Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.6.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 czerwca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 421/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 czerwca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) w zw. z art. 49 ustawy z 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2014 r" poz. 1647 ze zm.) i w zw. z art. 46 § 2 i 3 ustawy z 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2013 r., poz. 499 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego kandydaturę Pani Ireny Wiszniewskiej-Bialeckiej.
UZASADNIENIE

Pani Irena Wiszniewska-Białecka - sędzia Sądu Unii Europejskiej, w piśmie, z dnia 11 maja 2016 r., skierowanym do Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, wniosła o realizację, w trybie art. 46 § 2 ustawy z 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2013 r" poz. 499 ze zm.) w zw. z art. 49 ustawy z 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1647), prawa powrotu do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego od dnia 1 grudnia 2016 r.

Na posiedzeniu w dniu 1 czerwca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i jednogłośnie postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa uwzględnienie wniosku Pani Ireny Wiszniewskiej-Bialeckiej - sędziego Sądu Unii Europejskiej o realizację prawa powrotu do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego od dnia 1 grudnia 2016 r. i przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Ireny Wiszniewskiej-Bialeckiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pani Irena Wiszniewska-Białecka od 1969 r. zatrudniona jest w Instytucie Nauk Prawnych PAN, kolejno na stanowiskach: asystenta, starszego asystenta, adiunkta i docenta. W 1976 r. na podstawie przedłożonej rozprawy doktorskiej pod tytułem "Środki prawne wdrażania projektów wynalazczych" oraz po złożeniu przepisanych egzaminów uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych nadany uchwałą Rady Naukowej Instytutu Państwa i Prawa Polskiej Akademii Nauk. W 1991 r. przedstawiła pracę habilitacyjną zatytułowaną "Granice kartelowoprawne ważności licencji patentowych", która stała się podstawą do nadania przez Radę Naukową Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk stopnia doktora habilitowanego nauk prawnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 28 listopada 2000 r. została powołana na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego, który to urząd pełniła w okresie od 22 lutego 2001 r. do 30 kwietnia 2004 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 6 kwietnia 2001 r. został jej nadany tytuł profesora nauk prawnych. Z dniem 1 maja 2004 r. wobec powołania na stanowisko sędziego Sądu Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich (obecnie Sądu Unii Europejskiej) zrzekła się, na podstawie art. 46 § 1 ustawy o Sądzie Najwyższym w związku z art. 49 ustawy - Prawo o ustroju sądów administracyjnych, stanowiska sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z uwagi na upływ sześcioletniej kadencji na stanowisku sędziego Sądu Unii Europejskiej w październiku 2016 r., Pani Irena Wiszniewska-Białecka wniosła o powrót na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego od dnia 1 grudnia 2016 r.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła rekomendację zespołu członków zawartą w stanowisku z dnia 1 czerwca 2016 r. Rada miała na uwadze, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie - Prawo o ustroju sądów administracyjnych, do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz do sędziów, urzędników i pracowników tego Sądu, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące Sądu Najwyższego. Zgodnie z brzmieniem art. 46 § 1-3 ustawy o Sądzie Najwyższym sędzia, który zrzekł się urzędu z uwagi na mianowanie, powołanie lub wybór do pełnienia funkcji w organach państwowych, w służbie dyplomatycznej, konsularnej lub organach organizacji międzynarodowych oraz ponadnarodowych działających na podstawie umów międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską, ma prawo powrotu do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego, jeżeli przerwa w pełnieniu obowiązków sędziego nie przekracza dziewięciu lat, chyba że pełnił funkcje sędziowskie lub prokuratorskie w międzynarodowych lub ponadnarodowych organach sądowych. Krajowa Rada Sądownictwa, z inicjatywy zainteresowanego, przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego. Pani Irena Wiszniewska-Białecka od 1 maja 2004 r. zajmowała stanowisko sędziego Sądu Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich, a następnie sędziego

Sądu Unii Europejskiej. Wobec zakończenia kadencji sędziego Sądu Unii Europejskiej w październiku 2016 r. przysługuje jej uprawnienie do wystąpienia z wnioskiem o powrót do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z uwagi na spełnienie przesłanek określonych w art. 46 § 2 ustawy o Sądzie Najwyższym w zw. z art. 49 ustawy - Prawo o ustroju sądów administracyjnych, Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 1 czerwca 2016 r., 13 głosami "za", 1 głosem "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", postanowiła wystąpić do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie Pani Ireny Wiszniewskiej-Białeckiej na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego z dniem 1 grudnia 2016 r., zgodnie ze złożonym wnioskiem o realizację uprawnienia do powrotu do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowane stanowisko sędziowskie.