Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 713.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.2.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 lutego 2015 r.

UCHWAŁA Nr 98/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 3 lutego 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 713

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie kandydaturę Katarzyny Marii LASKOWSKIEJ,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie kandydatur: - Patrycji Marii BONY

- Aleksandry Marii CZAPSKIEJ-KONKEL

- Aleksandra Adama CZAPSKIEGO

- Anny Moniki DUBOWSKIEJ-KUŹNI

- Aleksandry GALI

- Marzeny Marii GANCARZ

- Przemysława Jana GIERSZEWSKIEGO

- Beaty Ewy GŁUSZAK

- Marka Roberta HORODNICZEGO

- Marii Teresy KARWACKIEJ

- Karoliny Katarzyny KLEPACZ

- Agnieszki Genowefy KNUT

- Doroty Ewy KOLIŃSKIEJ-BELI

- Karoliny Magdaleny KOROTCZUK-SZCZEPANIAK

- Małgorzaty Elżbiety KOT

- Karoliny Anny KOZIEŁ

- Karoliny Marii LIDZBARSKIEJ

- Piotra Przemysława MAROSZKA

- Łukasza MRUGAŁY

- Jakuba Henryka MUSZYŃSKIEGO

- Anny OLSZTYN-OŁÓW

- Joanny ORGANIAK

- Aleksandry Barbary OSSOWSKIEJ

- Elżbiety Marii PAJDOWSKIEJ-LUTY

- Małgorzaty Marii PAKOWSKIEJ

- Łukasza PIOTROWICZA

- Izabeli Katarzyny PRZYBYLIŃSKIEJ

- Agnieszki Magdaleny RICHERT

- Joanny Elżbiety RODOWSKIEJ

- Elizy Teresy SALKOWSKIEJ-CICHOSZ

- Rafała SAWICKIEGO

- Katarzyny SOBCZAK-BERGMANN

- Piotra Marcina SOBCZYŃSKIEGO

- Justyny Teresy SOCHY

- Katarzyny STAŃCZYK

-Sylwii Urszuli STOLARSKIEJ

- Doroty WIERZBOWSKIEJ

- Jolanty Iwony WILCZURY.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 713, zgłoszonych zostało trzydzieści dziewięć kandydatur.

W dniu 12 stycznia 2015 r., na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie, Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa jednomyślnie postanowił wystąpić do Rady z wnioskiem o wezwanie, celem ich wysłuchania, następujących kandydatów: Doroty Ewy Kolińskiej-Beli, Katarzyny Marii Laskowskiej, Aleksandry Barbary Ossowskiej, Łukasza Piotrowicza, Agnieszki Magdaleny Richert.

Na posiedzenie Zespołu w dniu 12 stycznia 2015 r. nie stawili się, prawidłowo powiadomieni o terminie posiedzenia, przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych, Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Prokuratury.

W dniu 2 lutego 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził w trybie wideokonferencji rozmowy z wyżej wymienionymi kandydatami, zaproszonymi przez Krajową Radę Sądownictwa, w celu przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatur na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 713.

W posiedzeniu nie uczestniczyli, powiadomieni o terminie posiedzenia prawidłowo, przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych i Krajowej Rady Prokuratury. Obecny był przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej.

Po rozmowie z kandydatami w dniu 2 lutego 2015 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu jednomyślnie przyjął stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani Katarzyny Marii Laskowskiej na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 713.

Pani Katarzyna Maria Laskowska urodziła się 30 lipca 1982 r. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z wynikiem ogólnym bardzo dobrym i w dniu 12 maja 2006 r. uzyskała tytuł magistra prawa. Aplikację sądową odbywała w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku. Egzamin sędziowski złożyła w dniach 1,2 i 16 września 2008 r. z ogólnym wynikiem dobrym plus.

