Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1254.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.6.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 czerwca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 460/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 21 czerwca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1254

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej kandydaturę Pana Rafała Stanisława Lacha - sędziego Sądu Rejonowego w Żywcu,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku- Białej kandydatur:

- Pani Anny Barbary Mamorskiej-Kurek - sędzi Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej,

- Pani Katarzyny Anny Steffek - sędzi Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej,

- Pani Bernadetty Szaton - sędzi Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1254 zgłosiło się czworo wyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 20 czerwca 2016 e zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej kandydaturę Pana Rafała Stanisława Lacha.

Przedstawiając powyższe zespół kierował się przede wszystkim ocenami kwalifikacji kandydatów, a ponadto uwzględnił doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia, a także opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i wyniki głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Rafała Stanisława Lacha przemawiają brane pod uwagę łącznie: zdobyte kwalifikacje potwierdzone sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych bardzo dobrą oceną kwalifikacji, uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych, doświadczenie w pełnieniu funkcji zastępcy przewodniczącego wydziału, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach (z najwyższą łączną sumą punktów poparcia) i najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej. Zespół wyraził pogląd, że wśród zgłoszonych kandydatów Pan Rafał Stanisław Lach w najwyższym stopniu wypełnia kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowań Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej zostanie przedstawiona kandydatura Pana Rafała Stanisława Lacha.

2. Pan Rafał Stanisław Lach urodził się 30 marca 1977 r. w Żywcu. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wynikiem dobrym plus. Po odbyciu w latach 2002-2005 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, we wrześniu 2005 r., złożył egzamin sędziowski, z łączną oceną bardzo dobrą. Od 7 listopada 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. był zatrudniony w Kancelarii Prawniczej "Lex"jako specjalista-prawnik. Od 1 lutego 2006 r. do 14 maja 2006 r. pracował w Sądzie Rejonowym w Żywcu na stanowisku asystenta sędziego, wykonując obowiązki w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 15 maja 2006 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Żywcu, orzekał w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 kwietnia 2009 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Żywcu. W Sądzie tym, do chwili obecnej, orzeka w I Wydziale Cywilnym. W 2009 r. ukończył "Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego" organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Od 1 marca 2013 r., do chwili obecnej, pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Żywcu. W latach 2013-2015 wielokrotnie orzekał, na podstawie jednorazowych delegacji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach, w II Wydziale Cywilnym-Odwoławczym Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. W 2014 r., na podstawie rozprawy doktorskiej "Drogowy transport sanitarny w świetle prawa cywilnego", uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 15 lutego 2016 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, w wymiarze trzech sesji w miesiącu. Orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Kandydat uczestniczył w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Pan Rafał Stanisław Lach uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych, z której wynika, że dysponuje szeroką wiedzą prawniczą, dzięki której poziom sporządzanych przez niego uzasadnień jest wysoki, a stabilność orzecznictwa kształtuje się na poziomie dobrym. Opiniujący podkreślił, że kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w studiach podyplomowych, studiach doktoranckich, szkoleniach, a także uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Dodał, że Pan Rafał Stanisław Lach bardzo rzetelnie i z dużym zaangażowaniem wywiązuje się ze swoich obowiązków, zaś jego doświadczenie, odpowiedni staż pracy, dobre opanowanie metodyki pracy sędziego i wysoko oceniane orzecznictwo, dają gwarancję właściwego wykonywania przez niego obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, na posiedzeniu w dniu 4 kwietnia 2016 r., jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Rafała Stanisława Lacha (5 głosów "za", z łączną sumą punktów poparcia 30/30), a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej na posiedzeniu w dniu 26 kwietnia 2016 r., zaopiniowało kandydaturę 68 głosami "za", 6 głosami "przeciw" i 7 głosami "wstrzymującymi się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Rafał Stanisław Lach posiada bogate doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując od ponad dziesięciu lat czynności orzecznicze, początkowo jako asesor sądowy, a następnie jako sędzia Sądu Rejonowego w Żywcu oraz w trakcie delegacji do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza ocena sporządzona przez sędziego wizytatora, które stale podnosi przez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych, nadto ukończenie "Podyplomowego Studium Prawa Cywilnego" oraz uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Ponadto kandydat z powodzeniem łączy obowiązki orzecznicze z pełnieniem funkcji Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Żywcu.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe kandydatury uczestniczące w tej procedurze nominacyjnej, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy, nie posiadają wyższych kwalifikacji zawodowych od kandydata przedstawianego z wnioskiem o powołanie, co znajduje potwierdzenie także w wynikach głosowań Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie, jak również Pani Katarzyna Anna Steffek ukończyli wyższe studia prawnicze z oceną dobrą plus, zaś Pani Anna Barbara Mamorska-Kurek oraz Pani Bernadetta Szaton z ocenami bardzo dobrymi.

Pan Rafał Stanisław Lach jak również Pani Katarzyna Anna Steffek i Pani Anna Barbara Mamorska-Kurek uzyskali oceny bardzo dobre z egzaminu sędziowskiego, zaś Pani Bernadetta Szaton ocenę dobrą.

Pani Anna Barbara Mamorska-Kurek i Pani Bernadetta Szaton uzyskały wyższą ocenę z ukończenia studiów prawniczych (oceny bardzo dobre) od kandydata przedstawionego z wnioskiem, jednakże Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ten fakt nie stanowi czynnika wyróżniającego którąkolwiek z tych kandydatek w stopniu mogącym zadecydować samodzielnie o wyniku konkursu. Rada dokonała porównania kandydatów na podstawie wszystkich kryteriów określonych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, i na tej podstawie uznała, że najwyższe kwalifikacje zawodowe w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego posiada Pan Rafał Stanisław Lach.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Pan Rafał Stanisław Lach uzyskał najwyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach zaopiniowało jego kandydaturę jednogłośnie pozytywnie (5 głosami "za", z łączną sumą punktów poparcia 30/30), a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej, zaopiniowało kandydaturę 68 głosami "za", 6 głosami "przeciw" i 7 głosami "wstrzymującymi się".

Pozostałe kandydatury także uzyskały jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, jednakże ze znacznie niższą łączną sumą punktów poparcia, tj. odpowiednio Pani Anna Barbara Mamorska-Kurek 16 punktów, Pani Katarzyna Anna Steffek 22 punkty, a Pani Bernadetta Szaton 25 punktów.

Ponadto Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej zaopiniowało Panią Annę Barbarę Mamorską 19 głosami "za", 21 głosami "przeciw" i 40 głosami "wstrzymującymi się", Panią Katarzynę Annę Steffek 26 głosami "za", 14 głosami "przeciw" i 41 głosami "wstrzymującymi się", a Panią Bernadettę Szaton 55 głosami "za", 8 głosami "przeciw" i 17 głosami "wstrzymującymi się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Rafała Stanisława Lacha zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jego doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacji, ustawicznie podnoszone kwalifikacje, uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych oraz najwyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 21 czerwca 2016 r. na kandydaturę:

Pana Rafała Stanisława Lacha oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Anny Barbary Mamorskiej-Kurek nie oddano głosów "za" oraz "przeciw", natomiast oddano 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Katarzyny Anny Steffek nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

-Pani Bernadetty Marii Szaton nie oddano głosów "za" oraz "przeciw", natomiast oddano 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).