Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 296.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.7.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 lipca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 527/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 26 lipca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 296

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy kandydaturę Pani Aleksandry Ewy Napierały - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy kandydatur:

- Pana Tadeusza Górki - referendarza sądowego,

- Pani Aleksandry Jakubiak - referendarza sądowego,

- Pana Przemysława Kocińskiego - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 296 zgłosiło się czworo wyżej wymienionych kandydatów oraz Pani Magdalena Pietrzak.

Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pani Magdaleny Pietrzak (uchwała Nr 505/2016) z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

Na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy kandydaturę Pani Aleksandry Ewy Napierały.

Przedstawiając powyższe zespół kierował się przede wszystkim oceną kwalifikacji kandydatów, a ponadto uwzględnił ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia, a także wyniki głosowań Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Aleksandry Ewy Napierały przemawiają, brane pod uwagę łącznie, zdobyte kwalifikacje, posiadane doświadczenie zawodowe, bardzo dobre oceny kwalifikacji, a także pozytywne opinie służbowe, wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i najlepszy wynik głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2016 r., poz. 150 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowań Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu jej członków uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy zostanie przedstawiona kandydatura Pani Aleksandry Ewy Napierały.

2. Pani Aleksandra Ewa Napierała urodziła się 21 lutego 1982 r. w Olsztynie. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 2006-2009 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, we wrześniu 2009 r., złożyła egzamin sędziowski, z łączną oceną dobrą plus. Z dniem 15 stycznia 2010 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, gdzie do chwili obecnej orzeka w I Wydziale Cywilnym. W 2011 r. ukończyła, organizowane przez Wydział Zarządzania i Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego studia podyplomowe "Ekonomia i Prawo Gospodarcze".

Pani Aleksandra Ewa Napierała uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych, z której wynika, że osiąga bardzo dobre wyniki ilościowe swojej pracy i uzyskuje wysoką stabilność orzecznictwa. Opiniujący wskazał na sprawnie prowadzone postępowania oraz niezwłocznie wydawane i prawidłowo sformułowane zarządzenia i orzeczenia. Podkreślił także, że z racji posiadania najdłuższego stażu pracy na stanowisku referendarza sądowego w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Bydgoszczy jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Ponadto sędzia wizytator zaznaczył, że sporządzana na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego ocena kwalifikacji potwierdza wnioski wynikające z wcześniejszych ocen pracy kandydatki.

Kandydatka uzyskała również pozytywne opinie Prezesa Sądu Rejonowego w Bydgoszczy i Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu.

Prezes Sądu Rejonowego w Bydgoszczy stwierdził, że Pani Aleksandra Ewa Napierała powierzone jej obowiązki wykonuje sumiennie i rzetelnie, przy czym wyróżnia się zainteresowaniem problematyką cywilną oraz bardzo dobrą znajomością literatury prawniczej i orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Przewodniczący I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy wskazał na bardzo duże zaangażowanie i pozytywne nastawienie Pani Aleksandry Ewy Napierały do pracy. Podkreślił, że podejmuje trafne decyzje i potrafi je właściwie uzasadnić zaś ogólnie jakość jej pracy jest bardzo dobra. Konkludując stwierdził, że jest "świetnym" kandydatem na stanowisko sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 2016 r., zaopiniowało kandydaturę Pani Aleksandry Ewy Napierały 5 głosami "za" i 1 głosem "przeciw", a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, na posiedzeniu w dniu 23 czerwca 2016 r., zaopiniowało jej kandydaturę 46 głosami "za" oraz 17 głosami "przeciw.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Aleksandra Ewa Napierała posiada duże doświadczenie zawodowe, które zdobyła wykonując od ponad sześciu lat obowiązki służbowe na stanowisku referendarza sądowego. Kandydatka posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza sporządzona przez sędziego wizytatora ocena oraz załączone do karty zgłoszenia opinie służbowe jej przełożonych. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego. Kandydatka osiąga bardzo dobre wyniki pracy, w tym także na tle wydziału, w którym wykonuje powierzone jej obowiązki.

