Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1301.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.6.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 czerwca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 456/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 21 czerwca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1301

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy kandydaturę Pani Ewy Marii Gatz-Rubelowskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy kandydatur:

- Pani Agnieszki Dutkiewicz - sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, - Pani Sylwii Ewy Roszak - sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1301, zgłosiły się trzy wyżej wymienione kandydatki.

II

Podczas posiedzenia 30 maja 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i uznał, że nie są one wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W związku z tym zespół postanowił zwrócić się do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zaproszenie na rozmowę w trybie wideokonferencji wszystkich kandydatek biorących udział w niniejszym postępowaniu konkursowym oraz przewodniczącego wydziału, w którym przewidziany jest wolny etat sędziowski w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

W dniu 20 czerwca 2016 r. zespół odbył rozmowy z zaproszonymi osobami. Następnie członkowie zespołu omówili szczegółowo kandydatury osób biorących udział w konkursie i, po odbyciu narady, postanowili jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie kandydaturę Pani Ewy Marii Gatz-Rubelowskiej.

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił, że rekomendowana kandydatka posiada najdłuższy staż orzeczniczy spośród wszystkich kandydatek biorących udział w tym postępowaniu, legitymuje się doświadczeniem zawodowym w rozpoznawaniu spraw gospodarczych i cywilnych, a obecnie, od 1 marca 2016 r., orzeka w ramach stałej delegacji w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Uzyskała przy tym bardzo dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji merytorycznych, a w ramach doskonalenia umiejętności zawodowych uczestniczy w szkoleniach oraz ukończyła studia podyplomowe z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego. Pani Ewa Maria Gatz-Rubelowska otrzymała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej, które oddało na jej kandydaturę 79 głosów "za" i 16 głosów "przeciw". W toku rozmowy z członkami wyznaczonego zespołu kandydatka wykazała umiejętność swobodnej rozmowy merytorycznej, znajomość poruszanych tematów oraz wyraźnie wypracowane własne poglądy.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w niniejszej procedurze konkursowej spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust.

2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła w szczególności uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, a także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że kandydatura Pani Ewy Marii Gatz -Rubelowskiej zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

2. Pani Ewa Maria Gatz-Rubelowska urodziła się w 1973 r. w Bydgoszczy. W 1997 r. ukończyła na ocenę dobrą wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy złożyła we wrześniu 1999 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W okresie od 1 lipca 2000 r. do 14 listopada 2000 r. była zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw handlowych a następnie specjalisty do spraw windykacji należności finansowych w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Handlowym Gąsior spółka z o.o. w Bydgoszczy. Z dniem 15 listopada 2000 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Orzekała w III Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 sierpnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Orzekała w VIII Wydziale Gospodarczym tego Sądu. W okresie od 1 grudnia 2004 r. do 1 stycznia 2010 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego VIII Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Z dniem 1 stycznia 2010 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej XV Wydziału Gospodarczego tego Sądu, a z dniem 1 lutego 2010 r. pełnienie funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. W 2012 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego. Od 2013 r. wielokrotnie pełniła obowiązki sędziego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, w ramach jednodniowych delegacji udzielanych przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Od 1 marca 2016 r. orzeka w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w pełnym wymiarze czasu pracy. Powierzone obowiązki pełni w I Wydziale Cywilnym. Z uwagi na delegowanie do tego Sądu z dniem 29 lutego 2016 r. została odwołana z pełnienia funkcji Przewodniczącej XV Wydziału Gospodarczego oraz Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pani Ewy Marii Gatz-Rubelowskiej sporządziła Pani Barbara Jankowska-Kocon - sędzia wizytator w zakresie spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Wskazała że, w świetle danych statystycznych, wyniki pracy opiniowanej wskazują na bardzo dobre załatwienia przez nią spraw (zgodnie z podziałem czynności powinna orzekać w ułamkowych częściach wpływu spraw, ale faktycznie ilość spraw załatwionych przez Panią Ewę Marię Gatz-Rubelowską jest znaczna i przekracza wielkość określoną w podziale czynności). Przeprowadzona przez sędziego wizytatora analiza akt spraw obejmujących postępowanie po ogłoszeniu upadłości wskazuje jednoznacznie, że opiniowana, jako sędzia komisarz w postępowaniu upadłościowym, niezwłocznie podejmowała czynności, które zarówno od strony formalnej, jak i merytorycznej nie budziły zastrzeżeń. We wszystkich badanych sprawach czynności podejmowane były sprawnie oraz w sposób celowy. Orzeczenia i uzasadnienia sporządzane przez kandydatkę świadczą o opanowaniu metodyki pracy sędziego. Zdaniem opiniującej Pani Ewa Maria Gatz-Rubelowska jest bardzo dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Pozytywnie o pracy kandydatki, za okres pełnienia przez nią obowiązków sędziego w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, wypowiedziała się Pani Elżbieta Kala - Zastępca Przewodniczącego VIII Wydziału Gospodarczego tego Sądu. Opiniująca stwierdziła, że Pani Ewa Maria Gatz-Rubelowska posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe i życiowe, swobodnie porusza się w obszarze prawa materialnego i procesowego, jest osobą świetnie zorganizowaną oraz nienagannie przygotowaną do rozpraw i posiedzeń.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku na posiedzeniu w dniu 14 kwietnia 2016 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Ewy Marii Gatz-Rubelowskiej na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej na posiedzeniu w dniu 15 kwietnia 2016 r. oddało na tę kandydaturę 79 głosów "za", 16 głosów "przeciw", przy 3 głosach "nieważnych.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym nabyte podczas orzekania w ramach periodycznych delegacji i delegacji stałej w sądzie okręgowym, oraz wysokie kwalifikacje merytoryczne, znajdujące odzwierciedlenie w bardzo dobrych: ocenie kwalifikacyjnej oraz opinii służbowej.

