Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 713.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.4.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 kwietnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 571/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 kwietnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 713

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanawia:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie kandydaturę Bożeny LICHOTY

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie kandydatur:

- Krzysztofa HEJOSZA

- Sławomira Wacława MATZA

- Wandy Marii ZAWICKIEJ

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 713, zgłosiło się czterech kandydatów.

W dniu 8 kwietnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonych kandydatur na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 713. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął w dniu 8 kwietnia 2015 r. stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani Bożeny LICHOTY na wolne stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 713. Zespół wskazał, że pracę Pani Bożeny Lichoty na stanowisku sędziego sądu okręgowego oceniono bardzo wysoko w sporządzonej w sprawie ocenie kwalifikacyjnej. Wieloletnie doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena pracy na stanowisku sędziego oraz fakt uzyskania przez kandydatkę najwyższego i wyróżniającego na tle pozostałych osób zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej czynią kandydaturę Pani Bożeny Lichoty najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie kandydatury Pani Bożeny Lichoty, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jest ona najbardziej odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 - t.j.) oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 8 kwietnia 2015 r.

Pani sędzia Bożena Lichota, urodzona w 1960 r. w Oświęcimiu, wyższe studia prawnicze ukończyła w 1984 r. z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła, w dniach 6, 8 i 29 września 1988 r., egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Od 1 grudnia 1984 r. do 9 sierpnia 1985 r. pracowała na stanowisku starszego referenta w Urzędzie Miasta w Oświęcimiu. Od 4 października 1988 r. do 18 kwietnia 1990 r. zajmowała stanowisko asesora w Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu, orzekający w Wydziale I Cywilnym oraz Wydziale III Rodzinnym. W okresie od 19 kwietnia 1990 r. do 25 listopada 2002 r. jako sędzia orzekała w Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu w Wydziale I Cywilnym oraz Wydziale III Rodzinnym, a od 10 maja 1993 r. w Wydziale IV Pracy. Od 1 czerwca 1993 r. do 17 maja 1998 r. zajmowała stanowisko Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, a od 18 maja 1998 r. do 10 stycznia 2003 r. Prezesa tego Sądu. Od 26 listopada 2002 r. objęła obowiązki sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Z dniem 10 listopada 2014 r. powołana została do pełnienia funkcji wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych. Pani sędzia była kilkakrotnie delegowana do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Ponadto aktywnie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach specjalistycznych oraz kończąc studia podyplomowe - w 2008 r. dwusemestralne Podyplomowe Studium Prawa Pracy dla Sędziów Sądów Powszechnych organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz w 2010 r. dwusemestralne Studia Podyplomowe w zakresie Prawa Europejskiego dla Sędziów Orzekających w Sprawach z Zakresu Prawa Pracy z wynikiem bardzo dobrym organizowane przez Instytut Nauk Prawnych PAN we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury. Na podkreślenie zasługuje okoliczność, że kandydatka w dniu 27 lutego 2008 r. otrzymała tytuł honorowy "Sędzia Europejski 2007" w konkursie organizowanym przez Międzynarodową Komisję Prawników Sekcję Polską za uzasadnienie w sprawie zakończonej wyrokiem Sądu Okręgowego w Krakowie. Był to precedensowy wyrok, który rozpoczął proces zmian legislacyjnych co do czasu pracy lekarzy z uwzględnieniem regulacji prawa wspólnotowego a to dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 2003/88/WE z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy.