Pozostali uczestnicy niniejszego konkursu legitymując się znacznie krótszymi okresami pracy na stanowisku referendarza sądowego posiadają mniejsze doświadczenie zawodowe i z tego względu ustępują przedstawianej z wnioskiem kandydaturze.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kontrkandydaci, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy, nie posiadają wyższych kwalifikacji zawodowych od Pani Aleksandry Ewy Napierały, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach głosowań Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Wszyscy kandydaci uzyskali ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia studiów wyższych.

Pani Aleksandra Ewa Napierała uzyskała ocenę dobrą plus na egzaminie sędziowskim.

Pan Tadeusz Górka w latach 2010-2011 odbył aplikację ogólną, uzyskując 45,44 punktu, a w okresie od 30 stycznia 2012 r. do 14 kwietnia 2016 odbył aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury i w 2014 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy został mianowany z dniem 15 października 2014 r., przy czym początkowo obowiązki wykonywał w I Wydziale Cywilny, a następnie w X Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu, gdzie pracuje do chwili obecnej.

Pani Aleksandra Jakubiak w latach 2009-2010 odbyła aplikację ogólną, uzyskując 42,33 punktu, a w okresie od 28 lutego 2011 do 30 kwietnia 2015 r. odbyła aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury i w 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Kwidzynie została mianowana z dniem 1 listopada 2013 r., gdzie do chwili obecnej obowiązki wykonuje w I Wydziale Cywilnym.

Pan Przemysław Kociński w latach 2010-2011 odbył aplikację ogólną, uzyskując 44,44 punktu, a w okresie od 30 stycznia 2012 r. do 14 kwietnia 2016 r. odbył aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury i w 2014 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem celującym. Na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy został mianowany z dniem 15 października 2015 r. przy czym początkowo obowiązki wykonywał w I Wydziale Cywilny, a następnie w X Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu, gdzie pracuje do chwili obecnej.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że fakt uzyskania przez Pana Tomasza Górkę, Panią Aleksandrę Jakubiak i Pana Przemysława Kocińskiego wyższych ocen z egzaminu zawodowego, od kandydatki przedstawianej z wnioskiem o powołanie, nie stanowi czynnika wyróżniającego te kandydatury w stopniu mogącym samodzielnie zadecydować o wyniku konkursu. Rada porównała kandydatów na podstawie wszystkich kryteriów określonych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uznała, że najwyższe kwalifikacje zawodowe w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego posiada Pani Aleksandra Ewa Napierała.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Pani Aleksandra Jakubiak uzyskała najwyższy wynik głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy - 6 głosów "za", 0 głosów "przeciw", natomiast Pani Aleksandra Ewa Napierała uzyskała 5 głosów "za" i 1 głos "przeciw", Pan Tadeusz Górka 4 głosy "za" i 2 głosy "przeciw", a Pan Przemysław Kociński 3 głosy "za" oraz 3 głosy "przeciw".

Najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy otrzymała Pani Aleksandra Ewa Napierała - 46 głosów "za" oraz 17 głosów "przeciw". Pozostali kandydaci uzyskali odpowiednio: Pani Aleksandra Jakubiak 36 głosów "za" i 27 głosów "przeciw", Pan Tadeusz Górka 31 głosów "za" i 32 głosów "przeciw", a Pan Przemysław Kociński 28 głosów "za" i 35 głosów "przeciw".

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy udzielone kandydaturze Pani Aleksandry Jakubiak, wobec legitymowania się przez nią ponad trzy lata krótszym stażem pracy na stanowisku referendarza sądowego oraz uzyskania niższego poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, nie może decydować o wyniku niniejszego postępowania konkursowego.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Aleksandry Ewy Napierały zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacji, najwyższe poparcie

Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, a także bardzo dobre opinie służbowe.

Pozostałe kandydatury biorące udział w konkursie nie posiadają wyższych kwalifikacji zawodowych, legitymują się krótszym doświadczeniem w pracy na stanowisku referendarza sądowego oraz uzyskały niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy od Pani Aleksandry Ewy Napierały, co zadecydowało o ich nieprzedstawieniu z wnioskiem o powołanie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 26 lipca 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Tadeusza Górki nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Aleksandry Jakubiak nie oddano głosów "za" ani głosów "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Przemysława Kocińskiego nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Aleksandry Ewy Napierały oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i oddano 3 głosy "wstrzymujące się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2016 r. poz. 976).