięki której w sposób swobodny i świadomy, a przede wszystkim trafny stosuje przepisy prawa. Atutem Pani Moniki Jaszczuk-Orzyłowskiej, jest także uzyskanie wysokiego poparcia organów samorządu sędziowskiego. Pani referendarz na bieżąco zapoznaje się z orzecznictwem Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych oraz literaturą prawniczą, czego przykładem są przywoływane przez nią poglądy w sporządzonych uzasadnieniach orzeczeń.

Przymioty osobiste i zawodowe Pani Moniki Jaszczuk-Orzyłowskiej, a także nienaganna postawa etyczna w powiązaniu z ambicją, zaangażowaniem w wykonywanie powierzonych jej obowiązków, dążeniem do stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, wysokim poziomem wiedzy prawniczej oraz uzyskaniem bardzo wysokiego poparcia organów samorządu sędziowskiego w pełni uzasadniają wystąpienie do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie jej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Siedlcach.

Powyżej wymienione okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, które odbyło się w dniu 14 kwietnia 2015 r. na kandydaturę Pani referendarz Moniki Jaszczuk-Orzyłowskiej oddano 19 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając tym samym poparcia jej kandydaturze.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak we wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).