Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 786.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.4.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 kwietnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 561/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 kwietnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 786

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanawia:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie kandydaturę Grzegorza RUDEGO

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie kandydatur:

- Ingi Barbary DZIECIĄTKOWSKIEJ

- Renaty Agnieszki GRZEŚKOWIAK

- Marty Agnieszki KNOTZ

- Katarzyny Ewy MAZURKIEWICZ

- Małgorzaty Zuzanny PLESIEWICZ

- Stanisławy STRAUCHMANN

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 786, zgłosiło się dziewięciu kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałami nr 456/2015 z dnia 13 kwietnia 2015 r. w stosunku do kandydatury Pani Iwony DZIURKO oraz nr 457/2015 z dnia

13 kwietnia 2015 r. w stosunku do kandydatury Pani Marii JANKOWSKIEJ postanowiła umorzyć postępowanie w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie z uwagi na cofnięcie zgłoszeń na wolne stanowisko sędziowskie przez tych kandydatów.

W dniu 8 kwietnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonych kandydatur na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 786. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął w dniu 8 kwietnia 2015 r. stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pana Grzegorza RUDEGO na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 786. Zespół wskazał, że Pan Grzegorz Rudy posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Jego wysokie kwalifikacje zawodowe zostały potwierdzone w bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej sporządzonej na okoliczność niniejszego postępowania konkursowego. Podkreślono między innymi bardzo dobrą efektywność orzekania kandydata, terminowość sporządzania uzasadnień i znakomite wyniki stabilności jego orzecznictwa. Pan Grzegorz Rudy uzyskał ponadto pełne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Szczecińskiej spośród wszystkich kandydatów zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie kandydatury Pana Grzegorza Rudego, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jest on najbardziej odpowiedni do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego określone w art. 63 ustawy z dnia Tl lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 - t.j.) oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 8 kwietnia 2015 r.

Pan Grzegorz Rudy, urodzony w dniu w 1968 r. w Koszalinie, studia prawnicze ukończył w roku 1992 r. z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra prawa. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył, w dniach 1, 2 i 19 września 1994 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W okresie od 20 października 1994 r. do 11 lipca 1996 r. zajmował stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Białogardzie, a następnie w tym Sądzie w okresie od 12 lipca 1996 r. do 30 listopada 1996 r. stanowisko sędziego. Z dniem 1 grudnia 1996 r. przeniesiony został na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Koszalinie, gdzie orzeka w V Wydziale Gospodarczym. Pan sędzia był kilkakrotnie delegowany do orzekania w sprawach odwoławczych w Sądu Okręgowego w Koszalinie. Oprócz tego Pan Sędzia zajmował od 1 maja 2001 r. do 14 lutego 2009 r. stanowisko Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Koszalinie, a od 15 lutego 2009 r. pełni funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Koszalinie. Przez cały okres pracy kandydat orzekał w sprawach cywilnych i gospodarczych. W latach 2012-2013 odbył szkolenie dla sędziów w wymiarze 64 godzin lekcyjnych, zorganizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Ponadto odbył szereg innych szkoleń specjalistycznych.

Z treści sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacyjnej dotyczącej pracy kandydata na stanowisku sędziego sądu rejonowego wynika, że dotychczasowa praca Pana Sędziego Grzegorza Rudego świadczy o jego wzorowym przygotowaniu do wykonywania obowiązków służbowych. Pracę kandydata cechuje: bardzo dobra efektywność orzekania, wzorowa terminowość sporządzania uzasadnień, znakomite wskaźniki stabilności orzecznictwa i zaskarżalności orzeczeń, bardzo wysoki poziom sporządzanych zarządzeń, orzeczeń i ich uzasadnień, bardzo dobry sposób prowadzenia postępowań, co dotyczy również praktyki w stosowaniu przepisów prawa procesowego, sprzyjających urzeczywistnieniu postulatu sprawności postępowania, wzorowe przygotowanie do rozpoznania spraw. Incydentalne i dotyczące kwestii drugorzędnych uchybienia, opisane w części analitycznej, nie mogą w żaden sposób wpłynąć na ocenę predyspozycji Pana sędziego do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Nie budzi żadnych zastrzeżeń kultura urzędowania kandydata, jak i proces doskonalenia zawodowego. Właściwemu wykonywaniu obowiązków orzeczniczych niewątpliwie sprzyja jego duże doświadczenie zawodowe i życiowe. Bardzo pozytywną pisemną opinię o kandydacie złożył Wiceprezes Sądu Okręgowego w Koszalinie, potwierdzając w pełni przedstawione spostrzeżenia, dotyczące przygotowania zawodowego kandydata i jego przymiotów osobistych. Pan sędzia Grzegorz Rudy jest bardzo dobrze merytorycznie przygotowanym kandydatem do wykonywania obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, co - w świetle jego przymiotów osobistych - musi prowadzić do wniosku, że w sposób oczywisty spełnia on wszelkie kryteria skutecznego ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego tego Sądu.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie w dniu 20 lutego 2015 r. na kandydaturę Pana Grzegorza Rudego oddało głosów: 5 "za" i 0 "przeciw".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej w dniu 2 marca 2015 r. kandydat uzyskał głosów: 56 "za" i 10 "przeciw".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu całości dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pana Grzegorza Rudego za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koszalinie.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Kandydatura Pana Grzegorza Rudego jest wyróżniająca na tle pozostałych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie. Posiada on wieloletnie doświadczenie w pracy orzeczniczej, a jego wysokie predyspozycje zawodowe potwierdzone zostały uzyskaniem przez niego bardzo dobrej oceny kwalifikacyjnej pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Zdobył również doświadczenie w pełnieniu funkcji prezesa i wiceprezesa sądu w sposób należyty godząc te funkcje z czynnościami orzeczniczymi sędziego sądu rejonowego. Powyższe wraz z uzyskaniem przez kandydaturę Pana Grzegorza Rudego najwyższego - obok Pani Iwony Dziurko, która cofnęła zgłoszenie na wolne stanowisko sędziowskie - poparcia Kolegium oraz najwyższego poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów spośród wszystkich kandydatów czyni jego kandydaturę najbardziej wypełniającą wskazane kryteria ustawowe i odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 kwietnia 2015 r. na kandydaturę:

- Ingi Barbary DZIECIĄTKOWSKIEJ oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Renaty Agnieszki GRZEŚKOWIAK oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Marty Agnieszki KNOTZ oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Katarzyny Ewy MAZURKIEWICZ oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Małgorzaty Zuzanny PLESIEWICZ oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Grzegorza RUDEGO oddano: 17 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się",

- Stanisławy STRAUCHMANN

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).