Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.4.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 kwietnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 557/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 kwietnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanawia:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu kandydaturę Jarosława Adama ŁUCZAJA

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu kandydatur:

- Beaty Renaty KRAWCZYK

- Joanny Izabeli NIEWIADOMEJ-WYSMOLIŃSKIEJ

- Pawła Jana OZIĘBŁO

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Radomiu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578, zgłosiło się czterech kandydatów.

W dniu 8 kwietnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonych kandydatur na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął w dniu 8 kwietnia 2015 r. stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pana Jarosława Adama ŁUCZAJA na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578. Zespół wskazał, że odpowiednie przygotowanie zawodowe kandydata wraz z okolicznością uzyskania przez niego najwyższego i wyróżniającego spośród pozostałych kandydatów poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej czynią z jego kandydatury najlepszą do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu kandydatury Pana Jarosława Adama Łuczaja, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jest on najbardziej odpowiedni do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 - t.j.) oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 8 kwietnia 2015 r.

Pan Jarosław Adam Łuczaj, urodzony w 1970 r. w Bielsku Podlaskim, ukończył studia prawnicze w 1997 z wynikiem dobrym. Od 1 maja 1997 r. do 30 września 2005 r. był zatrudniony jako asystent naukowo-dydaktyczny w Katedrze Prawa Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej im. K. Pułaskiego. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył, w dniach 2, 3 i 21 września 1999 r., egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 2 listopada 1999 r. mianowany został asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Radomiu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 28 listopada 2001 r. asesor Jarosław Adam Łuczaj powołany został na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Radomiu. Orzekał w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Z dniem 1 lipca 2008 r. Kandydat przeniesiony został na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Szydłowcu i powołany do pełnienia przez okres czterech lat funkcji prezesa tego Sądu. Orzekał w I Wydziale Cywilnym, sprawując od 9 lipca 2008 r. do 31 grudnia 2012 r. funkcję przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem 1 lipca 2012 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie powołał kandydata do pełnienia funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Szydłowcu przez kolejną czteroletnią kadencję z tym, że wobec zniesienia tego Sądu decyzja o powołaniu utraciła moc z dniem 31 grudnia 2012 r. Kolejną decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 stycznia 2013 r. pan sędzia Jarosław Adam Łuczaj został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Przysusze. Z dniem 7 stycznia 2013 r. powołany został do pełnienia przez okres trzech lat funkcji przewodniczącego VII Zamiejscowego Wydziału Cywilnego z siedzibą w Szydłowcu (w którym też orzekał), a z dniem 8 stycznia 2013 r. - do pełnienia przez okres czterech lat funkcji wiceprezesa Sądu Rejonowego w Przysusze. Ponadto był wielokrotnie delegowany do zastępczego pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego. Poza powyżej opisanymi obowiązkami orzeczniczymi pan sędzia Jarosław Adam Łuczaj prowadził za zgodą Prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu w latach 2010-2013 szkolenia aplikantów komorniczych organizowane przez Radę Izby Komorniczej w Lublinie oraz 8 i 10 czerwca 2011 r., organizowane przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Radomiu, zajęcia dydaktyczne będące częścią projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego "Szkolenie - Praktyka - Zatrudnienie - Rozwój". Kandydat ukończył ponadto w 2010 r. Podyplomowe Studia Organizacji i Zarządzania w Wymiarze Sprawiedliwości z wynikiem bardzo dobrym. Ponadto był wielokrotnie, od 2004 r., delegowany do pełnienia obowiązków w Sądzie Okręgowym w Radomiu.

Z treści sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacyjnej dotyczącej pracy kandydata na stanowisku sędziego sądu rejonowego wynika, że z praca pana sędziego Jarosława Adama Łuczaja charakteryzuje się znacznym obciążeniem (średnie miesięczne obciążenie - przy sprawowaniu jeszcze funkcji przewodniczącego wydziału i wiceprezesa sądu - na tym samym poziomie, co w Wydziale), większą średnią miesięczną liczbą spraw wyznaczanych i załatwianych, niż w Wydziale i okręgu, brakiem znaczących zastrzeżeń do sposobu prowadzenia postępowania, jego sprawności, bardzo dobrą terminowością sporządzania uzasadnień i stabilnością orzecznictwa (więcej, niż w Wydziale i okręgu oddalonych apelacji, a mniej orzeczeń zmienionych wskutek apelacji oraz mniej, niż w okręgu, choć więcej niż w Wydziale, orzeczeń uchylonych), brakiem stwierdzenia przewlekłości postępowania i wydania orzeczeń niezgodnych z prawem, co jest świadectwem dobrej, efektywnej pracy realizowanej z dużym zaangażowaniem oraz wysokiego poziomu merytorycznego orzecznictwa. Ta ocena i cechy dostrzeżone przez przełożonych (staranność, dokładność, zrównoważenie, zorganizowanie, umiejętność pracy w zespole, wysoka kultura osobista, umiejętność zachowania właściwego dla osoby zajmującej stanowisko sędziego) przekonują o kwalifikacjach pana sędziego Jarosława Adama Łuczaja do sprawowania funkcji sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie w dniu 29 stycznia 2015 r. na kandydaturę Pana Jarosława Adama Łuczaja oddało głosów: 4 "za" i 0 "przeciw".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej w dniu 16 lutego 2015 r. kandydat uzyskał głosów: 73 "za", 7 "przeciw", 4 "nieważne".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu całości dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pana Jarosława Adama Łuczaja za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Radomiu.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Kandydatura Pana Jarosława Adama Łuczaja jest wyróżniająca na tle pozostałych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie. Posiada on wieloletnie doświadczenie w pracy orzeczniczej, a jego wysokie predyspozycje zawodowe potwierdzone zostały uzyskaniem przez niego bardzo dobrej oceny kwalifikacyjnej pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Zdobył również doświadczenie w pełnieniu funkcji prezesa i wiceprezesa sądu oraz przewodniczącego wydziału w sposób należyty godząc te funkcję z czynnościami orzeczniczymi sędziego sądu rejonowego. Ponadto zdobył doświadczenie orzecznicze na skutek wielokrotnych delegacji do Sądu Okręgowego w Radomiu mających miejsce na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Powyższe wraz z uzyskaniem przez kandydaturę Pana Jarosława Adama Łuczaja pełnego poparcia Kolegium oraz najwyższego poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów czyni jego kandydaturę najbardziej wypełniającą wskazane kryteria ustawowe i odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 kwietnia 2015 r. na kandydaturę:

- Beaty Renaty KRAWCZYK oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Jarosława Adama ŁUCZAJA oddano: 17 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się",

- Joanny Izabeli NIEWIADOMEJ-WYSMOLIŃSKIEJ oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Pawła Jana OZIĘBŁO

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).