Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1301.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 567/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1301

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 976), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach kandydaturę Pani Elżbiety Anny Ogórek-Kukuły - starszego asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach kandydatury Pani Moniki Serwińskiej - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., pod poz. 1301, zgłosiły się dwie kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił obie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę Pani Elżbiety Anny Ogórek-Kukuły 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" zaś na kandydaturę Pani Moniki Serwińskiej nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach kandydatury Pani Elżbiety Anny Ogórek -Kukuły.

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 976), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Elżbieta Anna Ogórek-Kukuła posiada długoletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego, które zdobyła wykonując powierzone obowiązki w wydziale karnym oraz w wydziale cywilnym Sądu Rejonowego w Mysłowicach. Jej praca i kwalifikacje merytoryczne zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów. Ponadto, Pani Elżbieta Anna Ogórek-Kukuła uzyskała wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach niż kontrkandydatka.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki biorące udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2016 r., poz. 150 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 976), w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach zostanie przedstawiona kandydatura Pani Elżbiety Anny Ogórek-Kukuły.

2. Pani Elżbieta Anna Ogórek-Kukuła urodziła się w 1983 r. w Wadowicach. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą plus. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach złożyła we wrześniu 2010 r. egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 1 maja 2008 r. jest zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a od 1 czerwca 2016 r. na stanowisku starszego asystenta sędziego. Powierzone obowiązki wykonuje w I Wydziale Cywilnym i w II Wydziale Karnym. W 2015 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe z zakresu psychologii w praktyce wymiaru sprawiedliwości na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie.

Praca i kwalifikacje merytoryczne kandydatki zostały ocenione przez sędziów Sądu Okręgowego w Katowicach: Panią Magdalenę Rybicką - wizytatora do spraw cywilnych i Panią Aleksandrę Rotkiel - wizytatora do spraw karnych. Z oceny wynika, że kandydatka opanowała umiejętność stosowania przepisów prawa, a także umiejętność prawidłowego formułowania orzeczeń i ich uzasadnień w sprawach cywilnych. Zdaniem wizytatora do spraw cywilnych, kandydatka posiada wysokie kwalifikacje i predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego, co pozwala na przyznanie jej oceny dobrej. Praca Pani Elżbiety Anny Ogórek-Kukuły w zakresie spraw karnych również została oceniona pozytywnie. Zdaniem opiniującej, kandydatka posiada wiedzę, zdolność jasnego i zrozumiałego formułowania myśli, umiejętność trafnego powoływania przepisów prawa karnego oraz prawidłowego redagowania orzeczeń. Opiniująca wyraziła pogląd, że kandydatka opanowała metodykę pracy sędziego, co daje pewność, że jest przygotowana do pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. W konkluzji, obie opiniujące stwierdziły, że Pani Elżbieta Anna Ogórek-Kukuła jest dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 16 maja 2016 r. jednogłośnie pozytywnie, 7 głosami "za", zaopiniowało kandydaturę Pani Elżbiety Anny Ogórek-Kukuły, przyznając 36 punktów poparcia dla jej kandydatury. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w dniu

17 czerwca 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 59 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe oraz odpowiednie kwalifikacje merytoryczne, znajdujące odzwierciedlenie w ocenie kwalifikacyjnej oraz w opiniach służbowych.

Z opinii Pani Beaty Długajczyk - Prezesa Sądu Rejonowego w Mysłowicach wynika, że kandydatka jest pracownikiem sumiennym, w pełni dyspozycyjnym i wykonującym powierzone obowiązki z dużym zaangażowaniem. Opiniująca podkreśliła, że sędziowie z którymi współpracuje Pani asystent bardzo wysoko oceniają jej pracę, a sporządzane przez nią projekty cechują się wysokim poziomem merytorycznym.

Pozytywnie o pracy kandydatki wypowiedział się w opinii służbowej Pan Maciej Michno - sędzia Sądu Rejonowego w Mysłowicach. Zdaniem opiniującego, Pani Elżbieta Anna Ogórek -Kukuła posiada szeroki zasób wiedzy z zakresu prawa karnego oraz zdolności analityczne, umożliwiające jej proponowanie trafnych rozstrzygnięć. Opiniujący stwierdził, że Pani asystent jest osobą zdolną do samodzielnej i efektywnej pracy, nie wymagającą nadzoru ze strony przełożonych.

Pani Elżbieta Anna Ogórek-Kukuła stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych oraz studiach podyplomowych.

Pani Monika Serwińska także posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Kandydatka urodziła się w 1985 r. w Rzeszowie. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą plus. W okresie od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbywała w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury aplikację ogólną, którą ukończyła uzyskując łącznie 45,5 punktu ze wszystkich sprawdzianów i praktyk objętych programem aplikacji. W okresie od 28 lutego 2011 r. do 14 maja 2015 r. odbywała aplikację sędziowską, którą ukończyła uzyskując 107,9821 punktu. We wrześniu 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym uzyskując 245,5 punktu. Z dniem 15 listopada 2013 r. Prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu mianował ją referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Nysie. Po ukończeniu obowiązkowego stażu w ramach aplikacji, kandydatka pozostaje nadal referendarzem sądowym w tym Sądzie. Orzeka w I Wydziale Cywilnym i w V Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydatki sporządzili sędziowie wizytatorzy Sądu Okręgowego w Katowicach: Pani sędzia Gabriela Ott i Pan sędzia Bartłomiej Ogiewa. Z oceny wynika, że w pracy w V Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Nysie kandydatka wykazuje się dużym zaangażowaniem i dobrą organizacją pracy. Podkreślono bardzo dobrą efektywność pracy opiniowanej oraz wzorową stabilność jej orzecznictwa. W ocenie wskazano na nieliczne uchybienia. Praca kandydatki w I Wydziale Cywilnym tego Sądu, oceniona została pozytywnie. Z powierzonych obowiązków, Pani Monika Serwińska wywiązuje się bardzo dobrze a jej znajomość prawa materialnego i procesowego nie budzi zastrzeżeń. Pomimo posiadania odpowiednich kwalifikacji zawodowych, kandydatka uzyskała jednak zdecydowanie niższe niż Pani Elżbieta Anna Ogórek-Kukuła poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Elżbieta Anna Ogórek-Kukuła jest najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne i odpowiedni staż pracy, dające gwarancję należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Ponadto uzyskała zdecydowanie wyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów sędziowskich.

Oceny uzyskane przez obie kandydatki zostały zaprezentowane powyżej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach.

Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w odniesieniu do kandydatury Pani Elżbiety Anny Ogórek-Kukuły zostały przedstawione powyżej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach 5 głosami "za", przy 2 głosach "wstrzymujących się" pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Moniki Serwińskiej, udzielając jej 19 punktów poparcia.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach na kandydaturę Pani Moniki Serwińskiej oddało: 16 głosów "za", 17 głosów "przeciw" i 31 głosów "wstrzymujących się".

Pani Monika Serwińska uzyskała zatem niższe poparcie obu tych gremiów niż kandydatka wybrana do przedstawienia z wnioskiem o powołanie.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Elżbiety

Anny Ogórek-Kukuły zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności odpowiednie doświadczenie zawodowe i dłuższy staż pracy, pozytywne: ocena kwalifikacyjna i opinie służbowe, a także zdecydowanie wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach od uzyskanego przez Panią Monikę Serwińską. Ponadto niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Elżbiety Anny Ogórek-Kukuły oddano 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Moniki Serwińskiej nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2016 r., poz. 976.).