Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 649.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.3.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 marca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 422/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 marca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 649

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 649 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanawia przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Poznaniu kandydaturę Pani sędzi Małgorzaty Doroty KAŹMIERCZAK.
UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 649, zgłosiła się jedna kandydatka.

W dniach 24 lutego i 10 marca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenia w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonej kandydatury na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 649. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął w dniu 10 marca 2015 r. stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani Małgorzaty Doroty Kaźmierczak na wolne stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 649. Zespół wskazał, że kandydatka spełnia wszelkie wymagania stawiane kandydatom do urzędu sędziego sądu apelacyjnego i zasługuje na powołanie na to stanowisko w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Poznaniu kandydatury Pani Małgorzaty Doroty Kaźmierczak, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jest ona odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 10 marca 2015 r.

Pani sędzia, Małgorzata Kaźmierczak, urodzona w 1965 r. w Poznaniu, ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1990 r. z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując dyplom z wyróżnieniem i tytuł magistra prawa. Po odbyciu w latach 1990-1992 aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego (obecnie Sądu Okręgowego) w Poznaniu i zdaniu egzaminu sędziowskiego z wynikiem ogólnym dobrym, mianowana została z dniem 16 listopada 1992 r. asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Poznaniu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lutego 1994 r. Pani Małgorzata Kaźmierczak powołana została na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Poznaniu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 18 października 1996 r. delegowano Panią Sędzię do pełnienia obowiązków sędziowskich w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu, gdzie na stanowisko sędziego tego sądu powołana została w dniu 5 czerwca 1998 r. postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 maja 1998 r. W Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu Pani Sędzia początkowo rozpoznawała sprawy pierwszoinstancyjne w Wydziale XII Cywilnym, a od 18 stycznia 2000 r. sprawy odwoławcze w Wydziale II Cywilnym Odwoławczym, natomiast od 1 lutego 2013 r. dalej rozpoznaje sprawy odwoławcze lecz w Wydziale XV Cywilnym - Odwoławczym tego sądu. Będąc sędzią okręgowym opiniowana wielokrotnie była delegowana do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu. Delegacje te miały miejsce pięciokrotnie w 2005 r., siedmiokrotnie w 2006 r. oraz jednokrotnie w 2007 r. Na mocy decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu Pani Sędzia od 1 czerwca 2003 r. pełniła funkcję wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Poznaniu, a z dniem 9 maja

2012 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu powołał Panią Sędzię do pełnienia tej funkcji na okres czterech lat. W ciągu całej dotychczasowej pracy Pani Sędzia rozpoznawała sprawy cywilne.

Z treści sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacyjnej wynika, że analiza orzeczeń wydawanych w sprawach, w których kandydatka była sprawozdawcą i fakt, że w okresie od 1 stycznia 2011 r. do daty sporządzenia opinii, w wyniku skargi kasacyjnej uchylone zostało tylko jedno orzeczenie, które w dodatku dotyczyło sprawy trudnej, potwierdzają wniosek co do wysokiego poziomu umiejętności zawodowych opiniowanej. Wszystkie ustalenia przedstawione w opinii uprawniają Panią sędzię do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego. Podstawę do tego stanowi prawidłowa liczba załatwień, adekwatna do obowiązującego podziału czynności, przy uwzględnieniu, że Pani sędzia od 2003 r. pełni funkcję wizytatora ds. cywilnych, wywiązując się z niej w sposób wyjątkowo rzetelny, a także przebieg dotychczasowych osiągnięć zawodowych. We wszystkich opiniach sporządzanych na poszczególnych etapach pracy Pani sędzi, opiniujący podkreślali zarówno wysoką inteligencję, jak i wysoki poziom umiejętności zawodowych opiniowanej. Ustalenia zawarte w aktualnej ocenie kwalifikacyjnej w pełni potwierdzają tą ocenę, a delegacje Pani sędzi do orzekania w Sądzie Apelacyjnym pozwalają dodatkowo na podkreślenie zawsze perfekcyjnego przygotowania do rozpoznawanych spraw i nienagannej kultury osobistej opiniowanej. Sędzia wizytator wyraził jednoznaczne stanowisko, że Pani sędzia Małgorzata Kaźmierczak w pełni odpowiada wymogom stawianym kandydatom na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 8 grudnia 2014 r. powzięło jednogłośnie uchwałę wyrażającą pozytywną opinię o kandydaturze Pani Małgorzaty Kaźmierczak na wolne stanowisko sędziowskie.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej w Poznaniu w dniu 30 stycznia 2015 r. kandydatka uzyskała 69 głosów "za", 12 "przeciw", 5 "wstrzymujących się".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu całości dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pani Małgorzaty Doroty Kaźmierczak za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Kandydatka spełnia wszelkie wymagania stawiane kandydatom do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego i zasługuje na powołanie na stanowisko w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu. Wieloletnie doświadczenie orzecznicze i wysokie predyspozycje zawodowe zostały potwierdzone w sporządzonej w sprawie bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej kandydatki. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego w pionie cywilnym sądownictwa powszechnego, zdobyte zarówno w ramach orzekania w postępowaniu I-instancyjnym jak i w ramach postępowania odwoławczego oraz fakt, że Pani Małgorzata Kaźmierczak była wielokrotnie delegowana do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu przemówiły za uznaniem, że posiadła ona odpowiednią wiedzę i doświadczenie do powołania na wolne stanowisko sędziowskie. Powyższe wraz z okolicznością, że jej kandydatura uzyskała wysokie poparcie zarówno Kolegium Sądu Apelacyjnego jak i Zgromadzenia Ogólnego doprowadziło do uznania, że zgłoszona na wolne stanowisko sędziowskie kandydatura wypełniła w pełni ustawowe kryteria powołania na wolne stanowisko sędziowskie wskazane w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Przytoczone okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 marca 2015 r. na kandydaturę Pani sędzi Małgorzaty Doroty KAŹMIERCZAK oddano: 13 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się",

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).