Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 94.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.7.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 lipca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 523/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 26 lipca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 94

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2016 r., poz. 976), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach kandydaturę Pani Zofii Stefanii Prager - sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach kandydatur:

- Pana Łukasza Koniecznego - sędziego Sądu Rejonowego w Tychach,

- Pana Bartłomieja Kwaśnika - sędziego Sądu Rejonowego w Chorzowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 94, zgłosiło się troje powyżej wymienionych kandydatów oraz Pani Monika Joanna Dolińska-Ficek.

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 383/2016 z 30 maja 2016 r. umorzyła postępowanie wobec Pani Moniki Joanny Dolińskiej-Ficek z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

Na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i bezwzględną większością głosów postanowił rekomendować Krajowej Radzie

Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach kandydaturę Pani Zofii Stefanii Prager.

Przedstawiając powyższe zespół przyjął za podstawę art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2016 r., poz. 976), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pani Zofia Stefania Prager została mianowana asesorem sądowym w kwietniu 2006 r., a następnie w kwietniu 2009 r. powołana została na stanowisko sędziego sądu rejonowego, gdzie orzekała w wydziale karnym. Od 1 stycznia 2015 r. orzeka w ramach stałej delegacji w XXI Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Katowicach. W ocenie kwalifikacyjnej dotyczącej pracy kandydatki pokreślono bardzo dobry poziom merytoryczny i stabilności jej orzecznictwa. Powyższe, w ocenie zespołu wraz z uzyskaniem przez Panią Zofię Stefanię Prager najwyższej sumy punktów poparcia podczas głosowania na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz najwyższego poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej uczyniło jej kandydaturę najbardziej odpowiednią do rekomendowania na wolne stanowisko sędziowskie.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie kandydaci spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, doświadczenie zawodowe, oceny na dyplomach ukończenia studiów i z egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach zostanie przedstawiona kandydatura Pani Zofii Stefanii Prager. Rada tym samym uwzględniła rekomendację zespołu członków zawartą w stanowisku z dnia 25 lipca 2016 r.

2. Pani Zofia Stefania Prager urodziła się w 1977 r. w Chorzowie. W latach 1996- 2001 studiowała na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskując w 2001 r. tytuł magistra prawa. Studia ukończyła z wynikiem bardzo dobrym. Przed podjęciem aplikacji sądowej pracowała jako referent ds. prawnych w kancelarii radcy prawnego w Gliwicach w wymiarze 2/3 etatu (od 3 kwietnia 2001 r. do 30 września 2002 r.), a następnie połowy etatu (od 1 października 2002 r. do 7 kwietnia 2003 r.). Aplikację sądową etatową odbyła w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w latach 2003-2005, a egzamin sędziowski złożyła we wrześniu 2005 r. z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 kwietnia 2006 r. została mianowana asesorem sądowym i powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Katowicach. Wobec reorganizacji tego Sądu i utworzeniu w jego miejsce, z dniem 1 kwietnia 2007 r., Sądu Rejonowego Katowice- Wschód w Katowicach i Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach przeniesiona została do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 kwietnia 2009 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach, gdzie początkowo orzekała w III Wydziale Karnym, a następnie w V Wydziale Karnym, pełniąc od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2015 r. funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Od 1 stycznia 2015 r. orzeka w ramach stałej delegacji w XXI Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Katowicach. W 2012 r. ukończyła organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie trzy semestralne podyplomowe studia z zakresu "Prawa karnego skarbowego i gospodarczego" z wynikiem bardzo dobrym.

W ocenie kwalifikacji sporządzonej przez sędziego wizytatora do spraw karnych podkreślono bardzo dobry poziom i wysoką stabilność orzecznictwa kandydatki. Sędzia wizytator podkreślił, że Pani Zofia Stefania Prager posiada doświadczenie w orzekaniu w sprawach obszernych, trudnych dowodowo i wymagających pogłębionych analiz prawnych. Wysoko zostało również ocenione terminowe kierowanie spraw na posiedzenia i rozprawy, wydawanie wyczerpujących zarządzeń dotyczących toczących się postępowań oraz bardzo staranne prowadzenie postępowania dowodowego. W ocenie sformułowano pogląd, że Pani sędzia jest osobą pracowitą, stanowczą i zaangażowaną, rzetelną, wnikliwą, o wysokim poziomie wiedzy prawniczej. W konkluzji opiniujący wyraził pogląd, że kandydatka jest należycie przygotowana do wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 31 maja 2016 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Zofii Stefanii Prager, przyznając jej 26 punktów poparcia. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej w dniu 27 czerwca 2016 r. na tę kandydaturę oddano 71 głosów "za", 10 głosów "przeciw" i 7 głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Wszyscy kandydaci zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie posiadają dużą wiedzę prawniczą i predyspozycje do zajmowania stanowiska sędziego sądu okręgowego. Ich wysokie kwalifikacje zawodowe znalazły potwierdzenie w sporządzonych przez sędziów wizytatorów ocenach kwalifikacyjnych.

Każdy z uczestników niniejszego postępowania nominacyjnego posiada również wieloletnie doświadczenie orzecznicze zdobyte w pracy na stanowisku asesora sądowego lub referendarza sądowego i następnie sędziego sądu rejonowego.

Pan Łukasz Konieczny został mianowany referendarzem sądowym z dniem 5 czerwca 2008 r., a na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 7 grudnia 2010 r. został powołany do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego. Dodatkowo w okresie poprzedzającym, od maja 2006 r. do czerwca 2008 r., zatrudniony był na stanowisku asystenta sędziego.

