Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 252.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 568/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 252

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 976), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach kandydaturę Pani Renaty Rosiak-Doroz - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach kandydatur:

- Pani Wioletty Baran - starszego asystenta sędziego,

- Pani Julity Anny Kraszewskiej-Grzesiak - referendarza sądowego,

- Pani Agnieszki Krystyny Matury-Rek - referendarza sądowego,

- Pani Justyny Katarzyny Mosur-Sobaś - asystenta sędziego,

- Pani Anny Magdaleny Szyc - asesora Prokuratury Rejonowej Kielce-Wschód w Kielcach.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 252 zgłosiło się sześć powyżej wymienionych kandydatek oraz Pan Mikołaj Bednarz, wobec którego Rada uchwałą nr 303/2016 z 26 kwietnia 2016 r. umorzyła postępowanie, z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

Na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i jednogłośnie postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Kielcach kandydaturę Pani Renaty Rosiak-Doroz.

Przedstawiając powyższe zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Renaty Rosiak-Doroz przemawiały: (ocenione łącznie) bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, doświadczenie w pracy na stanowisku referendarza sądowego, ocena dobra uzyskana na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, ocena dobra z egzaminu sędziowskiego oraz wynik głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminów zawodowych oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach zostanie przedstawiona kandydatura Pani Renaty Rosiak-Doroz.

2. Pani Renata Rosiak-Doroz urodziła się w 1975 r. w Krakowie. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z wynikiem dobrym. Od 19 sierpnia 2002 r. do 14 listopada 2005 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Kielcach na stanowisku referenta stażysty i pomocnika sekretarza sądowego. Po odbyciu w latach 2004-2007 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, początkowo pozaetatowej, a od listopada 2005 r. etatowej, we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. W okresie od 15 października 2007 r. do 30 września 2008 r. pracowała na stanowisku sekretarza sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach. Z dniem 1 października 2008 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kielcach. Obowiązki wykonywała początkowo w Wydziale Cywilnym, a od 15 lutego 2012 r. orzeka w X Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego tego Sądu.

W 2015 r. kandydatka ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim studia podyplomowe w zakresie prawa spółek z wynikiem dobrym.

Pani Renata Rosiak-Doroz otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych, z której wynika, że należy wysoko ocenić efektywność, terminowość, a także poziom merytoryczny jej pracy. Kandydatka sprawnie organizuje pracę, bardzo dobrze zna przepisy prawa i umiejętnie stosuje je w praktyce. Sporządzane przez nią uzasadnienia prezentują wysoki poziom i wskazują na dużą wnikliwość przy rozstrzyganiu zagadnień prawnych. Również wyniki postępowania skargowego nie budzą zastrzeżeń opiniującego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach na posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2016 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Renaty Rosiak-Doroz 7 głosami "za", przyznając jej 64 punkty poparcia. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach w dniu 27 czerwca 2016 r. zaopiniowało tę kandydaturę 38 głosami "za", przy 44 głosach "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Wszystkie kandydatki posiadają doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na stanowisku asystenta sędziego bądź referendarza sądowego.

Wysokie kwalifikacje zawodowe Pani Renaty Rosiak-Doroz potwierdzone zostały oceną kwalifikacyjną sędziego wizytatora. Wskazano w niej, że wyniki lustracji pracy kandydatki przeprowadzonej pod kątem sprawności i efektywności podejmowanych czynności, wydajności, terminowości i umiejętności organizowania pracy oraz merytorycznego poziomu jej orzecznictwa uzasadniają bardzo dobrą ocenę jej pracy. Ponadto z opinii Przewodniczącej X Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Kielcach wynika, że kandydatka jest osobą rzetelną, pracowitą i zorganizowaną, a posiadane kwalifikacje i zaangażowanie, z jakim podchodzi do powierzonych jej obowiązków dają podstawę do rekomendowania jej na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Ponadto Rada uwzględniła, że Pani Renata Rosiak-Doroz posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w samodzielnym stosowaniu prawa, ponieważ orzeka na stanowisku referendarza sądowego od 2008 r., uzyskała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach, a także ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa spółek.

Pani Wioletta Baran otrzymała również bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną oraz pozytywne opinie służbowe, a także najwyższe poparcie Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, jednak uzyskała jedynie ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego oraz niższe od Pani Renaty Rosiak-Doroz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach. Ponadto w porównaniu z tą kandydatką posiada krótszy od niej ogólny staż zawodowy, a zatem i mniejsze doświadczenie życiowe. W przeciwieństwie do rekomendowanej kandydatki nie ukończyła studiów podyplomowych.

Pani Julita Anna Kraszewska-Grzesiak uzyskała ocenę kwalifikacyjną, w której stwierdzono, że posiada doskonały warsztat zawodowy i umiejętności oraz dużą wiedzę prawniczą. Sędzia wizytator wyjątkowo pozytywnie ocenił jej kandydaturę i wskazał, że posiada ona wszelkie niezbędne cechy i umiejętności, predystynujące ją do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego. Kandydatka ta otrzymała jednak niższą od Pani Renaty Rosiak- Doroz ocenę z egzaminu sędziowskiego oraz mniejszą liczbę głosów poparcia podczas posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, a także niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Pani Agnieszka Krystyna Matura-Rek uzyskała bardzo pozytywną ocenę kwalifikacyjną, w której wskazano, że posiada odpowiednią wiedzę i umiejętność zastosowania jej w praktyce, podejmowane przez nią decyzje są trafne, a sporządzane uzasadnienia orzeczeń jasne i przejrzyste. Kandydatka ta w porównaniu z Panią Renatą Rosiak-Doroz uzyskała co prawda przewagę jednego głosu "za" podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, jednak uzyskała od niej zdecydowanie niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach, a ponadto posiada niemal o rok krótszy staż orzeczniczy na stanowisku referendarza sądowego.

