Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1302.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.6.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 czerwca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 478/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 21 czerwca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1302

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi kandydaturę Pani Izabeli Czesławy Kowalskiej - sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1302 swoją kandydaturę zgłosiła Pani Izabela Czesława Kowalska.

II

Na posiedzeniu 20 czerwca 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi powyżej wymienioną kandydaturę.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem powyższej wymienionej kandydatki przemawiały (ocenione łącznie): posiadane doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacji, wysokie oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego, pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

III

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.).

Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi kandydaturę Pani Izabeli Czesławy Kowalskiej.

1. Pani Izabela Czesława Kowalska urodziła się w 1970 r. w Zgierzu. W 1994 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus. W latach 1995-1997 odbywała aplikację prokuratorską etatową w okręgu Prokuratury Wojewódzkiej w Łodzi. W 1997 r. złożyła egzamin prokuratorski z oceną bardzo dobrą. Z dniem 1 lipca 1998 r. Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny mianował kandydatkę asesorem Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście w Łodzi. Z dniem 1 lipca 2000 r. została powołana przez Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście w Łodzi. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 17 sierpnia 2004 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, gdzie orzeka do chwili obecnej w IV Wydziale Karnym. W okresie od 1 października 2015 r. do 31 marca 2016 r. pełniła obowiązki sędziego w IV Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi, na podstawie delegacji Ministra Sprawiedliwości.

Kandydatka uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji, z której wynika, że spełnia kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Posiada niezbędne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe, które zdobyła wykonując od ponad jedenastu lat czynności orzecznicze. Jest osobą pracowitą, sumienną i obowiązkową. Utrzymuje dobrą stabilność orzecznictwa. Czynności procesowe wykonuje terminowo, zgodnie z procedurą kamą.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu 11 kwietnia 2016 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Izabeli Czesławy Kowalskiej. Na posiedzeniu Zgromadzenia

Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej 22 kwietnia 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 62 głosy "za", przy 3 głosach "przeciw" i 8 głosach "wstrzymujących się".

2. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Izabela Czesława Kowalska posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobyła pracując na stanowisku prokuratora oraz pełniąc urząd sędziego sądu rejonowego. Orzekała także na delegacji w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji. Utrzymuje dobrą stabilność orzecznictwa.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła okoliczność, że Pani Izabela Czesława Kowalska uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 21 czerwca 2016 r. na kandydaturę Pani Izabeli Czesławy Kowalskiej oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).