Z treści sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacyjnej dotyczącej pracy kandydatki na stanowisku sędziego sądu okręgowego wynika, że przeprowadzona lustracja pozwala na stwierdzenie bardzo dobrego przygotowania zawodowego Pani Bożeny Lichoty do pełnienia funkcji sędziego sądu apelacyjnego. Sędzia prezentuje wysoki poziom wiedzy merytorycznej, czego potwierdzeniem jest bardzo dobra stabilność orzecznictwa i dokładne, wnikliwe prowadzenie postępowania dowodowego. Nie było spraw, w których doszłoby do uchylenia lub zmiany zaskarżonego orzeczenia w związku z uznaniem zasadności naruszenia zaskarżonym wyrokiem przepisów prawa procesowego, w tym koniecznością przeprowadzenia postępowania dowodowego. Sąd Apelacyjny wskazywał na dokonywanie prawidłowych ustaleń w rozpoznawanych sprawach pod przewodnictwem Pani sędzi, które w pełni podzielał, podkreślając, że postępowanie dowodowe zostało przeprowadzone dokładnie i wyczerpująco, a zgromadzony materiał poddany kompleksowej analizie. Uzasadnienia orzeczeń sporządzane są w sposób świadczący o dobrej znajomości orzecznictwa Sądu Najwyższego, a za sporządzone uzasadnienie w sprawie VI Pa 445/06 Pani sędzia otrzymała tytułu honorowy "Sędziego Europejskiego 2007". Jest sędzią doświadczonym, potrafiącym rozstrzygać sprawy o wysokim stopniu trudności, czego ewidentnym przykładem jest rozstrzygnięcie wydane w powyższej sprawie VI Pa 445/06. Pewne zastrzeżenia może jedynie budzić terminowość sporządzanych uzasadnień, ale w większości opisanych w opinii przypadków są one wynikiem wpływu wniosków o sporządzenie uzasadnienia bezpośrednio przed wykorzystywanym urlopem wypoczynkowym bądź w czasie absencji chorobowej kandydatki. Jednocześnie Pani sędzia stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych szkoleniach oraz kończąc studia podyplomowe. Przeprowadzona lustracja prowadzi do wniosku, że Pani sędzia Bożena Lichota posiada wszelkie kompetencje do zajmowania stanowiska sędziego sądu apelacyjnego, a jej przymioty osobiste dają gwarancję wykonywania płynących stąd obowiązków na bardzo wysokim poziomie. Bardzo dobrze pracę Pani sędzi oceniła także Przewodnicząca Wydziału VII Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Krakowie w opinii z dnia 15 października 2014 r. wskazując, że dane statystyczne opisujące liczbowo wyniki pracy orzeczniczej pozwalają bardzo wysoko ocenić sprawność i efekty jej pracy a ponadto współpraca z nią układa się wzorowo z uwagi na posiadane cechy charakterologiczne kandydatki.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie w dniu 8 stycznia 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani sędzi Bożeny Lichoty jednogłośnie pozytywnie.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Krakowskiej w dniu 26 stycznia 2015 r. kandydatka uzyskała głosów: 76 "za" i 20 "przeciw".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu całości dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pani Bożeny Lichoty za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Kandydatka spełnia wszelkie wymagania stawiane kandydatom do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego i zasługuje na powołanie na stanowisko w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Wieloletnie doświadczenie orzecznicze i wysokie predyspozycje zawodowe zostały potwierdzone w sporządzonej w sprawie bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej kandydatki. Ponad dwudziestopięcioletnie doświadczenie orzecznicze, zdobyte zarówno w ramach orzekania w sądzie rejonowym i okręgowym, a także w ramach delegacji do orzekania w sądzie apelacyjnym oraz fakt, że Pani Bożena Lichota aktywnie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach specjalistycznych i studiach podyplomowych przemówiły za uznaniem, że posiadła ona odpowiednią wiedzę i doświadczenie do powołania na wolne stanowisko sędziowskie. Powyższe wraz z okolicznością, że jej kandydatura uzyskała poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego jak i najwyższe i wyróżniające spośród wszystkich kandydatów poparcie Zgromadzenia Ogólnego doprowadziło do uznania, że zgłoszona na wolne stanowisko sędziowskie kandydatura wypełniła w pełni ustawowe kryteria powołania na wolne stanowisko sędziowskie wskazane w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i jest najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie spośród wszystkich zgłoszonych w niniejszym postępowaniu kandydatów.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 kwietnia 2015 r. na kandydaturę:

- Krzysztofa HEJOSZA

oddano: 0 głosów "za", 5 "przeciw", 16 "wstrzymujących się",

- Bożeny LICHOTY

oddano: 21 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się",

- Sławomira Wacława MATZA

oddano: 0 głosów "za", 14 "przeciw", 7 "wstrzymujących się",

- Wandy Marii ZAWICKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 18 "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).