Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1283.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.6.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 czerwca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 419/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 czerwca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1283

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu kandydaturę Pani Urszuli Długosz - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1283 zgłosiła się Pani Urszula Długosz oraz Pani Beata Łucja Wilczyńska-Słocińska.

Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pani Beaty Łucji Wilczyńskiej-Słocińskiej (uchwała Nr 170/2016 z 7 marca 2016 r.) z uwagi na cofnięcie zgłoszenia

II

Na posiedzeniu w dniu 19 maja 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu kandydaturę Pani Urszuli Długosz.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Urszuli Długosz przemawiają: bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, ocena dobra uzyskana na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocena dobra plus z egzaminu sędziowskiego, ukończenie dwóch kierunków studiów podyplomowych, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze i wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

III

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka biorąca udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że kandydatura Pani Urszuli Długosz zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu.

Pani Urszula Długosz urodziła się 30 kwietnia 1977 r. w Jeleniej Górze. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z wynikiem dobrym. W okresie od 22 stycznia 2003 r. do 30 kwietnia 2003 r. odbyła staż w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Od 28 lipca 2003 r. do 12 września 2003 r. pracowała na stanowisku specjalisty do spraw administracyjnych i obsługi sekretariatu w Kancelarii Radcy Prawnego Jana Stełmasiaka w Warszawie. W 2003 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie kryminalistyki organizowane przez Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Po odbyciu w latach 2003-2006 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, początkowo pozaetatowej, a od 1 kwietnia 2005 r. etatowej, we wrześniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą plus. Od 16 października 2006 r. do chwili obecnej jest zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. W 2013 r. ukończyła na Wydziale Neofilologii Wyższej

Szkoły Filologicznej we Wrocławiu wyższe studia na kierunku filologia w zakresie specjalności filologia angielska, uzyskując z wynikiem dobrym tytuł licencjata. W 2015 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe prawa gospodarki nieruchomościami organizowane przez Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pani Urszula Długosz uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych, z której wynika, że posiada pogłębioną wiedzę prawniczą z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, tj. przepisów prawa materialnego i procesowego oraz aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego, którą potrafi stosować w praktyce. Sporządzane przez nią projekty uzasadnień prezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny, wyróżnia je staranny, nienaganny stylistycznie, precyzyjny język prawniczy. Kandydatka jest osobą inteligentną, zdolną, wykazującą umiejętność logicznego rozumowania, pracowitą i odpowiedzialną. Sędzia wizytator podkreślił jej sumienność, obowiązkowość i zaangażowanie, a także właściwą organizację pracy. Dodał, że uzyskała bardzo pozytywne opinie służbowe sporządzone przez współpracujących z nią sędziów. W konkluzji opiniujący wyraził pogląd, że posiadana przez Panią Urszulę Długosz wiedza prawnicza, przygotowanie i doświadczenie zawodowe, zaangażowanie i odpowiedzialność oraz kultura osobista, w pełni predysponują ją do wykonywania zawodu sędziego sądu rejonowego, czyniąc bardzo dobrym kandydatem na to stanowisko.

Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze na posiedzeniu w dniu 23 marca 2016 r. jednogłośnie pozytywnie (6 głosów "za") zaopiniowało omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze w dniu 11 kwietnia 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 49 głosów "za" z mocą poparcia na poziomie 258 punktów, 2 głosy "przeciw" 1 głos "wstrzymujący się".

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Urszula Długosz posiada blisko dziesięcioletnie doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta sędziego w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. Wysokie kwalifikacje zawodowe kandydatki, podnoszone między innymi przez ukończenie dwóch kierunków studiów podyplomowych, zostały bardzo dobrze ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej ocenie kwalifikacyjnej.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła także pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatkę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, jak również jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze i poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego Jeleniej Górze.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 czerwca 2016 r. na kandydaturę Pani Urszuli Długosz oddano 15 głosów "za" przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów

Mając na uwadze powyższe wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).