Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1254.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.6.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 czerwca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 450/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 21 czerwca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1254

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze kandydaturę Pana Bartosza Piotra Żoka - starszego referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze kandydatur:

- Pana Mariusza Ostrowskiego - referendarza sądowego,

- Pana Tomasza Pawła Pyrtki - referendarza sądowego,

- Pani Agaty Tront-Grzesiak - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1254 zgłosiło się czworo wyżej wymienionych kandydatów.

II

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 19 maja 2016 r. po omówieniu kandydatur biorących udział w konkursie stwierdził, że zgromadzone materiały są niewystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i wystąpił do Rady z wnioskiem o wyrażenie zgody na wysłuchanie wszystkich kandydatów w trybie wideokonferencji. Wniosek zespołu został uwzględniony przez Krajową Radę Sądownictwa.

W dniu 13 czerwca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wysłuchał zaproszonych kandydatów, przeprowadził naradę i ponownie stwierdził, że zgromadzone materiały są niewystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Wobec powyższego zespół wystąpił do Rady z wnioskiem o wyrażenie zgody na wysłuchanie, w trybie wideokonferencji, Prezesa Sądu Rejonowego w Zielonej Górze i sędziów wizytatorów sporządzających oceny kwalifikacji kandydatów. Wniosek zespołu został uwzględniony przez Krajową Radę Sądownictwa.

W dniu 21 czerwca 2016 r. zespół wysłuchał Prezesa Sądu Rejonowego w Zielonej Górze oraz sędziów wizytatorów sporządzających oceny kwalifikacji kandydatów, omówił wszechstronnie zgromadzone w sprawie materiały i po przeprowadzeniu narady postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pana Bartosza Piotra Żoka.

Przedstawiając powyższe zespół kierował się przede wszystkim oceną kwalifikacji kandydatów, a ponadto uwzględnił doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia, a także opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Bartosza Piotra Żoka przemawiają, brane pod uwagę łącznie, zdobyte kwalifikacje potwierdzone bardzo dobrą oceną sporządzoną przez sędziego wizytatora oraz ponad dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku referendarza sądowego. Ponadto kandydat uzyskał jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowań Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze zostanie przedstawiona kandydatura Pana Bartosza Piotra Żoka.

2. Pan Bartosz Piotr Żok urodził się 3 maja 1977 r. w Wolsztynie. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem dobrym. Po odbyciu w latach 2001-2004 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, we wrześniu 2004 r., złożył egzamin sędziowski, z łączną oceną dostateczną. Od 1 lutego 2003 r. do 31 grudnia 2003 r. był zatrudniony jako prawnik w kancelarii adwokackiej w Zielonej Górze, a od 5 listopada 2004 r. do 30 kwietnia 2005 r. pracował, również jako prawnik, w spółce prawa handlowego w Zielonej Górze. Z dniem 1 maja 2005 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze, gdzie początkowo wykonywał obowiązki w VII Wydziale Grodzkim, a od 10 września 2007 r. do 30 września 2015 r. w I Wydziale Cywilnym. Od 1 października 2009 r. do 30 czerwca 2010 r. był zatrudniony jako wykładowca w Zachodniej Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Jana Pawła II w Zielonej Górze. Na podstawie delegacji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, w okresie od 1 maja 2015 r. do 31 lipca 2015 r. pełnił obowiązki referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Nowej Soli (w wydziałach z siedzibą Nowej Soli). Od 1 sierpnia 2015 r. ponownie wykonuje obowiązki referendarza sądowego w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Zielonej Górze, przy czym z dniem 1 listopada 2015 r. został mianowany starszym referendarzem sądowym w tym Sądzie. Kandydat uczestniczył w szkoleniach zawodowych organizowanych dla referendarzy sądowych.

Pan Bartosz Piotr Żok uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych i gospodarczych. Z oceny tej wynika, że bardzo sprawnie wykonuje obowiązki referendarza sądowego, wykazując przy tym biegłość w stosowaniu prawa, sumienność, staranność, systematyczność oraz dużą dozę samodzielności i zaangażowania w pracę wydziału. Opiniujący podkreślił szeroki zasób wiedzy kandydata, w tym znajomość aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego i literatury prawniczej. Konkludując wyraził pogląd, że Pan Bartosz Piotr Żok jest należycie przygotowany do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kandydat uzyskał pozytywną opinię Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Zielonej Górze, który wskazał na jego zaangażowanie przy analizowaniu i realizowaniu powierzonych obowiązków, z których wywiązuje się bezzwłocznie, efektywnie wykorzystując czas pracy. Podkreślił, że Pan Bartosz Piotr Żok wykazuje się samodzielnością, terminowością i wysokim poziomem wiedzy z zakresu prawa cywilnego.

