Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.4.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 kwietnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 559/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 kwietnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu kandydaturę Jana Mieczysława STERCZAŁY
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396 zgłoszona została jedna kandydatura.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu w dniu 7 kwietnia 2015 r. jednomyślnie w jawnym głosowaniu przyjął stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pana sędziego Jana Mieczysława Sterczały na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396.

Pan sędzia Jan Mieczysław Sterczała urodził się 23 marca 1973 r. w Poznaniu, w 1997 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 1997 r. do 1999 r. aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu i zdaniu egzaminu sędziowskiego z wynikiem ogólnym dobrym, decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 listopada 1999 r. został mianowany z dniem 15 listopada 1999 r. asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Pile. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 stycznia 2003 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Pile. Z dniem 1 stycznia 2004 r. powierzono mu pełnienie obowiązków przewodniczącego Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Pile na okres roku, a z dniem 10 listopada 2004 r. Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu powołał pana sędziego do pełnienia tej funkcji bezterminowo. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 maja 2012 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu od 1 lipca 2012 r. i podjął pracę w Wydziale XII Cywilnym tego sądu.

Kandydat, w ocenie Zespołu, posiada duże doświadczenie i długi staż zawodowy. Zespół miał na uwadze opinie i ocenę kwalifikacyjną kandydata, z której wynika że spełnia on wymogi stawiane na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego i jego pracę należy ocenić pozytywnie. Sędzia wizytator wskazała, że podkreślenia wymaga duży stopień stabilności orzeczeń wydawanych przez kandydata, żadne z orzeczeń wydanych przez Pana sędziego w badanym okresie nie zostało uchylone.

Kandydat uzyskał ponadto jednogłośnie pozytywną ocenę Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz wysokie poparcie środowiska sędziowskiego podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Poznańskiej, uzyskał 77 głosów "za", 5 głosów "przeciw" i 7 głosów "wstrzymujących się".

Z powyższych względów Zespół rekomendował kandydaturę Pana Jana Mieczysława Sterczały na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana sędziego Jana Mieczysława Sterczały z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, w pełni podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację oraz uznając argumentację Zespołu członków Rady, że oceniane łącznie, kryteria wyboru, jakimi są doświadczenie zawodowe, uzyskana ocena kwalifikacyjna i poparcie środowiska sędziowskiego pozwalają na uznanie, że Pan sędzia Jan Mieczysław Sterczała jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Uwzględniono przy tym warunki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, miała na uwadze bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną kandydata, z której wynika, że posiada on wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które pozwalają stwierdzić, że będzie prawidłowo wykonywał obowiązki sędziego Sądu Okręgowego.

Kandydat uzyskał również bardzo dobre opinie służbowe. Jest oceniany jako osoba rzetelna, skrupulatna i sumienna o bardzo dobrym przygotowaniu merytorycznym i wysokich kwalifikacjach orzeczniczych.

Pan sędzia Jan Mieczysław Sterczała uzyskał ponadto pozytywną ocenę Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że wiedza, doświadczenie zawodowe i wysokie kwalifikacje oraz cechy osobowości w pełni uzasadniają powołanie go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Te argumenty spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 kwietnia 2015 r. na jego kandydaturę oddano 16 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).