Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 234.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 563/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 234

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 976), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach kandydaturę Pana Jacka Karola Pinkosza - referendarza sądowego.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r., pod poz. 234, zgłosił się jeden kandydat.

II

Na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił kandydaturę, odbył naradę i uznał, że są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę Pana Jacka Karola Pinkosza 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach kandydatury Pana Jacka Karola Pinkosza.

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pan Jacek Karol Pinkosz posiada duże i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, jego praca i kwalifikacje zostały ocenione wysoko przez sędziów wizytatorów, Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach zaopiniowało jego kandydaturę pozytywnie 5 głosami "za" i 2 głosami "wstrzymującymi się" a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego udzieliło mu zdecydowanego poparcia oddając na niego 77 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 6 głosów "wstrzymujących się" i 1 głos "wstrzymujący się od głosowania".

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r" poz. 133 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 976) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, oceną ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że kandydatura Pana Jacka Karola Pinkosza zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach.

2. Pan Jacek Karol Pinkosz urodził się w 1978 r. w Oleśnie. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskując tytuł magistra w zakresie prawa z ogólną oceną dobrą. W okresie od 16 maja 2005 r. do 31 lipca 2005 r. był zatrudniony na stanowisku aplikanta radcowskiego w "Malicki, Piejko, Szalbierz Kancelaria Radców Prawnych" Spółka Komandytowa we Wrocławiu a od 24 sierpnia 2005 r. do 31 grudnia 2006 r. na stanowisku aplikanta adwokackiego w Kancelarii Adwokackiej adw. Jakuba Muszyńskiego we Wrocławiu. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Opolu złożył we wrześniu 2008 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną plus. W okresie od 16 kwietnia 2007 r. do 19 listopada 2012 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Oleśnie. Powierzone obowiązki wykonywał w sprawach z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i karnego. Z dniem 20 listopada 2012 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Prudniku. Orzekał w V Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu. W okresie od 16 marca 2015 r. do 15 marca 2016 r. Prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu delegował

Pana Jacka Karola Pinkosza do orzekania w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Oleśnie. Obecnie kandydat orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Prudniku.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione jako bardzo dobre przez Pana Wojciecha Bazgiera - wizytatora do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Opolu. W ocenie sędziego wizytatora kandydat wykazuje predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego sądu rejonowego, posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz sprawnie prowadzi postępowania. Opiniujący pokreślił także wydajność pracy kandydata, przejawiającą się w liczbie załatwionych spraw, bardzo dobrą znajomość przepisów prawa oraz umiejętność dokonywania prawidłowej ich wykładni.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pana Jacka Karola Pinkosza sporządził także Pan Tomasz Pawlik - wizytator do spraw ksiąg wieczystych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Zdaniem opiniującego zarówno praca na stanowisku asystenta sędziego, jak i obecnie referendarza sądowego zasługują na ocenę bardzo dobrą.

Pozytywne opinie o pracy kandydata wyrazili również: Pani Katarzyna Kałwak - Prezes Sądu Rejonowego w Oleśnie, Pani Agnieszka Łyniewska - Przewodnicząca IV Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu, Pan Herbert Staffa - Prezes Sądu Rejonowego w Prudniku, Pani Loreta Juchniewicz - Wiceprezes tego Sądu i Pani Wanda Kamosińska - sędzia Sądu Rejonowego w Prudniku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 15 czerwca 2016 r. 5 głosami "za", przy 2 głosach "wstrzymujących się", pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Jacka Karola Pinkosza. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego w dniu 20 czerwca 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 77 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 6 głosów "wstrzymujących się i 1 głos "wstrzymujący się od głosowania".

3. Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie posiada duże i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, które zdobył pracując na stanowisku asystenta sędziego i obecnie na stanowisku referendarza sądowego. Jego wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w ocenach kwalifikacyjnych sporządzonych przez sędziów wizytatorów.

Rozpatrując całokształt okoliczności, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę, że Pan Jacek Karol Pinkosz stale podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych. Pan Jacek Karol Pinkosz posiada rozległą wiedzę prawniczą oraz umiejętność wykorzystania jej w praktyce, co uzasadnia przedstawienie jego kandydatury z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydat spełnia ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, dając należytą gwarancję prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków orzeczniczych.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2016 r. na kandydaturę Pana Jacka Karola Pinkosza oddano 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2016 r., poz. 976.).