Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 296.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.7.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 lipca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 531/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 26 lipca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 296

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2016 r., poz. 976), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu kandydaturę Pana Marcina Kazimierza Rygla - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu kandydatury Pani Beaty Łucji Wilczyńskiej-Słocińskiej - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 296, zgłosiło się dwoje powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i jednogłośnie postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu kandydaturę Pana Marcina Kazimierza Rygla.

Przedstawiając powyższe zespół przyjął za podstawę art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2016 r., poz. 976), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa uzasadnił swoje stanowisko, wskazując, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Marcina Kazimierza Rygla przemawia pozytywna ocena pracy, wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz uzyskanie lepszej oceny Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze i wyższego poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie kandydaci spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2016 r., poz. 150 ze zm.). Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny na dyplomach ukończenia studiów i z egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu zostanie przedstawiona kandydatura Pana Marcina Kazimierza Rygla. Rada tym samym uwzględniła rekomendację zespołu członków zawartą w stanowisku z dnia 25 lipca 2016 r.

2. Pan Marcin Kazimierz Rygiel urodził się w 1979 r. w Bolesławcu. W 2003 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z wynikiem dobrym plus i uzyskał tytuł magistra prawa. Z dniem 1 października 2003 r. został mianowany aplikantem sądowym pozaetatowym w okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, a następnie z dniem 1 listopada 2004 r. aplikantem sądowym etatowym. We wrześniu 2006 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Z dniem 3 listopada 2006 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze i przydzielony do orzekania w Wydziale Grodzkim, a od 1 października 2007 r. w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Z dniem 1 września 2010 r. został przeniesiony do Sądu Rejonowego w Bolesławcu, gdzie orzeka do chwili obecnej w V Wydziale Ksiąg

Wieczystych. Ponadto w latach 2010-2014 oprócz pełnienia czynności referendarskich w wydziale wieczystoksięgowym kandydat orzekał również w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Bolesławcu. W 2009 r. ukończył podyplomowe studium prawa cywilnego organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz dwa dwusemestralne studia podyplomowe organizowane przez Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego: w 2013 r. z zakresu "Prawa gospodarki nieruchomościami" z wynikiem bardzo dobrym i w 2014 r. z zakresu "Prawa medycznego i bioetyki" z wynikiem bardzo dobrym.

Pan Marcin Kazimierz Rygiel otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacji oraz pozytywną uzupełniającą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora z zakresu spraw wieczystoksięgowych. Opiniująca stwierdziła, że wysoka jakość orzecznictwa kandydata oraz nieodbiegająca od innych referendarzy efektywność pracy przejawiająca się w liczbie rozpoznanych wniosków odzwierciedlają bardzo dobry poziom pracy opiniowanego i zaangażowanie z jakim wykonuje powierzone obowiązki. Sędzia wizytator dodała, że zdobyta i systematycznie pogłębiana wiedza prawnicza oraz cechy osobowości, takie jak opanowanie i spokój oraz umiejętność samodzielnej pracy predysponują Pana Marcina Kazimierza Rygla do wykonywania zawodu sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze na posiedzeniu w dniu 7 czerwca 2016 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Marcina Kazimierza Rygla. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze w dniu 20 czerwca 2016 r. oddano na tę kandydaturę 47 głosów "za" z mocą poparcia 255 punktów, 2 głosy "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Praca obojga kandydatów zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie została oceniona wysoko w sporządzonych ocenach kwalifikacji. Przy wyborze kandydatury Pana Marcina Kazimierza Rygla na wolne stanowisko sędziowskie Krajowa Rada Sądownictwa miała jednak na uwadze, że posiada on zdecydowanie dłuższe doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku referendarza sądowego niż Pani Beata Łucja Wilczyńska-Słocińska na stanowisku asystenta sędziego.

Pani Beata Łucja Wilczyńska-Słocińska zdobyła doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego, przy czym od 1 października 2010 r. do 30 września 2013 r. zatrudniona była w XII Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we

Wrocławiu, a od 1 października 2013 r. do chwili obecnej pracuje w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Rzeczywisty okres wykonywania obowiązków służbowych przez kandydatkę jest jednak zdecydowanie krótszy, gdyż od listopada 2014 r. do chwili obecnej jest nieobecna w pracy z przyczyn usprawiedliwionych. Praca Pani Beaty Łucji Wilczyńskiej-Słocińskiej w okresie poprzedzającym tę długotrwałą nieobecność została oceniona bardzo dobrze w sporządzonej przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych ocenie kwalifikacji.

Pan Marcin Kazimierz Rygiel pracę na stanowisku referendarza sądowego rozpoczął z dniem 3 listopada 2006 r. Krajowa Rada Sądownictwa miała tym samym na uwadze, że posiada on zdecydowanie dłuższe doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku referendarza sądowego niż Pani Beata Łucja Wilczyńska-Słocińska na stanowisku asystenta sędziego. Jakość jego pracy została oceniona również wysoko w sporządzonej ocenie kwalifikacji, która objęła okres od 4 października 2010 r. do 30 września 2015 r. oraz została podtrzymana w uzupełniającej ocenie kwalifikacji z 25 maja 2016 r. Ponadto Pan Marcin Kazimierz Rygiel aktywnie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, gdyż w okresie od 2009 r. do 2014 r. ukończył trzy studia podyplomowe z dziedzin przydatnych w pracy sędziego sądu rejonowego, tj w zakresie - prawa cywilnego, prawa gospodarki nieruchomościami oraz prawa medycznego i bioetyki.

Powyższe względy oraz uzyskanie przez Pana Marcina Kazimierza Rygla jednogłośnego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze i zdecydowanie wyższego wyniku głosowania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze od Pani Beaty Łucji Wilczyńskiej-Słocińskiej, wskazało na jego kandydaturę jako lepszą do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w tej procedurze konkursowej.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Oboje kandydaci zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie ukończyli studia wyższe i złożyli egzamin sędziowski z ocenami dobrymi plus. Kryterium to nie stanowiło zatem czynnika różnicującego kandydatury Pana Marcina Kazimierza Rygla i Pani Beaty Łucji Wilczyńskiej-Słocińskiej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Pan Marcin Kazimierz Rygiel uzyskał jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze oraz zdecydowanie wyższy wynik głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, tj. 47 głosów "za" z mocą poparcia 255 punktów, 2 głosy "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się".

Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze na kandydaturę Pani Beaty Łucji Wilczyńskiej-Słocińskiej oddało 6 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się". Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze oddano na tę kandydaturę 22 głosy "za" z mocą poparcia 83 punktów, 13 głosów "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziowskie kandydatury Pana Marcina Kazimierza Rygla zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze i wyższy wynik głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Kandydatura Pani Beaty Łucji Wilczyńskiej-Słocińskiej nie była bardziej odpowiednia od kandydatury Pana Marcina Kazimierza Rygla, gdyż w niższym stopniu wypełniła łącznie kryteria oceny kandydatów na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

7. W trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 26 lipca 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Marcina Kazimierza Rygla oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Beaty Łucji Wilczyńskiej-Słocińskiej nie oddano głosów "za", i głosów "przeciw", oddano 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2016 r., poz. 976).