Pani Agnieszka Dutkiewicz została oceniona przez sędziego wizytatora jako wzorowy kandydat do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Jednakże ze sporządzonej oceny nie wynika, aby posiadała wyższe kwalifikacje merytoryczne od Pani Ewy Marii Gatz-Rubelowskiej. Ponadto wybrana kandydatka posiada dłuższy staż orzeczniczy oraz różnorodne doświadczenie zawodowe. Pani Agnieszka Dutkiewicz uzyskała co prawda jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, ale otrzymała zdecydowanie niższą liczbę głosów "za" podczas głosowania na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej (38 głosów "za", 59 głosów "przeciw" i 1 głos "nieważny). Poza tym Pani Agnieszka Dutkiewicz nie zaprezentowała się równie korzystnie, jak wybrana do przedstawienia z wnioskiem o powołanie kandydatka, podczas rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Pani Sylwia Ewa Roszak - zdaniem sędziego wizytatora - jest odpowiednim kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Niemniej jednak posiada najkrótszy staż orzeczniczy spośród wszystkich kandydatek a ponadto wnioski płynące z jej oceny kwalifikacyjnej nie dają, zdaniem Rady, podstaw do uznania, że posiada ona wyższe kwalifikacje od Pani Ewy Marii Gatz-Rubelowskiej. Pani Sylwia Ewa Roszak uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz najniższą liczbę głosów "za" podczas głosowania na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej (28 głosów "za", 67 głosów "przeciw" i 3 głosy "nieważne"). Przy czym, podobnie jak Pani Agnieszka Dutkiewicz, nie zaprezentowała się równie korzystnie jak Pani Ewa Maria Gatz -Rubelowska podczas rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Ewa Maria Gatz-Rubelowska jest najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada odpowiednie kwalifikacje merytoryczne i najdłuższy staż orzeczniczy, dając rękojmię należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Ponadto uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów sędziowskich.

Oceny uzyskane przez Panią Ewę Marię Gatz-Rubelowską zostały zaprezentowane powyżej.

Pani Agnieszka Dutkiewicz otrzymała oceny bardzo dobre zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego a Pani Sylwia Ewa Roszak ocenę bardzo dobrą z ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego. Jednakże, wobec doświadczenia zawodowego wybranej kandydatki, oceny na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego nie były kryterium decydującym o wyborze osoby do przedstawienia z wnioskiem o powołanie w niniejszej procedurze konkursowej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Wszystkie kandydatki biorące udział w niniejszym postępowaniu nominacyjnym uzyskały jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej oddało na kandydaturę: Pani Agnieszki Dutkiewicz 38 głosów "za", 59 głosów "przeciw" i 1 głos "nieważny, Pani Ewy Marii Gatz-Rubelowskiej 79 głosów "za", 16 głosów "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się", Pani Sylwii Ewy Roszak 28 głosów "za", 67 głosów "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Ewy Marii Gatz -Rubelowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez nią wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym nabyte podczas orzekania w ramach delegacji w sądzie okręgowym, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańkiej. Ponadto niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 21 czerwca 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Agnieszki Dutkiewicz nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Ewy Marii Gatz-Rubelowskiej oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" w rezultacie czego jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Sylwii Ewy Roszak nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).