Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 359.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.3.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 marca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 398/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 marca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 359.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie kandydaturę Pani Agnieszki Barbary Kowal - sędziego sądu rejonowego,

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie kandydatur:

1. Pani Renaty Darłak - sędziego sądu rejonowego,

2. Pani Jolanty Olszowy-Rozmus - sędziego sądu rejonowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 359 zgłosiły się trzy osoby.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 24 lutego 2015 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonych kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie i w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Radzie kandydatury Pani Agnieszki Barbary Kowal.

Zespół, rekomendując kandydaturę Pani Agnieszki Barbary Kowal wziął pod uwagę, że uzyskała ona bardzo dobrą ocenę sędziego wizytatora ds. prawa i ubezpieczeń społecznych. Opiniująca stwierdziła, że Pani Agnieszka Barbara Kowal spełnia wszelkie wymogi do przedstawienia jej jako kandydatki na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Członkowie Zespołu uwzględnili także jej wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie (IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) oraz delegacje do orzekania w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie (stała delegacja od 16 czerwca do 15 grudnia 2014 r.). Niezależnie od powyższego członkowie Zespołu zwrócili uwagę, że kandydatka uzyskała najwyższe poparcie na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie (24 punkty) oraz podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Rzeszowskiej, tj. 55 głosów "za" przy 10 głosach "przeciw".

II

Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając przedstawioną przez Zespół argumentację, podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie kandydatury Pani Agnieszki Barbary Kowal. Rada uwzględniła oceny kwalifikacji kandydatów i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz warunki z art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 427 ze zm.). Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego spośród kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w niniejszej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem jest Pani Agnieszka Barbara Kowal.

Pani Agnieszka Barbara Kowal urodziła się 6 grudnia 1971 r. w Rzeszowie. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z ogólną oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 1998 r. złożyła egzamin sędziowski, uzyskując ocenę dobrą. Z dniem 15 marca 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Orzekała w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 czerwca 2001 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Nadal, do chwili obecnej, orzeka w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W okresie od 26 września 2013 r. do 15 maja 2014 r. kilkukrotnie była delegowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie do orzekania w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie (IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych). Decyzją Ministra Sprawiedliwości została delegowana, na okres od 16 czerwca do 15 grudnia 2014 r., do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego i dwóch ławników albo w składzie jednego sędziego. W 2008 r. ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Pracy dla Sędziów Sądów Powszechnych organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W 2010 r. ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego dla Sędziów Orzekających w Sprawach z Zakresu Prawa Pracy organizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Brała udział w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacyjną sporządził sędzia wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych Mirosław Szwagierczak. Opiniujący stwierdził, że w referacie kandydatki znajdowały się w okresie objętym oceną sprawy o różnym stanie skomplikowania trudności. Od spraw prostych "Upr" do zawiłych "P". Analiza kontrolowanych akt spraw wykazała, że opiniowana przygotowuje się do prowadzenia spraw oraz dba o prawidłowy bieg postępowania. Przystępując do rozpoznania sprawy posiada koncepcję jej rozpoznania o czym świadczą chociażby czynności wstępne oraz wydane zarządzenia przygotowujące rozprawę, a następnie zaplanowanie czynności procesowych. Niezależnie od stopnia trudności pierwsze czynności w sprawie opiniowana podejmowała, z reguły, w terminie nieprzekraczającym 7 dni. Prawidłowo redaguje postanowienia oraz wyroki a sporządzane przez nią uzasadnienia wyroków są stosunkowo rozbudowane i odpowiadają wymogom art. 328 § 2 k.p.c. sąd odwoławczy w zdecydowanej większości, uznając apelację za bezzasadną, podkreślał w swych motywach trafność ustaleń i wniosków sądu pierwszo instancyjnego. Sprawy rozpoznane przez kandydatkę cechuje sprawne kierownictwo oraz koncentracja materiału dowodowego - stwierdzone przypadki opóźnień w czynnościach sądowych lub odroczeń rozprawy wynikały z utrudnień dowodowych np. braku pożądanego biegłego lub wydłużonego czasu realizacji odezwy w sprawie pomocy sądowej lub nowych żądań albo wniosków dowodowych - przy podejmowaniu działań dyscyplinujących świadków czy biegłych. Sędzia wizytator wskazał, że opiniowana stale doskonali swoją wiedzę prawniczą uczestnicząc w wielu szkoleniach zawodowych co przenosi się na stosunkowo niski wskaźnik zaskarżalności (średni za okres opiniowania: 20,7% przy średniej wydziałowej 23,8%) oraz stabilność orzecznictwa. Reasumując opiniujący stwierdził, że dane statystyczne oraz analiza wymienionych spraw uzasadniają jej zdaniem, pozytywną ocenę pracy pani Agnieszki Barbary Kowal. Podkreślił jej pracowitość oraz efektywność (większość parametrów ocennych korzystniejsza od średniej w wydziale), rzetelność w wywiązywaniu się z obowiązków sędziowskich oraz dużą wiedzę prawniczą - co ostatecznie przekłada się na wyniki orzecznictwa. Dodał, że w opiniach przełożonych oraz kolegów jest osobą szanowaną i cenioną. W konkluzji wyraził pogląd, że w świetle przeprowadzonych kontroli oraz osobistych spostrzeżeń uważa, iż pani Agnieszka Barbara Kowal spełnia wszelkie wymogi do przedstawienia jej jako kandydatki na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, na posiedzeniu w dniu 22 grudnia 2014 r., pozytywnie (24 punkty) zaopiniowało kandydaturę Pani Agnieszki Barbary Kowal, a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Rzeszowskiej, na posiedzeniu w dniu 19 stycznia 2015 r., zaopiniowało kandydaturę przy następującym wyniku głosowania: 55 głosów "za" przy 10 głosach "przeciw".

Krajowa Rada Sądownictwa mając na uwadze bardzo dobrą ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Barbary Kowal sporządzoną przez sędziego wizytatora oraz jej wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie (IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) i delegacje (jednodniowe, ale przede wszystkim delegację stałą) do orzekania w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, podzieliła stanowisko członków Zespołu i uznała, że kandydatura ta jest najlepszą spośród zgłoszonych. Rada uwzględniła, że kandydatka uzyskała ocenę dobrą ze studiów i z egzaminu sędziowskiego, oraz najwyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej. Mając powyższe na uwadze Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że osoby, które nie zostały przedstawione przez Radę Prezydentowi Rzeczypospolitej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie nie były, w ramach tego postępowania kwalifikacyjnego, lepszymi kandydatami niż Pani Agnieszka Barbara Kowal.

Te argumenty spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 marca 2015 r. na kandydaturę:

o Pani Agnieszki Barbary Kowal oddano 15 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się",

o Pani Renaty Darłak oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się",

o Pani Jolanty Olszowy-Rozmus oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego, z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. 2011 r. Nr 126, poz. 714).