Pan Bartosz Piotr Żok uzyskał także pozytywną opinię Przewodniczącego VII Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Zielonej Górze. Opiniujący wskazał na zaangażowanie kandydata w wykonywanie powierzonych obowiązków, rzetelność, pracowitość oraz wysoki poziom wiedzy, w tym znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego. Stwierdził także, że Pan Bartosz Piotr Żok w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, na posiedzeniu w dniu 31 marca 2016 r., jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Bartosza Piotra Żoka (8 głosów "za"), a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze na posiedzeniu w dniu 15 kwietnia 2016 r., zaopiniowało kandydaturę 53 głosami "za", 7 głosami "przeciw", przy 1 głosie "nieważnym".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Bartosz Piotr Żok posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując od ponad 11 lat czynności referendarza sądowego, przy czym od 1 listopada 2015 r. jako starszy referendarz sądowy. Jego wysokie kwalifikacje zawodowe potwierdza sporządzona przez sędziego wizytatora ocena oraz załączone do karty zgłoszenia opinie służbowe, przy czym kwalifikacje te stale podnosi przez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe osoby uczestniczące w tej procedurze nominacyjnej, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy, nie posiadają wyższych kwalifikacji zawodowych od kandydata przedstawianego z wnioskiem o powołanie, co znajduje także odzwierciedlenie w wynikach głosowań Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Pan Bartosz Piotr Żok uzyskał ocenę dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dostateczną z egzaminu sędziowskiego. Pan Mariusz Ostrowski uzyskał ocenę dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego. Pan Tomasz Paweł Pyrtko uzyskał ocenę dobrą plus na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego. Pani Agata Tront-Grzesiak uzyskała ocenę dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dostateczną z egzaminu sędziowskiego.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że uzyskanie przez Pana Tomasza Pawła Pyrtkę wyższej oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz przez Pana Mariusza Ostrowskiego i Pana Tomasza Pawła Pyrtkę lepszej oceny z egzaminu sędziowskiego od kandydata przedstawianego z wnioskiem o powołanie nie stanowi czynnika wyróżniającego te kandydatury w stopniu mogącym zadecydować samodzielnie o wyniku konkursu. Rada dokonała porównania kandydatów na podstawie wszystkich kryteriów określonych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, i na tej podstawie uznała, że najwyższe kwalifikacje zawodowe w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego posiada Pan Bartosz Piotr Żok.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Pan Bartosz Piotr Żok uzyskał jednogłośnie pozytywną (8 głosów "za") opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze (53 głosów "za", 7 głosów "przeciw", 1 głos "nieważny").

Pozostali kandydaci otrzymali w trakcie głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze odpowiednio: Pan Mariusz Ostrowski 0 głosów "za", 8 głosów "przeciw",

O głosów "wstrzymujących się", Pan Tomasz Paweł Pyrtko 3 głosy "za", 2 głosy "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się", zaś Pani Agata Tront-Grzesiak 1 głos "za", 5 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące".

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze kandydaturę Pana Mariusza Ostrowskiego oceniło 6 głosami "za", 52 głosami "przeciw", przy 3 głosach "nieważnych", Pana Tomasza Pawła Pyrtki 17 głosami "za", 42 głosami "przeciw", przy 2 głosach "nieważnych", zaś Pani Agaty Tront-Grzesiak 9 głosami "za", 49 głosami "przeciw", przy 3 głosach "nieważnych".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Bartosza Piotra Żoka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jego wieloletnie doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacji, jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, a także pozytywne opinie służbowe.

Pozostałe kandydatury biorące udział w konkursie posiadają niższe kwalifikacje zawodowe, nie uzyskały jednogłośnie pozytywnej opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz uzyskały niższy wynik głosowania w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze od Pana Bartosza Piotra Żoka, co zadecydowało o nieprzedstawieniu ich kandydatur z wnioskiem o powołanie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 21 czerwca 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Mariusza Ostrowskiego nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Tomasza Pawła Pyrtki nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agaty Tront-Grzesiak nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Bartosza Piotra Żoka oddano 13 głosów "za", 1 głos "przeciw" oraz 1 głos "wstrzymujący się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).