Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Myśliborzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 113.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.6.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 czerwca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 485/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 czerwca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Myśliborzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 113

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Myśliborzu kandydaturę Pani Emilii Rosochowatej - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Myśliborzu kandydatur:

- Pani Katarzyny Kaczmarek - asystenta sędziego,

- Pani Sylwii Karweckiej-Wronki - asystenta sędziego, - Pana Krzysztofa Kozłowskiego - asesora prokuratorskiego, - Pani Agnieszki Marii Przybylskiej - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Myśliborzu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 113, zgłosiło się pięcioro kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 20 czerwca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" na kandydaturę Pani Emilii Rosochowatej. W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Myśliborzu kandydatury Pani Emilii Rosochowatej.

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Emilia Rosochowata posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione jako celujące przez sędziego wizytatora, uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz rekomendację Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie, które udzieliło jej kandydaturze najwyższego poparcia.

W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia, przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratorów.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że wszyscy kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Myśliborzu zostanie przedstawiona kandydatura Pani Emilii Rosochowatej.

2. Pani Emilia Rosochowata urodziła się 24 lipca 1977 r. w Drawsku Pomorskim. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. W okresie od sierpnia 2002 r. do listopada 2002 r. odbywała staż jako referent w Dziale Organizacyjno-Prawnym Aresztu Śledczego w Szczecinie. W latach 2002-2003 pracowała jako referent stażysta w Sądzie Rejonowym w Szczecinie, początkowo w I Wydziale Cywilnym a następnie w XII Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od grudnia 2003 r. jest zatrudniona w charakterze asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Początkowo pracowała w I Wydziale Cywilnym, następnie w X Wydziale Cywilnym Rodzinnym, zaś od lipca 2015 r. do chwili obecnej pracuje w VIII Wydziale Gospodarczym. W dniach 24 i 26 kwietnia 2012 r. oraz 25 maja 2012 r. złożyła w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym, uzyskując 244,5 punktów.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione jako celujące przez Panią SSO Gretę Puchalską - wizytatora Sądu Okręgowego w Szczecinie. Pani sędzia wizytator podkreśliła, że Pani Emilia Rosochowata jest pracowita, skrupulatna i rzetelna. Zwróciła uwagę, że opiniowana, aby pogłębić swoją wiedzę prawniczą i przygotować się do egzaminu sędziowskiego, poza wykonywanymi obowiązkami asystenta w X Wydziale Cywilnym Rodzinnym, opracowywała projekty uzasadnień wyroków w sprawach z innych wydziałów, co czyniła poza godzinami pracy bez uszczerbku dla podstawowych obowiązków. Na własny wniosek trzykrotnie zmieniała wydziały w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, dzięki czemu pracowała z wieloma sędziami, ucząc się różnorodnej metodologii pracy oraz zgłębiając różne dziedziny prawa materialnego. W ocenie Pani sędzi wizytator Pani Emilia Rosochowata posiada celujące przygotowanie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne do wykonywania zawodu sędziego i w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Myśliborzu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie na posiedzeniu w dniu 4 maja 2016 r. pozytywnie, 5 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw", zaopiniowało kandydaturę Pani

Emilii Rosochowatej. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie w dniu 9 maja 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 63 głosy "za" oraz 21 głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", udzielając jej rekomendacji.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe oraz wysokie kwalifikacje merytoryczne, znajdujące odzwierciedlenie w celującej ocenie kwalifikacyjnej oraz w bardzo dobrych opiniach służbowych.

Zarówno Pani SSO Barbara Żabicka - Przewodnicząca X Wydziału Cywilnego Rodzinnego Sądu Okręgowego w Szczecinie, jak i sędziowie tego Sądu współpracujący z kandydatką, ocenili bardzo wysoko pracę Pani Emilii Rosochowatej. Podkreślili jej doświadczenie zawodowe, wiedzę prawniczą, pracowitość, rzetelność i sumienność. W ocenie przełożonych kandydatka posiada odpowiednie predyspozycje do pełnienia urzędu sędziego.

Pani Emilia Rosochowata stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach.

Praca i kwalifikacje merytoryczne Pani Sylwii Karweckiej-Wronki zostały ocenione jako bardzo dobre a Pani Katarzyny Kaczmarek, Pana Krzysztofa Kozłowskiego oraz Pani Agnieszki Marii Przybylskiej pozytywnie. Osoba przedstawiona z wnioskiem o powołanie otrzymała zatem najwyższą ocenę swojej pracy i kwalifikacji.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Emilia Rosochowata jest najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez kandydatkę przedstawioną z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej.

Pani Katarzyna Kaczmarek, Pani Sylwia Karwecka-Wronka, Pan Krzysztof Kozłowski oraz Pani Agnieszka Maria Przybylska otrzymali oceny dobre na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych. Pani Emilia Rosochowata otrzymała najwyższą ocenę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych spośród kandydatów biorących udział w niniejszej procedurze konkursowej.

Pani Sylwia Karwecka-Wronka oraz Pan Krzysztof Kozłowski uzyskali, podobnie jak wybrana kandydatka, oceny dobre z egzaminu sędziowskiego. Wymienieni kandydaci nie zdobyli jednak poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie, otrzymali także zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie niż kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie. Pani Katarzyna Kaczmarek otrzymała ocenę dostateczną plus a Pani Agnieszka Maria Przybylska ocenę dostateczną z egzaminu prokuratorskiego, a zatem oceny niższe niż Pani Emilia Rosochowata.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie w odniesieniu do kandydatury Pani Emilii Rosochowatej zostały przedstawione powyżej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie zaopiniowało pozostałe kandydatury negatywnie - kandydaturę Pani Sylwii Karweckiej-Wronki 1 głosem "za", przy 5 głosach "przeciw", a kandydatury: Pani Katarzyny Kaczmarek, Pana Krzysztofa Kozłowskiego oraz Pani Agnieszki Marii Przybylskiej jednogłośnie negatywnie.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie oddało na kandydatury: Pani Katarzyny Kaczmarek 6 głosów "za" oraz 77 głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", Pani Sylwii Karweckiej-Wronki 32 głosy "za" oraz 53 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się", Pana Krzysztofa Kozłowskiego 11 głosów "za" oraz 72 głosy "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" a na kandydaturę Pani Agnieszki Marii Przybylskiej 5 głosów "za" oraz 80 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie otrzymała zatem zdecydowanie najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego spośród kandydatów biorących udział w niniejszej procedurze konkursowej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Emilii Rosochowatej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez nią duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, celująca ocena kwalifikacyjna i bardzo dobre opinie służbowe, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie, które jedynie jej kandydaturę oceniło pozytywnie, i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie, które jedynie jej kandydaturze udzieliło rekomendacji.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 22 czerwca 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Katarzyny Kaczmarczyk nie oddano głosów "za", oddano 5 głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Sylwii Karwecki ej-Wronki nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Krzysztofa Kozłowskiego nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Marii Przybylskiej nie oddano głosów "za", oddano 5 głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Emilii Rosochowatej oddano 16 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).