Pani Katarzyna Maria Laskowska w okresie od 2 października 2006 r. do 8 października 2007 r. zatrudniona była w Urzędzie Skarbowym w Wejherowie na stanowisku inspektora. Od 15 maja 2008 r. zatrudniona jest w Sądzie Rejonowym w Wejherowie na stanowisku asystenta sędziego - w okresie od 15 maja 2008 r. do 15 lipca 2009 r. pracę tę wykonywała w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, od 16 lipca 2009 r. pracuje w Wydziale Cywilnym.

Zespół Krajowej Rady Sądownictwa wziął pod uwagę bardzo dobre opinie służbowe o Kandydatce oraz ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku Iwonę Główczewską. Z opinii wynika, że Kandydatka posiada bardzo dobrą znajomość prawa cywilnego oraz umiejętność stosowania przepisów prawnych w praktyce. Cechuje się pracowitością, z zaangażowaniem wykonuje powierzone jej obowiązki, jest osobą zdyscyplinowaną, rzetelną i wykazuje się umiejętnościami organizacyjnymi. Zdaniem sędziego wizytatora Pani Katarzyna Maria

Laskowska jest należycie przygotowana do zawodu sędziego i będzie bardzo dobrze wypełniała obowiązki sędziego sądu rejonowego.

Zdaniem członków Zespołu, Kandydatka posiada wystarczająco długi staż pracy i odpowiednie doświadczenie zawodowe. Mieszka w Wejherowie - w tym mieście koncentruje się jej życie prywatne i zawodowe. Nie kandyduje do żadnego innego sądu, co świadczy o jej odpowiedzialności za decyzje życiowe. W czasie rozmowy z członkami Zespołu wykazała się dojrzałością i świadomością tego, na czym polega wykonywanie zawodu sędziego.

Ponadto Zespół wziął pod uwagę, że Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku przyznało Pani Katarzynie Marii Laskowskiej bardzo wysoką ocenę (kandydatka uzyskała 38 punktów na 42 możliwe do zdobycia, co stanowiło drugi wynik na tle pozostałych kandydatów) oraz została obdarzona odpowiednim poparciem środowiska sędziowskiego - podczas głosowania na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Okręgu uzyskała czwarty w kolejności wynik w zakresie głosów "za" (23głosy "za", 57 głosów "przeciw", przy 2 głosach nieważnych).

Powyższe okoliczności, a także sposób prezentacji kandydatury na posiedzeniu Zespołu w dniu 2 lutego 2015 r., spowodowały, że Zespół postanowił rekomendować tę Kandydatkę na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie.

II.

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Katarzyny Marii Laskowskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację oraz uwzględniając argumentację Zespołu członków Rady, że pozostali kandydaci zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie spełniali w mniejszym stopniu, brane łącznie pod rozwagę, kryteria wyboru, jakimi są uzyskane oceny kwalifikacyjne, doświadczenie zawodowe i życiowe oraz poparcie środowiska sędziowskiego. Uwzględniono przy tym warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego kandydata spośród zgłoszonych. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszą kandydatką spośród wszystkich osób ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pani Katarzyna Maria Laskowska.

Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, miała na uwadze bardzo dobre opinie służbowe i pozytywną ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Marii Laskowskiej sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku Iwony Główczewskiej.

Z opinii wynika, że kandydatka bardzo dobrze stosuje prawo w praktyce, wykazując umiejętność logicznego rozumowania oraz prawidłowej, zgodnej z regułami interpretacyjnymi, wykładni norm prawnych, których analiza jest pogłębiona, a wnioskowania trafne. Zdaniem sędziego wizytatora, Pani Katarzyna Maria Laskowska jest należycie przygotowana do zawodu sędziego i będzie bardzo dobrze wykonywała obowiązki sędziego sądu rejonowego.

Kandydatka, w ocenie Rady, posiada doświadczenie zawodowe i życiowe oraz wystarczająco długi staż pracy na stanowisku asystenta sędziego.

Ponadto Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku przyznało Pani Katarzynie Marii Laskowskiej bardzo wysoką ocenę (kandydatka uzyskała 38 punktów na 42 możliwe do zdobycia, co stanowiło drugi wynik na tle pozostałych kandydatów).

