Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 248.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.7.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 lipca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 560/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 lipca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 248

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 976), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie kandydaturę Pana Jacka Liszki - sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 248 zgłosił się Pan Jacek Liszka.

II

Na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej

Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie kandydaturę Pana Jacka Liszki.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Jacka Liszki przemawiały: ocena kwalifikacyjna, doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacyjną, doświadczenie zawodowe, oceny na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu uznała, że kandydatura Pana Jacka Liszki zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Pan Jacek Liszka urodził się w 1974 r. w Sanoku. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 1998-2001 etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Tarnowie, w kwietniu 2001 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 1 lipca 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tarnowie. Orzekał w tym Sądzie: do 14 października 2001 r. w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, od 15 października 2001 r. do 6 maja 2002 r. w VIII Wydziale Grodzkim, od 7 maja 2002 r. do 2 czerwca 2002 r. w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, od 3 czerwca 2002 r. do 4 sierpnia 2002 r. w VIII Wydziale Grodzkim, od 5 sierpnia 2002 r. do 16 grudnia 2003 r. w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowie i nadal orzekał w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Z dniem 16 października 2006 r. został delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do Sądu Okręgowego w Tarnowie, gdzie orzeka w pełnym wymiarze czasu pracy w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu.

Pan Jacek Liszka otrzymał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, z której wynika, że prezentuje wysoki poziom merytoryczny, posiada bogate doświadczenie zawodowe, osiąga bardzo dobre wyniki statystyczne, a stabilność jego orzecznictwa jest wysoka. Kandydat terminowo sporządza wzorowe uzasadnienia, w których odwołuje się do orzecznictwa Sądu Najwyższego. Wszystkie czynności służbowe podejmuje terminowo, jest odpowiedzialny i sumienny.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2016 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydata. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej na posiedzeniu w dniu 24 czerwca 2016 r. zaopiniowało jego kandydaturę: 70 głosami "za" przy 2 głosach "przeciw".

Podejmując decyzję Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pan Jacek Liszka posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze, potwierdzone bardzo dobrą oceną kwalifikacyjną, w której wskazano, że posiada wszelkie kompetencje do zajmowania stanowiska sędziego sądu okręgowego i w pełni zasługuje na powołanie na to stanowisko. Z opinii służbowych Prezesa Sądu Okręgowego w Tarnowie i Przewodniczącego IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu wynika, że Pan Jacek Liszka jest osobą pracowitą, odpowiedzialną, rzetelną i sumienną, a poziom jego orzecznictwa jest wysoki. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła także pod uwagę oceny uzyskane przez kandydata na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego, jak również jednomyślnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 lipca 2016 r. na kandydaturę Pana Jacka Liszki oddano 11 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i oddano 3 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze powyższe wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2016 r., poz. 976).