Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koninie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 786.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.4.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 kwietnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 558/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 kwietnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koninie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 786

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koninie kandydaturę Karola Tomasza SKOCKIEGO

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koninie kandydatur:

- Iwony Marii KALISZEWSKIEJ

- Anny KLIMAS

- Przemysława Tomasza KOWALSKIEGO

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koninie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r" poz. 786 zgłoszone zostały cztery kandydatury.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Koninie w dniu 7 kwietnia 2015 r. bezwzględną większością głosów (4 głosy "za", 0 głosów "przeciw" 1 głos "wstrzymujący się") przyjął stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pana sędziego Karola Tomasza Skockiego na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Koninie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 786.

Pan Karol Tomasz Skocki urodził się 8 lipca 1961 r. w Strzelnie. Studia prawnicze ukończył w 1986 r. na Uniwersytecie im A. Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem dobrym. W okresie od 1 września 1986 r. do 31 sierpnia 1988 r. odbył etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Koninie, którą ukończył zdanym w dniach 7,8 i 20 września 1988 r. z wynikiem dobrym egzaminem sędziowskim. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 października 1988 r. mianowany został asesorem sądowym i powierzono mu pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Słupcy. Czynności sędziowskie pełnił w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich i Wydziale Cywilnym oraz Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lutego 1991 r. Pan Karol Tomasz Skocki został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Słupcy. Z dniem 1 marca 1992 r. Kolegium Sądu Wojewódzkiego w Koninie powołało Pana Sędziego na stanowisko Przewodniczącego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Słupcy, a od dnia 1 stycznia 1996 r. na Przewodniczącego Wydziału Karnego. Od dnia 1 sierpnia 1996 r. pełnił funkcje Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Słupcy. Z dniem 19 kwietnia 1998 r. Minister Sprawiedliwości powołał Pana Sędziego na stanowisko Prezesa Sądu Rejonowego w Słupcy. Funkcję tę pełnił przez okres 12 lat. W tym czasie wielokrotnie był delegowany przez Prezesa Sądu Okręgowego w Koninie do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Koninie. Postanowieniem Prezydenta z dnia 8 stycznia 2009 r. powołany został na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Sądzie Rejonowym w Słupcy. Z dniem 1 stycznia 2013 r. Pan Sędzia został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Koninie i powierzono mu funkcje Przewodniczącego VIII Zamiejscowego Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Koninie z siedzibą w Słupcy. Z dniem 21 maja 2014 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu powołał Pan Sędziego Karola Skockiego do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Koninie. Z tym dniem Prezes Sądu Okręgowego w Koninie powierzył mu funkcję Przewodniczącego Wydziału VIII Karnego na okres kadencji Prezesa Sądu Rejonowego.

Zespół kierował się bardzo dobrą oceną kwalifikacyjną kandydata. Wynika z niej, że w pełni zasługuje on na mianowanie jego osoby na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego.

Posiada bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, nie boi się w orzecznictwie trudnych rozstrzygnięć, cechuje się stanowczością i nie przeciąga zbędnie prowadzonych postępowań. W opinii podkreślono wzorową terminowość wykonywanych czynności w tym zwłaszcza uzasadnień wyroków i niezwykle szczegółowe protokołowanie prowadzonych czynności.

Kandydat uzyskał ponadto najwyższe, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu (5 ocen wzorowych) i najwyższe, zdecydowane poparcie podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Poznańskiej tj. 63 głosów "za", 13 głosów "przeciw", 9 "wstrzymujących się".

Zbliżony kontrkandydat Pan sędzia Przemysław Tomasz Kowalski uzyskał również bardzo dobrą opinię kwalifikacyjną, ale niższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu (drugi wynik) i niższe poparcie środowiska sędziowskiego podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym. Porównując kandydatów, Zespół miał również na uwadze, że rekomendowany kandydat przez wiele lat łączył funkcje przewodniczącego wydziału i prezesa sądu z orzekaniem i osiągał w tym zakresie bardzo dobre wyniki

Z powyższych względów Zespół rekomendował kandydaturę Pana Karola Tomasza Skockiego na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Koninie.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Karola Tomasz Skockiego z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koninie, w pełni podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację oraz uznając argumentację Zespołu członków Rady, że pozostali kandydaci zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie spełniali w mniejszym stopniu oceniane łącznie, kryteria wyboru, jakimi są doświadczenie zawodowe, uzyskane oceny kwalifikacyjne i poparcie środowiska sędziowskiego. Uwzględniono przy tym warunki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego określone w art. 63 ustawy z dnia Tl lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego kandydata spośród zgłoszonych. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem spośród wszystkich osób ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pan Karol Tomasz Skocki.

Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, miała na uwadze bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną kandydata, z której wynika, że posiada on wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które pozwalają stwierdzić, że będzie prawidłowo wykonywał obowiązki sędziego Sądu Okręgowego, jest osobą zaangażowaną i pracowitą.

Ponadto w 2008 r. kandydat ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie prawa karnego.

Rada wzięła pod uwagę, że wybrany kandydat uzyskał najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Poznańskiej i najwyższą ocenę Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu (pięć ocen wzorowych).

Zbliżony kontrkandydat Pan sędzia Przemysław Tomasz Kowalski również uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, jednakże w porównaniu z wybranym kandydatem uzyskał zdecydowanie mniejsze poparcie środowiska sędziowskiego (drugi wynik) oraz Kolegium Sądu Apelacyjnego (dwie oceny bardzo dobre i dwie oceny dobre - drugi wynik). Ponadto Pan sędzia Karol Tomasz Skocki przez wiele lat łączył funkcję prezesa sądu i przewodniczącego wydziału z pracą orzeczniczą i mimo zwiększonych obowiązków uzyskiwał bardzo dobre wyniki pracy, co również przemawia za wyborem jego osoby na przedmiotowe stanowisko. Kontrkandydatka Iwona Maria Kaliszewska nie uzyskała poparcia Kolegium Sądu i Zgromadzenia, zaś Pani sędzia Anna Klimas uzyskała dużo mniejszą ilość głosów niż wybrany kandydat podczas głosowania na Zgromadzeniu Sędziów oraz gorszą ocenę Kolegium (jedna ocena bardzo dobra i trzy oceny dobre).

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że osoby, które nie zostały przedstawione przez Radę Prezydentowi Rzeczypospolitej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Koninie, nie były, w ramach tego postępowania kwalifikacyjnego, lepszymi kandydatami niż Pan sędzia Karol Tomasz Skocki. Te argumenty spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 kwietnia 2015 r. na kandydaturę:

- Karola Tomasza SKOCKIEGO oddano 18 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"

- Iwony Marii KALISZEWSKIEJ oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 18 głosów "wstrzymujących się"

- Anny KLIMAS oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 18 głosów "wstrzymujących się"

- Przemysława Tomasza KOWALSKIEGO oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 18 głosów "wstrzymujących się"

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).