Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 234.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.7.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 lipca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 549/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 lipca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 234

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie kandydaturę Pana Marka Bogdanowicza - starszego asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie kandydatur:

- Pana Mariusza Zbigniewa Ejflera - prokuratora Prokuratury Okręgowej Warszawa -Praga w Warszawie,

- Pani Iwony Anny Kozłowskiej - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 234, zgłosiło się czworo kandydatów.

Wobec rezygnacji Pani Barbary Lachowskiej - starszego asystenta sędziego z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 511/2016 z 6 lipca 2016 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

II

Na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" na kandydaturę Pana Marka Bogdanowicza, oddali 1 głos "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" na kandydaturę Pana Mariusza Zbigniewa Ejflera a na kandydaturę Pani Iwony Anny Kozłowskiej nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie kandydatury Pana Marka Bogdanowicza.

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pan Marek Bogdanowicz posiada duże doświadczenie zawodowe, jego praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora, uzyskał ocenę dobrą zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego, Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu zaopiniowało jego kandydaturę jednogłośnie pozytywnie a Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu udzieliło mu najwyższego poparcia.

Zespół podkreślił, że Pan Mariusz Zbigniew Ejfler otrzymał znacznie niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu niż wybrany kandydat.

W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia, przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratorów.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że wszyscy kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie zostanie przedstawiona kandydatura Pana Marka Bogdanowicza.

2. Pan Marek Bogdanowicz urodził się 3 maja 1977 r. w Szczebrzeszynie. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. Po odbyciu, w latach 2003-2006, pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu we wrześniu 2006 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od października 2006 r. do chwili obecnej jest zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju, początkowo jako asystent sędziego a od marca 2016 r. jako starszy asystent sędziego. Obowiązki wykonuje w II Wydziale Karnym.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione pozytywnie przez Pana SSO Dariusza Filipczaka - wizytatora do spraw karnych. Pan sędzia wizytator stwierdził, że opiniowany posiada ugruntowaną wiedzę prawniczą oraz umiejętność jej stosowania w praktyce. Kandydat prawidłowo posługuje się nomenklaturą prawniczą. W ocenie Pana sędziego wizytatora Pan Marek Bogdanowicz zasługuje na powołanie na urząd sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu na posiedzeniu w dniu 9 czerwca 2016 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Marka Bogdanowicza. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu w dniu 23 czerwca 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 40 głosów "za" oraz 8 głosów "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie posiada duże doświadczenie zawodowe oraz wysokie kwalifikacje merytoryczne, znajdujące odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej oraz w pochlebnych opiniach służbowych.

Zarówno Pan Tadeusz Jodłowski - Prezes Sądu Rejonowego w Biłgoraju, jak i sędziowie współpracujący z kandydatem, bardzo wysoko ocenili pracę Pana Marka Bogdanowicza. Podkreślili jego dużą wiedzę prawniczą oraz umiejętność stosowania przepisów prawa w praktyce, a także staranność, terminowość, sumienność i duże zaangażowanie w wykonywanie obowiązków służbowych. W ocenie przełożonych opiniowany posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego.

Pan Marek Bogdanowicz stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Praca i kwalifikacje Pana Mariusza Zbigniewa Ejflera oraz Pani Iwony Anny Kozłowskiej zostały ocenione, podobnie jak u wybranego kandydata, pozytywnie.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Marek Bogdanowicz jest jednak najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego, a ponadto uzyskał najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Pan Marek Bogdanowicz uzyskał ocenę dobrą zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego.

Pan Mariusz Zbigniew Ejfler również otrzymał ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, zaś Pani Iwona Anna Kozłowska otrzymała ocenę dostateczną, a zatem ocenę niższą niż Pan Marek Bogdanowicz.

Pan Mariusz Zbigniew Ejfler złożył egzamin prokuratorski z oceną dobrą a Pani Iwona Anna Kozłowska złożyła egzamin sędziowski, również z oceną dobrą.

Oceny z egzaminów zawodowych wszystkich osób biorących udział w niniejszej procedurze konkursowej są porównywalne, a zatem nie było to kryterium decydujące o wyborze najlepszego kandydata.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu.

Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu w odniesieniu do kandydatury Pana Marka Bogdanowicza zostały przedstawione powyżej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało również kandydatury Pana Mariusza Zbigniewa Ejflera oraz Pani Iwony Anny Kozłowskiej.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu oddało na kandydaturę Pana Mariusza Zbigniewa Ejflera 19 głosów "za" oraz 20 głosów "przeciw" a na kandydaturę Pani Iwony Anny Kozłowskiej 19 głosów "za" oraz 22 głosy "przeciw". Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał zatem najwyższe poparcie tego gremium.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Marka Bogdanowicza zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez niego duże doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz pochlebne opinie służbowe, ocena dobra zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu i najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu. Ponadto niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 lipca 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Marka Bogdanowicza oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Mariusza Zbigniewa Ejflera oddano 1 głos "za" oraz 2 głosy "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Iwony Anny Kozłowskiej nie oddano głosów "za", oddając 1 głos "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).