Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1283.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.6.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 czerwca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 473/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 21 czerwca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1283

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach kandydaturę Pani Katarzyny Jolanty Sznajder-Peroń - sędzi Sądu Rejonowego w Chorzowie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach kandydatury Pana Andrzeja Waldemara Latacza - sędziego Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1283 zgłosiło się dwoje powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 20 czerwca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach kandydaturę Pani Katarzyny Jolanty Sznajder-Peroń.

Przedstawiając powyższe stanowisko zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Katarzyny Jolanty Sznajder-Peroń przemawiają w szczególności (ocenione łącznie) uzyskana ocena kwalifikacyjna sporządzona przez sędziego wizytatora, ocena bardzo dobra na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, ocena bardzo dobra z egzaminu sędziowskiego, jej doświadczenie zawodowe oraz opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej. Zespół mając na uwadze całokształt zgromadzonych w sprawie materiałów oraz przebieg i efekty pracy Pani Katarzyny Jolanty Sznajder-Peroń uznał, że jej kandydatura jest najlepsza w niniejszym postępowaniu nominacyjnym.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 201 lr. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach zostanie przedstawiona kandydatura Pani Katarzyny Jolanty Sznajder-Peroń.

2. Pani Katarzyna Jolanta Sznajder-Peroń urodziła się 13 lipca 1976 r. w Jastrzębiu- Zdroju. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wynikiem bardzo dobrym. Od 1 marca 2000 r. do 31 października 2000 r. była zatrudniona w Kancelarii Prawniczej "KANON" E. Banasik, B. Wencka, W. Kubisa w Katowicach na stanowisku referenta prawnego. Od 2 listopada 2000 r. do 30 listopada 2004 r. pracowała w Koehler Rak Kurowski Biura Prawne Sp. j. w Katowicach na stanowisku asystenta. W latach 2000-2004 odbyła aplikację sądową pozaetatową w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. W 2002 r. uzyskała stopień akademicki magistra praw (LL. M.) nadany przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Trewirze. Od 2003 r. prowadzi zajęcia dydaktyczne z dziedziny prawa cywilnego i prawa prywatnego międzynarodowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przy czym od 1 października 2006 r. do 30 czerwca 2012 r. zajmowała kolejno stanowiska asystenta oraz adiunkta. We wrześniu 2004 r., złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z 16 listopada 2004 r. na podstawie rozprawy doktorskiej pt. "Jurysdykcja dla zobowiązań z umów według Konwencji Lugańskiej z 1988 roku" uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 grudnia 2004 r. została mianowana asesorem sądowym i powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Chorzowie. Orzekała w VII Wydziale Grodzkim, V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, I Wydziale Cywilnym i IV Wydziale Grodzkim tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 grudnia 2008 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Chorzowie, gdzie orzekała w IV Wydziale Grodzkim, V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych i I Wydziale Cywilnym. W 2009 r. na podstawie decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach jednokrotnie była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Orzekała w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym tego Sądu. Od 1 czerwca 2011 r. do 31 października 2015 r. pełniła funkcję Przewodniczącej V Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Chorzowie. Na podstawie decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach była w 2015 r. kilkakrotnie delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, gdzie orzekała w IX Wydziale Pracy. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, na okres od

1 listopada 2015 r. do 31 października 2016 r., została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Obowiązki orzecznicze wykonuje w IX Wydziale Pracy tego Sądu. Kandydatka uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach naukowych. Jest autorką 22 publikacji z zakresu prawa cywilnego.

