Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 296.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.7.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 lipca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 529/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 26 lipca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 296

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2016 r., poz. 976), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku kandydaturę Pani Marty Miłosz - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku kandydatur:

- Pani Agaty Iwanickiej-Smyk - asystenta sędziego,

- Pani Małgorzaty Elżbiety Kot - starszego asystenta sędziego,

- Pana Marcina Karola Kozłowskiego - radcy prawnego,

- Pana Łukasza Piotrowicza - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 296, zgłosiło się pięcioro powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i jednogłośnie postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku kandydaturę Pani Marty Miłosz.

Przedstawiając powyższe zespół przyjął za podstawę art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2016 r., poz. 976), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa uzasadnił swoje stanowisko, wskazując, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Marty Miłosz przemawiają oceniane łącznie: bardzo dobra ocena kwalifikacji oraz najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie kandydaci spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2016 r., poz. 150 ze zm.). Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny na dyplomach ukończenia studiów i z egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku zostanie przedstawiona kandydatura Pani Marty Miłosz. Rada tym samym uwzględniła rekomendację zespołu członków zawartą w stanowisku z dnia 25 lipca 2016 r.

2. Pani Marta Miłosz urodziła się w 1978 r. w Nidzicy. W 2002 r. ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z wynikiem dobrym i uzyskała tytuł magistra prawa. W okresie od 8 maja 2003 r. do 20 maja 2003 r. była zatrudniona w kancelarii radcy prawnego w Warszawie na stanowisku prawnika, a od 1 grudnia 2003 r. do 31 marca 2007 r. pracowała jako prawnik w przedsiębiorstwie budowlanym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, złożyła we wrześniu 2006 r. egzaminu sędziowski z ogólnym wynikiem dobrym. Od 20 listopada 2006 r. do 30 kwietnia 2007 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w wymiarze połowy etatu, obowiązki wykonywała w V Wydziale Karnym Odwoławczym, a następnie w XIII Wydziale Karnym Odwoławczym. Od 1 maja 2007 r. do 31 lipca 2015 r. pracowała w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku na stanowisku asystenta sędziego, przy czym w okresie od 1 maja 2007 r. do 31 marca 2009 r. w wymiarze pełnego etatu, od 1 kwietnia 2009 r. do 31 sierpnia 2009 r. w wymiarze połowy etatu, a od 1 września 2009 r. do dnia 31 lipca 2015 r. ponownie w wymiarze pełnego etatu. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Od 1 sierpnia 2015 r. zatrudniona jest w Sądzie Okręgowym w Gdańsku na stanowisku asystenta sędziego. Pracę wykonuje w X Wydziale Wizytacyjnym w pełnym wymiarze czasu pracy.

Pani Marta Miłosz otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziów wizytatorów do spraw: cywilnych, rodzinnych i nieletnich oraz karnych. Oceniający wskazali, że wykazuje bardzo dobrą znajomość prawa cywilnego, rodzinnego i karnego zarówno procesowego jak i materialnego. Wiedzę tę potrafi bardzo dobrze wykorzystać w praktyce. Jest osobą niezwykle pracowitą, sumienną, dokładną, wykonującą swoje obowiązki z ogromnym zaangażowaniem. Charakteryzuje ją bardzo wysoka kultura osobista, oraz bardzo dobra umiejętność współpracy w zespole. Jest komunikatywna, samodzielna, posiada zdolności organizacyjne. W ocenie opiniujących, sposób wykonywania dotychczasowych obowiązków, cechy osobowości, wiedza oraz wykazana umiejętność stosowania jej w praktyce w pełni uzasadniają wniosek, że Pani Marta Miłosz jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kandydatka uzyskała również rekomendację Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 6 czerwca 2016 r. oraz wzorową opinię Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 22 kwietnia 2016 r" z których wynika, że jej praca na stanowisku asystenta sędziego oceniana jest bardzo wysoko.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu w dniu 18 maja 2016 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Marty Miłosz przyznając jej 53 punkty poparcia. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku w dniu 30 maja 2016 r. oddano na tę kandydaturę 77 głosów "za" i 10 głosów "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa, dokonując wyboru kandydatury Pani Marty Miłosz miała na uwadze, że jej praca została oceniona wysoko w sporządzonej ocenie kwalifikacji. Kandydatka ta posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego zarówno w pionie cywilnym i rodzinnym, jak i karnym sądownictwa powszechnego. Wszechstronne doświadczenie zawodowe, obejmujące powyższe dziedziny prawa, bardzo dobra ocena kwalifikacji, najwyższy wynik głosowania na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz zdecydowanie wyższy wynik głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku od pozostałych kandydatów, przemówiły za wyborem kandydatury Pani Marty Miłosz na wolne stanowisko sędziowskie.

Pozostali kandydaci zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku również posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe i otrzymali oceny sędziów wizytatorów potwierdzające posiadanie przez nich kwalifikacji do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, jednak w mniejszym stopniu wypełnili łącznie badane kryteria oceny kandydatów na stanowisko sędziego, na które składają się: uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny na dyplomach ukończenia studiów i z egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Pani Agata Iwanicka-Smyk zawód asystenta sędziego wykonuje od 8 stycznia 2007 r., a doświadczenie w pracy zdobyła w wydziale karnym sądu rejonowego i wydziale cywilnym sądu okręgowego. Kandydatka ta otrzymała ocenę kwalifikacji wskazującą, że jest ona wzorowym asystentem sędziego.

