Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w Szczecinie, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 125.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.3.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 marca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 423/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 marca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w Szczecinie, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 125

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanawia:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w Szczecinie kandydaturę Piotra Przemysława MAROSZKA

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w Szczecinie kandydatur:

- Agnieszki Teresy GOGULSKIEJ

- Grzegorza Stanisława KACHELA

- Katarzyny ŁOPATTO-CENDROWSKIEJ

- Marty Joanny OKORSKIEJ

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Szczecinie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 125, zgłosiło się pięciu kandydatów.

W dniach 24 lutego oraz 5 marca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w Szczecinie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 125. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął w dniu 5 marca 2015 r. stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pana Piotra Przemysław Maroszka na wolne stanowisko sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w Szczecinie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 125. Zespół podkreślił, że na wysokie kwalifikacje zawodowe kandydata wskazano w sporządzonej w sprawie ocenie kwalifikacyjnej. Pan Piotr Maroszek nie uzyskał poparcia Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu, uzyskał jednak najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Sędziów Sądów Wojskowych w Poznaniu. Odpowiednie doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego przemówiły w ocenie Zespołu za rekomendowaniem kandydatury Pana Piotra Maroszka na wolne stanowisko sędziowskie.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w Szczecinie kandydatury Pana Piotra Maroszka, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jest ona najbardziej odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu wojskowego określone w art. 22 § 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz.U. z 2012 r., poz. 952 - t.j. z późn. zm.) oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 5 marca 2015 r.

Pan Piotr Przemysław Maroszek, urodzony w 1982 r. w Bydgoszczy, w 2006 r. ukończył wyższe studia prawnicze z wynikiem bardzo dobrym. Po ukończeniu studiów podjął pracę w kancelarii adwokackiej. Następnie został powołany na kurs przekwalifikowania rezerw, stanowiska szczególne - obsługi prawnej, zakończony egzaminem oficerskim. W związku z tym Pan Piotr Maroszek posiada stopień wojskowy podporucznika. W okresie od 1 października 2007 r. do 30 września 2010 r. był zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy na stanowisku aplikanta sędziowskiego. Po odbyciu aplikacji sędziowskiej, w dniach 1, 2 i 15 września 2010 r. złożył egzamin sędziowski uzyskując ocenę dobrą. Począwszy od 2 listopada 2010 r. Pan Piotr Maroszek jest zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku - w Wydziale III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Kandydat uczestniczył w szeregu szkoleń specjalistycznych przeznaczonych dla asystentów sędziów.

Z treści sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacyjnej wynika, że kandydat na bardzo wysokim poziomie wykonuje swoje obowiązki na stanowisku asystenta sędziego. Opiniowany posiada szeroką wiedzę prawniczą, którą potrafi we właściwy sposób wykorzystywać. Biorąc pod uwagę łatwość, z jaką porusza się wśród przepisów prawa, nie ma wątpliwości, że jest w stanie bardzo dobrze radzić sobie także w sprawach karnych. Zwrócono uwagę na akcentowane i bardzo wysoko oceniane przez sędziów Sądu Apelacyjnego w Gdańsku samodzielność, organizację pracy i kulturę osobistą Pana Piotra Maroszka. Mając na uwadze powyższe, kandydaturę Pana Piotra Maroszka na stanowisko sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w Szczecinie zaopiniowano pozytywnie.

Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu w dniu 29 września 2014 r. przyjęło uchwałę o negatywnym zaopiniowaniu kandydatury Pana Piotra Maroszka na wolne stanowisko sędziowskie. Za taką treścią uchwały oddano głosów: 3 "za", 1 "przeciw", 1 "wstrzymujący się".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Sędziów Sądów Wojskowych w dniu 22 października 2014 r. kandydat uzyskał 27 głosów "za", 8 "przeciw", 9 "wstrzymujących się".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu całości dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pana Piotra Maroszka za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Szczecinie.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Kandydat posiada odpowiednie doświadczenie w pracy związanej ze stosowaniem przepisów prawa, wykonywanej na stanowisku asystenta sędziego. Jego wysokie predyspozycje zawodowe i osobowościowe do wykonywania zawodu sędziego sądu wojskowego zostały potwierdzone uzyskaniem przez kandydata bardzo dobrej oceny kwalifikacyjnej pracy na stanowisku asystenta sędziego sądu apelacyjnego. Powyższe wraz z uzyskaniem przez kandydata najwyższego i wyróżniającego poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Sędziów Sądów Wojskowych uczyniło kandydaturę Pana Piotra Maroszka najbardziej wypełniającą ustawowe kryteria przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie spośród wszystkich kandydatów biorących udział w niniejszym postępowaniu.

Kontrkandydatka - Pani prokurator Agnieszka Teresa Gogulska - która uzyskała drugie w kolejności poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Sędziów Sądów Wojskowych za Panem Piotrem Maroszkiem (26 głosów "za", 14 "przeciw", 4 "wstrzymujące się") oraz pozytywną opinię Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu jest również dobrą kandydatką na wolne stanowisko sędziowskie. Kandydatura Pana Piotra Maroszka uzyskała jednak bardziej wyróżniającą ocenę kwalifikacyjną, popartą dodatkowo bardzo dobrymi opiniami Wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, Przewodniczącej III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu, Zastępcy Przewodniczącej tego Wydziału oraz sędziów współpracujących z kandydatem.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 marca 2015 r. na kandydaturę:

- Agnieszki Teresy GOGULSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 13 "wstrzymujących się",

- Grzegorza Stanisława KACHELA

oddano: 1 głosów "za", 0 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Katarzyny ŁOPATTO-CENDROWSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 7 "wstrzymujących się",

- Piotra Przemysława MAROSZKA

oddano: 10 głosów "za", 0 "przeciw", 3 "wstrzymujących się",

- Marty Joanny OKORSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 7 "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).