Pani Katarzyna Jolanta Sznajder-Peroń uzyskała ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora, który stwierdził, że jest ona doświadczonym prawnikiem, który z powodzeniem łączy obowiązki sędziego z obowiązkami pracownika naukowego. Sędzia wizytator podkreślił, że opiniowana jest doktorem praw i posiada duży dorobek naukowy, o czym świadczą liczne publikacje z zakresu prawa cywilnego. Sposób wykonywania przez nią obowiązków zawodowych wskazuje na duże zaangażowanie, sumienność oraz szybkie i rzetelne wykonywanie powierzonych zadań. Opiniujący wskazał także, że od 1 listopada 2015 r. kandydatka orzeka na stałej delegacji w IX Wydziale Pracy Sądu Okręgowego w Katowicach, gdzie z uwagi na przejęcie dużej liczby spraw pierwszoinstancyjnych, o skomplikowanych stanach faktycznych i prawnych jej obciążenie pracą jest duże. W konkluzji wyraził pogląd, że Pani Katarzyna Jolanta Sznajder-Peroń nabyła wymagane doświadczenie zawodowe uprawniające ją do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Dodał, że uwzględniając duże umiejętności kandydatki, a także jej zaangażowanie i sumienność pozostaje w przekonaniu, że podoła ona powierzonym obowiązkom.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu 4 kwietnia 2016 r. pozytywnie, tj. 5 głosami "za" z łączną sumą punktów poparcia 21/30, zaopiniowało omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej 26 kwietnia 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 63 głosy "za", 10 głosów "przeciw" i 6 głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Katarzyna Jolanta Sznajder-Peroń posiada doświadczenie zawodowe w pracy między innymi na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego. Niezależnie od powyższego prowadziła zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Jej kwalifikacje zostały ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej ocenie kwalifikacyjnej, z której wynika, że posiada wymagane doświadczenie zawodowe uprawniające ją do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Ponadto opiniujący stwierdził w konkluzji, że uwzględniając duże umiejętności kandydatki, a także jej zaangażowanie i sumienność pozostaje w przekonaniu, że podoła ona powierzonym obowiązkom.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pana Andrzeja Waldemara Latacza, uznając, że nie wypełnia on w stopniu wyższym niż kandydatka przedstawiana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pan Andrzej Waldemar Latacz posiada doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego. Sędzia wizytator w ocenie kwalifikacyjnej stwierdził, że jest on dobrze przygotowany do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Przemawia za tym jego wiedza, duże doświadczenie, a także cechy osobowości. W konkluzji sędzia wizytator wyraził pogląd, że Pan Andrzej Waldemar Latacz posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe i osobowościowe do pełnienia funkcji sędziego sądu okręgowego.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że Pan Andrzej Waldemar Latacz uzyskał niższe niż kandydatka przestawiana z wnioskiem oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, a także niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej. Mając powyższe na uwadze, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydat ten, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy, nie posiada wyższych kwalifikacji zawodowych od Pani Katarzyny Jolanty Sznajder-Peroń.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Pani Katarzyna Jolanta Sznajder-Peroń uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem bardzo dobrym złożyła egzamin zawodowy.

Pan Andrzej Waldemar Latacz uzyskał ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem dostatecznym złożył egzamin zawodowy.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Uczestnicy niniejszego postępowania nominacyjnego uzyskali pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach otrzymując odpowiednio: Pani Katarzyna

Jolanta Sznajder-Peroń 5 głosów "za" z łączną sumą punktów poparcia 21/30, a Pan Andrzej Waldemar Latacz 5 głosów "za" z łączną sumą punktów poparcia 30/30.

Pani Katarzyna Jolanta Sznajder-Peroń uzyskała najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej, tj. 63 głosy "za", 10 głosów "przeciw" i 6 głosów "wstrzymujących się". Pan Andrzej Waldemar Latacz uzyskał 47 głosów "za", 14 głosów "przeciw" i 20 głosów "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że uzyskanie podczas głosowania na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach wyższej liczby punktów poparcia niż Pani Katarzyna Jolanta Sznajder-Peroń nie stanowi w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego czynnika wyróżniającego kandydaturę Pana Andrzeja Waldemara Latacza w stopniu mogącym zadecydować samodzielnie o wyniku konkursu, w szczególności, że obie kandydatury zostały ocenione pozytywnie, 5 głosami "za".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Katarzyny Jolanty Sznajder-Peroń zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności oceniane łącznie: uzyskana ocena kwalifikacyjna sporządzona przez sędziego wizytatora, jej dotychczasowe doświadczenie zawodowe, ocena bardzo dobra na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, ocena bardzo dobra z egzaminu sędziowskiego, uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych w zakresie prawa, liczne publikacje z zakresu prawa cywilnego, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Pan Andrzej Waldemar Latacz nie posiada - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych niż Pani Katarzyna Jolanta Sznajder-Peroń, dlatego jego kandydatura nie zostanie przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie w ramach niniejszego konkursu.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 21 czerwca 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Andrzeja Waldemara Latacza nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Katarzyny Jolanty Sznajder-Peroń oddano 17 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).