Pan Bartłomiej Kwaśnik został mianowany asesorem sądowym z dniem 1 lipca 2003 r., a na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 26 czerwca 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego.

Pani Zofia Stefania Prager z dniem 1 kwietnia 2006 r. została mianowana asesorem sądowym, a na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 kwietnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego.

Niezależnie od powyższego Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że wszyscy uczestnicy niniejszego postępowania nominacyjnego posiadają doświadczenie orzecznicze zdobyte podczas orzekania w ramach delegacji do sądu okręgowego, przy czym tylko Pani Zofia Stefania Prager orzeka od 1 stycznia 2015 r. na podstawie stałej delegacji Ministra Sprawiedliwości w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Pozostali kandydaci, na podstawie decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach, orzekali jedynie na pojedynczych sesjach w tym Sądzie.

Mając na uwadze ogół ustawowych kryteriów wyboru, a w szczególności uwzględniając dotychczasowe doświadczenie zawodowe wszystkich kandydatów i uzyskanie przez nich ocen kwalifikacji wskazujących na bardzo dobre przygotowanie zawodowe do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kandydatury Pana Łukasza Koniecznego i Pana Bartłomieja Kwaśnika nie posiadają wyższych kwalifikacji od kandydatury Pani Zofii Stefanii Prager. Pan Łukasz Konieczny posiada o dwa lata krótsze doświadczenie orzecznicze niż Pani Zofia Stefania Prager, co ma istotne znaczenie gdy uwzględni się, że kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie od ponad 1,5 roku orzeka na stałej delegacji w sądzie okręgowym. Ponadto kandydat ten uzyskał niższą liczbę punktów poparcia podczas głosowania na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Pan Bartłomiej Kwaśnik posiada co prawda najdłuższe ze wszystkich kandydatów doświadczenie orzecznicze, jednak - podobnie jak Pan Łukasz Konieczny - orzekał na delegacji w sądzie okręgowym tylko w ramach pojedynczych sesji. Uzyskał także najniższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej i niższą od Pani Zofii Stefanii Prager liczbę punktów poparcia na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Rada uznała tym samym, że w wypadku kandydatur Pana Bartłomieja Kwaśnika i Pani Zofii Stefanii Prager, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, sięgające odpowiednio 2003 r. i 2006 r., za kryterium przeważające na korzyść kandydatury Pani Zofii Stefanii Prager należało przyjąć uzyskanie przez tę kandydatkę wyższego poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej. Posiadanie przez obojga kandydatów ponad dziesięcioletniego doświadczenia orzeczniczego w odpowiednim stopniu wypełnia kryterium doświadczenia zawodowego wskazane w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i czyni ich kandydatury porównywalnymi w tym zakresie, zwłaszcza po uwzględnieniu doświadczenia Pani Zofii Stefanii Prager zdobytego podczas pracy na delegacji w sądzie okręgowym.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Pan Łukasz Konieczny i Pani Zofia Stefania Prager ukończyli studia wyższe z ocenami bardzo dobrymi oraz złożyli egzamin sędziowski z ocenami dobrymi.

Pan Bartłomiej Konieczny ukończył studia wyższe z oceną dobrą oraz złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że uzyskanie przez kandydatów różnych ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych oraz z egzaminu sędziowskiego nie stanowi kryterium mogącego decydować samodzielnie o wyniku niniejszego konkursu. W świetle zdobytego przez wszystkich kandydatów doświadczenia zawodowego i uzyskanych ocen kwalifikacyjnych uzasadnione jest przyjęcie, że różnica w ocenach na dyplomie ukończenia studiów wyższych i uzyskanych z egzaminu zawodowego nie może rozstrzygać o przedstawieniu lub odmowie przedstawienia kandydatury na wolne stanowisko sędziowskie. Uzyskanie przez wszystkich kandydatów co najmniej dobrych ocen z egzaminu zawodowego oraz zbliżonych ocen kwalifikacyjnych wskazuje na posiadanie przez nich odpowiednich kwalifikacji zawodowych do pełnienia urzędu sędziego na szczeblu okręgowym.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydatury wszystkich uczestników niniejszego postępowania nominacyjnego, przyznając kandydaturom Pana Łukasza Koniecznego i Pana Bartłomieja Kwaśnika po 25 punktów poparcia, a kandydaturze Pani Zofii Stefanii Prager 26 punktów poparcia na 30 możliwych.

Pani Zofia Stefania Prager uzyskała najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej tj. 71 głosów "za", 10 głosów "przeciw", 7 głosów "wstrzymujących się". Pozostali kandydaci uzyskali odpowiednio: Pan Łukasz Konieczny 58 głosów "za", 5 głosów "przeciw", 24 głosy "wstrzymujące się", Pan Bartłomiej Kwaśnik 55 głosów "za", 6 głosów "przeciw", 27 głosów "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie kandydatury Pani Zofii Stefanii Prager zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacji, a także uzyskanie najwyższej liczby punktów poparcia podczas głosowania na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz najwyższego poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Kandydatury Pana Łukasza Koniecznego i Pana Bartłomieja Kwaśnika nie były bardziej odpowiednie od kandydatury Pani Zofii Stefanii Prager, gdyż w niższym stopniu wypełniły łącznie kryteria oceny kandydatów na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 26 lipca 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Łukasza Koniecznego nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 20 głosów "wstrzymujących się" w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Bartłomieja Kwaśnika nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 20 głosów "wstrzymujących się" w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Zofii Stefanii Prager oddano 16 głosów "za" i 4 głosy "wstrzymujące się", przy braku głosów "przeciw" w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2016 r., poz. 976).