Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 786.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.4.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 kwietnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 570/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 kwietnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 786

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 786 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanawia przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach kandydaturę Pani sędzi Wiesławy Anny NAMIRSKIEJ.
UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 786, zgłosiła się jedna kandydatka.

W dniu 8 kwietnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonej kandydatury na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 786. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął w dniu 8 kwietnia 2015 r. stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani sędzi Wiesławy Anny NAMIRSKIEJ na wolne stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 786. Zespół wskazał, że kandydatka posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze zarówno w sprawach pierwszo- jak i drugoinstancyjnych. Jej odpowiednie kwalifikacje zawodowe potwierdzone zostały w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej. Uzyskała ponadto pełne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz bardzo wysokie poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach kandydatury Pani Wiesławy Anny Namirskiej, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jest ona odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 8 kwietnia 2015 r.

Pani sędzia Wiesława Namirska urodziła się w 1965 r. w Bielsku - Białej. Studia prawnicze ukończyła w 1992 r. z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra prawa. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła, w dniach 1, 2 i 21 września 1994 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od dnia 15 grudnia 1994 r. pełniła czynności sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Bielsku - Białej, w Wydziale Cywilnym, jako mianowany przez Ministra Sprawiedliwości asesor sądowy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 września 1996 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bielsku - Białej. Już od 1997 r. pani sędzia orzekała na pojedynczych sesjach w Wydziale Cywilnym - Rewizyjnym Sądu Wojewódzkiego w Bielsku - Białej, na podstawie delegacji prezesa tego sądu. Od 1 września 1998 r. została delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Wojewódzkim w Bielsku - Białej, w którym orzekała w Wydziale V Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 stycznia 2001 r. pani sędzia Wiesława Namirska została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Bielsku - Białej. W okresie od 3 lutego do 31 lipca 2010 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej Wydziału. Od 1 sierpnia 2010 r. pani sędzia pełniła funkcję

Przewodniczącej Wydział V Gospodarczego Sądu Okręgowego w Bielsku - Białej. Z funkcji tej została zwolniona w związku ze zniesieniem Wydziału V Gospodarczego z dniem 1 lipca 2011 r. na mocy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 marca 2011 r. Od 1 lipca 2011 r. pani sędzia przeszła do orzekania w Wydziale II Cywilnym - Odwoławczym Sądu Okręgowego w Bielsku - Białej. W 2013 r. orzekała na dwóch sesjach w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, w Wydziale V Cywilnym, na podstawie delegacji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach, natomiast w 2014 r. w tym samym trybie została delegowana do orzekania na jednej sesji również w Wydziale V Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Pani sędzia odbyła szereg szkoleń specjalistycznych, a w 2006 r. ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w zakresie prawa Unii Europejskiej ze specjalizacją prawo europejskie dla sędziów z wynikiem bardzo dobrym. Natomiast w 2008 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej z wynikiem celującym.

Z treści sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacyjnej wynika, że sędzia Wiesława Namirska posiada kwalifikacje do pełnienia stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego. Wniosek taki uzasadniają przedstawione dane statystyczne jak również wyniki lustracji rozpoznawanych spraw. Wyniki osiągane przez opiniowaną w Sądzie Okręgowym w Bielsku - Białej wskazują na duże zaangażowanie w orzecznictwo Wydziału II, także w sytuacji gdy w okresie podlegającym lustracji opiniowana orzekała w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, co z pewnością związane było ze znaczącym zwiększeniem się jej obowiązków przede wszystkim w zakresie przygotowania referatów w przydzielanych sprawach, a następnie z przygotowaniem koncepcji rozstrzygnięć i sporządzaniem uzasadnień. Podkreślenia także wymaga, że ilość odbytych przez opiniowaną szkoleń, ukończenie studiów podyplomowych na dwóch uczelniach świadczy o nadzwyczajnej dbałości o nieustanne podnoszenie swych kwalifikacji zawodowych. Nieliczne i nieznaczne przekroczenia terminu sporządzenia uzasadnień nie mogą zmienić opinii, że pani sędzia bardzo rzetelnie wywiązuje się ze swych obowiązków. Pozytywna ocena kandydatury sędziego Wiesławy Namirskiej jest także uzasadniona odpowiednim doświadczeniem zawodowym zarówno w wydziale pierwszoinstancyjnym gospodarczym, jak i aktualnym doświadczeniem w orzekaniu w drugiej instancji.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 16 lutego 2015 r. jednogłośnie poparło kandydaturę Pani Wiesławy Namirskiej na wolne stanowisko sędziowskie z łączną sumą punktów poparcia 30 na 30 możliwych.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Katowickiej w dniu 17 marca 2015 r. kandydatka uzyskała 76 głosów "za", 4 "przeciw", 7 "wstrzymujących się".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu całości dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonej na wolne stanowisko sędziowskie kandydatki, Rada uznała kandydaturę Pani Wiesławy Anny Namirskiej za odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Kandydatka spełnia wszelkie wymagania stawiane kandydatom do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego i zasługuje na powołanie na stanowisko w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Wieloletnie doświadczenie orzecznicze i wysokie predyspozycje zawodowe zostały potwierdzone w sporządzonej w sprawie bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej kandydatki. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie orzecznicze, zdobyte zarówno w ramach orzekania w postępowaniu I-instancyjnym jak i w ramach postępowania odwoławczego oraz fakt, że Pani Wiesława Namirska aktywnie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe oraz zdobyła doświadczenie w trakcie delegacji do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach przemówiły za uznaniem, że posiadła ona odpowiednią wiedzę i doświadczenie do powołania na wolne stanowisko sędziowskie. Powyższe wraz z okolicznością, że jej kandydatura uzyskała wysokie poparcie zarówno Kolegium Sądu Apelacyjnego jak i Zgromadzenia Ogólnego doprowadziło do uznania, że zgłoszona na wolne stanowisko sędziowskie kandydatura wypełniła w pełni ustawowe kryteria powołania na wolne stanowisko sędziowskie wskazane w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Przytoczone okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 kwietnia 2015 r. na kandydaturę Pani sędzi Wiesławy Anny Namirskiej oddano: 20 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).