Pani Małgorzata Elżbieta Kot zawód asystenta sędziego wykonuje od 3 listopada 2006 r., przez cały okres zatrudnienia obowiązki służbowe wykonywała w wydziale cywilnym sądu rejonowego. Jej pracę oceniono bardzo dobrze w sporządzonej na użytek niniejszego postępowania konkursowego ocenie kwalifikacyjnej.

Pan Marcin Karol Kozłowski w okresie od 3 stycznia 2008 r. do 30 kwietnia 2011 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w sądzie rejonowym (od 1 grudnia 2007 r. pozostawał w stosunku zlecenia), a od 1 maja 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. na stanowisku asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. Od stycznia 2013 r. prowadzi własną działalność gospodarczą jako radca prawny. Otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziów wizytatorów do spraw wieczystoksięgowych, karnych i gospodarczych.

Pan Łukasz Piotrowicz wykonywał zawód asystenta sędziego od 17 maja 2006 r. do 31 stycznia 2013 r. i od 15 kwietnia 2013 r. do 30 czerwca 2014 r., doświadczenie zawodowe zdobył w pracy w wydziale karnym-odwoławczym i wydziale cywilnym-rodzinnym sądu okręgowego oraz wydziałach karnych i wydziale cywilnym sądu rejonowego. W maju i czerwcu 2011 r. złożył eksternistycznie egzamin sędziowski w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury z wynikiem dobrym bez uprzedniego odbycia aplikacji sędziowskiej. Wcześniej w okresie od 15 maja 2007 r. do 1 września 2009 r. był społecznym kuratorem sądowym. Z dniem 1 lutego 2013 r. mianowany został referendarzem sądowym, czynności referendarskie wykonywał w ośrodku migracyjnym ksiąg wieczystych, wydziale cywilnym i wydziale cywilnym-rodzinnym sądu okręgowego. Jego praca na stanowisku referendarza sądowego została oceniona wzorowo, a praca na stanowisku asystenta sędziego bardzo pozytywnie w ocenie kwalifikacji sporządzonej przez sędziów wizytatorów do spraw: rodzinnych i nieletnich oraz cywilnych.

Krajowa Rada Sądownictwa, dokonując wyboru kandydatury Pani Marty Miłosz miała na uwadze uzyskanie przez wszystkich kandydatów biorących udział w konkursie co najmniej pozytywnych ocen kwalifikacji oraz posiadanie wieloletniego doświadczenia w pracy w zawodach uprawniających do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Kandydatura Pani Marty Miłosz była jednak jedyną, która legitymuje się wieloletnim i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym, uzyskała wysoką - bardzo dobrą - ocenę kwalifikacji oraz najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wypełniła zatem w najwyższym stopniu łącznie badane kryteria oceny kandydatów na stanowisko sędziego sądu rejonowego wskazane w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Pani Marta Miłosz i Pan Łukasz Piotrowicz ukończyli studia wyższe z oceną dobrą oraz złożyli egzamin sędziowski z oceną łączną dobrą.

Pani Agata Iwanicka-Smyk ukończyła studia wyższe z oceną bardzo dobrą oraz złożyła egzamin sędziowski z oceną łączną dostateczną plus.

Pani Małgorzata Elżbieta Kot ukończyła studia wyższe z oceną dobrą plus oraz złożyła egzamin sędziowski z oceną łączną dobrą.

Pan Marcin Karol Kozłowski ukończył studia wyższe z oceną dobrą plus oraz złożył egzamin sędziowski z oceną łączną dobrą plus.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w świetle zdobytego przez kandydatów wieloletniego doświadczenia zawodowego i uzyskanych ocen kwalifikacyjnych uzasadnione jest przyjęcie, że różnica w ocenach na dyplomie ukończenia studiów wyższych i uzyskanych z egzaminu zawodowego nie może rozstrzygać o przedstawieniu lub odmowie przedstawienia kandydatury na wolne stanowisko sędziowskie.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku przyznało kandydaturze Pani Marty Miłosz najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich osób zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie, wynoszącą 53 punkty. Pozostałe kandydatury otrzymały: Pan Łukasz Piotrowicz 51 punktów, Pani Agata Iwanicka-Smyk i Pani Małgorzata Elżbieta Kot po 39 punktów oraz Pan Marcin Karol Kozłowski 31 punktów.

Kandydatura Pani Marty Miłosz otrzymała również najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, wynoszące 77 głosów "za", 10 "przeciw". Pozostałe kandydatury otrzymały: Pani Agata Iwanicka-Smyk 47 głosów "za", 40 głosów "przeciw", Pan Łukasz Piotrowicz 30 głosów "za", 56 głosów "przeciw", Pani Małgorzata Elżbieta Kot 16 głosów "za", 70 głosów "przeciw", Pan Marcin Karol Kozłowski 11 głosów "za", 75 głosów "przeciw".

Powyższe świadczy o znaczącej przewadze, w zakresie poparcia udzielonego przez Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, kandydatki przedstawionej z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziowskie kandydatury Pani Marty Miłosz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, a także najwyższy wynik głosowania na posiedzeniach Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kandydatury Pani Agaty Iwanickiej-Smyk, Pani Małgorzaty Elżbiety Kot, Pana Marcina Karola Kozłowskiego i Pana Łukasza Piotrowicza nie były bardziej odpowiednie od kandydatury Pani Marty Miłosz, gdyż w niższym stopniu wypełniły łącznie kryteria oceny kandydatów na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

7. Powyższe względy spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 26 lipca 2016 r. na kandydatury:

- Pani Agaty Iwanickiej-Smyk nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Małgorzaty Elżbiety Kot nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marcina Karola Kozłowskiego nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Marty Miłosz oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Łukasza Piotrowicza nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2016 r., poz. 976).