Kandydatka została również obdarzona odpowiednim poparciem środowiska sędziowskiego. Uzyskała w prawdzie czwarty w kolejności wynik w zakresie głosów "za" podczas głosowania na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Okręgu, jednakże Rada miała na uwadze, że Pani Katarzyna Maria Laskowska w porównaniu z dwoma kontrkandydatkami, które zdobyły wyższą lokatę podczas głosowania na Zgromadzeniu, uzyskała wyższe stopnie ze studiów (ocena bardzo dobra) a zwłaszcza z egzaminu sędziowskiego (ocena dobra plus). W stosunku do kontrkandydatki Pani Doroty Kolińskiej-Beli, która uzyskała takie same oceny z egzaminu sędziowskiego i studiów, ale wyższe poparcie podczas głosowania na Zgromadzeniu, została podjęta uchwała Krajowej Rady Sądownictwa nr 97/2015 z dnia 3 lutego 2015 r. o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie jej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk- Pohidnie w Gdańsku.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że osoby, które nie zostały przedstawione przez Radę Prezydentowi Rzeczypospolitej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie, nie były, w ramach tego postępowania kwalifikacyjnego, lepszymi kandydatami niż Pani Katarzyna Maria Laskowska.

Te argumenty spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 3 lutego 2015 r. na kandydaturę:

- Katarzyny Marii LASKOWSKIEJ oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"

- Patrycji Marii BONY oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Aleksandry Marii CZAPSKIEJ-KONKEL oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

- Aleksandra Adama CZAPSKIEGO oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

- Anny Moniki DUBOWSKIEJ-KUŹNI oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 10 głosów "wstrzymujących się"

- Aleksandry GALI oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Marzeny Marii GANCARZ oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Przemysława Jana GIERSZEWSKIEGO oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Beaty Ewy GŁUSZAK oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Marka Roberta HORODNICZEGO oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 10 głosów "wstrzymujących się"

- Marii Teresy KARWACKIEJ oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Karoliny Katarzyny KLEPACZ oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 10 głosów "wstrzymujących się"

- Agnieszki Genowefy KNUT oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Doroty Ewy KOLIŃSKIEJ-BELI oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Karoliny Magdaleny KOROTCZUK-SZCZEPANIAK oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Małgorzaty Elżbiety KOT oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Karoliny Anny KOZIEŁ oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 10 głosów "wstrzymujących się"

- Karoliny Marii LIDZBARSKIEJ oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Piotra Przemysława MAROSZEK oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

- Łukasza MRUGAŁY oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Jakuba Henryka MUSZYŃSKIEGO oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Anny OLSZTYN -OŁÓW oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 11 głosów "wstrzymujących się"

- Joanny ORGANIAK oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw", 9 głosów "wstrzymujących się"

- Aleksandry Barbary OSSOWSKIEJ oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw", 9 głosów "wstrzymujących się"

- Elżbiety Marii PAJDOWSKIEJ-LUTY oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Małgorzaty Marii PAKOWSKIEJ oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Łukasza PIOTROWICZA oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Izabeli Katarzyny PRZYBYLIŃSKIEJ oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 11 głosów "wstrzymujących się"

- Agnieszki Magdaleny RICHERT oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Joanny Elżbiety RODOWSKIEJ oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Elizy Teresy SALKOWSKIEJ-CICHOSZ oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Rafała SAWICKIEGO oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Katarzyny SOBCZAK-BERGMANN oddano 0 głosów "za", 6 głosów "przeciw", 8 głosów "wstrzymujących się"

- Piotra Marcina SOBCZYŃSKIEGO oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 11 głosów "wstrzymujących się"

- Justyny Teresy SOCHY oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Katarzyny STAŃCZYK oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Sylwii Urszuli STOLARSKIEJ oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Doroty WIERZBOWSKIEJ oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Jolanty Iwony WILCZURY oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 11 głosów "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).