Pani Justyna Katarzyna Mosur-Sobaś otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, z której wynika, że bardzo dobrze zna przepisy prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz orzecznictwo, a sporządzane przez nią projekty uzasadnień są przejrzyste i zrozumiałe. W porównaniu jednak z Panią Renatą Rosiak-Doroz otrzymała 1 głos mniej podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, zdecydowanie niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach. Ponadto posiada krótszy staż pracy na stanowisku asystenta sędziego (od 2010 r.) niż Pani Renata Rosiak-Doroz, która wykonuje samodzielne obowiązki orzecznicze na stanowisku referendarza sądowego od 2008 r.

Pani Anna Magdalena Szyc również otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, z której wynika, że posiada wiedzę prawniczą i umiejętność jej stosowania, jest osobą sumienną i zaangażowaną w wykonywanie obowiązków. Jednak w porównaniu z Panią Renatą Rosiak-Doroz otrzymała zdecydowanie niższą liczbę głosów "za" podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, a także zdecydowanie niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydatki, które nie zostały w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego przedstawione Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy, nie posiadają wyższych kwalifikacji zawodowych od Pani Renaty Rosiak-Doroz, która uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, posiada odpowiednie doświadczenie życiowe i zawodowe, uzyskała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach oraz ukończyła studia podyplomowe.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Pani Renata Rosiak-Doroz uzyskała oceny dobre na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego.

Pozostałe kandydatki otrzymały: Pani Wioletta Baran ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia studiów i ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego, Pani Julita Anna Kraszewska-Grzesiak ocenę dobrą na dyplomie ukończenia studiów i ocenę dostateczną z egzaminu sędziowskiego, Pani Agnieszka Krystyna Matura-Rek ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia studiów i oceną dobrą z egzaminu sędziowskiego, Pani Justyna Katarzyna Mosur-Sobaś ocenę dobrą na dyplomie ukończenia studiów i ocenę dobrą plus z egzaminu sędziowskiego, a Pani Anna Magdalena Szyc oceny dobre na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że uzyskanie przez Panią Wiolettę Baran i Panią Agnieszkę Krystynę Maturę-Rek wyższych ocen od Pani Renaty Rosiak-Doroz na dyplomach ukończenia studiów oraz przez Panią Justynę Katarzynę Mosur-Sobaś wyższej oceny z egzaminu sędziowskiego nie stanowi w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego czynnika wyróżniającego ich kandydatury w stopniu mogącym zadecydować o wyniku konkursu.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach zaopiniowało kandydaturę Pani Renaty Rosiak-Doroz 7 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" przyznając jej 64 punkty poparcia. Pozostałe kandydatki również otrzymały 7 głosów "za" przy braku głosów "przeciw", jednak z mniejszą liczbą głosów poparcia, gdyż Pani Wioletta Baran otrzymała 62 punkty poparcia, Pani Julita Anna Kraszewska-Grzesiak 63 punkty poparcia, Pani Agnieszka Krystyna Matura-Rek 53 punkty poparcia, Pani Justyna Katarzyna Mosur-Sobaś 48 punktów poparcia, a Pani Anna Magdalena Szyc 46 punktów poparcia.

Podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach Pani Renta Rosiak-Doroz otrzymała 38 głosów "za" i 44 głosów "przeciw". Pozostałe kandydatki otrzymały odpowiednio: Pani Wioletta Baran 55 głosów "za" i 23 głosy "przeciw", Pani Julita Anna Kraszewska-Grzesiak 33 głosy "za" i 49 głosów "przeciw", Pani Agnieszka Krystyna Matura-Rek 39 głosów "za" i 37 głosy "przeciw", Pani Justyna Katarzyna Mosur-Sobaś 37 głosy "za" i 41 głosów "przeciw", Pani Anna Magdalena Szyc 24 głosy "za" i 53 głosy "przeciw".

Pani Wioletta Baran i Pani Agnieszka Krystyna Matura-Rek otrzymały wyższe od Pani Renaty Rosiak-Doroz poparcie podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, jednak otrzymały niższą liczbę punktów poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach, a ponadto Pani Wioletta Baran otrzymała jedynie ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego. Pani Justyna Katarzyna Mosur-Sobaś otrzymała zbliżone poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, ale zdecydowanie niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach oraz posiada krótszy staż pracy na stanowisku asystenta sędziego niż Pani Renata Rosiak-Doroz, która wykonuje samodzielne obowiązki orzecznicze na stanowisku referendarza sądowego.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Renaty Rosiak-Doroz zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności oceniane łącznie: wysokie kwalifikacje zawodowe znajdujące potwierdzenie w sporządzonej przez sędziego wizytatora bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej, doświadczenie orzecznicze zdobyte w pracy na stanowisku referendarza sądowego, oceny dobre na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego, ukończone studia podyplomowe, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Pozostałe kandydatki biorące udział w konkursie nie posiadają - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych od Pani Renaty Rosiak-Doroz, a także otrzymały niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Wioletty Baran oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw" i oddano 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pani Julity Anny Kraszewskiej-Grzesiak nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pani Agnieszki Krystyny Matury-Rek nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pani Justyny Katarzyny Mosur-Sobaś nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 14 głosów "wstrzymujących się", skutkiem czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pani Renaty Rosiak-Doroz oddano 11 głosów "za", 1 głos "przeciw" oraz 2 głosy "wstrzymujące się", w wyniku czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów;

- Pani Anny Magdaleny Szyc nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2016 r., poz. 976).