Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.3.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 marca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 391/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 marca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku kandydaturę Pani Magdaleny Marii Chrzanowskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Gdyni.

UZASADNIENIE

I

1. Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578, swoją kandydaturę zgłosiła Pani sędzia Magdalena Maria Chrzanowska.

2. Na posiedzeniu w dniu 24 lutego 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani sędzi Magdaleny Marii Chrzanowskiej.

Zespół stwierdził, że Pani sędzia Magdalena Maria Chrzanowska ukończyła wyższe studia prawnicze oraz złożyła egzamin sędziowski z ocenami bardzo dobrymi. Posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe. Pełniła również funkcje: Przewodniczącej VII Wydziału Cywilnego, V Wydziału Ksiąg Wieczystych oraz I Wydziału Cywilnego w Sądzie Rejonowym w Gdyni. Kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dlatego Rada uwzględniła przede wszystkim uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, Jej doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, a także opinie przełożonych i uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydaturę Pani sędzi Magdaleny Marii Chrzanowskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku.

2. Pani sędzia Magdalena Maria Chrzanowska urodziła się 21 sierpnia 1971 r. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą. W 1997 r. złożyła egzamin sędziowski również z oceną bardzo dobrą. Od 7 września 1999 r. do chwili obecnej kandydatka pełni urząd sędziego Sądu Rejonowego w Gdyni, orzekając kolejno w VII Wydziale Cywilnym, V Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz I Wydziale Cywilnym. Od 1 maja 2013 r. do chwili obecnej orzeka na delegacji w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, początkowo w I Wydziale Cywilnym, a od 27 marca 2014 r. w XVI Wydziale Cywilnym- Odwoławczym.

Kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną. Zdaniem sędziego wizytatora posiada rozległą i ugruntowaną wiedzę z zakresu materialnego i procesowego prawa cywilnego, którą potrafi swobodnie stosować w praktyce orzeczniczej. Zna również aktualne orzecznictwo Sądu Najwyższego i poglądy doktryny. Obowiązki zawodowe wykonuje z dużym zaangażowaniem, co skutkuje tym, że Jej praca jest efektywna, a orzeczenia prezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny. Ponadto Pani sędzia posiada duże zdolności organizacyjne, jest osobą rzetelną, pracowitą, sumienną, kreatywną, odpowiedzialną i zrównoważoną. Cechuje Ją także dojrzałość, samodyscyplina, odpowiedzialność, decyzyjność, obiektywizm i wnikliwość.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na posiedzeniu w dniu 26 stycznia 2015 r., jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani sędzi Magdaleny Marii Chrzanowskiej.

Podczas Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej w dniu 30 stycznia 2015 r. za Jej kandydaturą oddano 80 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się przede wszystkim oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani sędzia Magdalena Maria Chrzanowska posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze, które zdobyła pełniąc urząd sędziego Sądu Rejonowego w Gdyni oraz orzekając na delegacji w Sądzie Okręgowym w Gdańsku (nadal). Czynności orzecznicze wykonywała zarówno w wydziałach pierwszoinstancyjnych, jak i wydziale cywilnym odwoławczym. Pełniła także funkcje administracyjne w sądownictwie. Uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną, z której wynika, że jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła okoliczność, że kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie ukończyła wyższe studia prawnicze oraz złożyła egzamin sędziowski z ocenami bardzo dobrymi.

5. Pani sędzia Magdalena Maria Chrzanowska uzyskała bardzo wysokie, niemalże jednogłośne, poparcie środowiska sędziowskiego. Wyniki głosowania na Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej zostały przedstawione powyżej.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 marca 2015 r. za kandydaturą Pani sędzi Magdaleny Marii Chrzanowskiej oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa,

Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).