Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tucholi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 113.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.6.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 czerwca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 418/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 czerwca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tucholi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 113

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tucholi kandydaturę Pani Joanny Marii Błażejewskiej - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tucholi kandydatury Pani Kingi Badowskiej-Zygmuntowicz - radcy prawnego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tucholi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 113 zgłosiły się dwie powyżej wymienione kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 19 maja 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i jednogłośnie postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tucholi kandydaturę Pani Joanny Marii Błażejewskiej.

Przedstawiając powyższe zespół przyjął za podstawę art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Joanny Marii Błażejewskiej przemawiają ocenione łącznie: kwalifikacje i doświadczenie zawodowe potwierdzone uzyskaniem pozytywnej oceny kwalifikacyjnej, jednogłośnie pozytywna ocena Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz wysokie poparcie na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że zgłoszone na wolne stanowisko sędziowskie kandydatki spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny na dyplomach ukończenia studiów i z egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tucholi zostanie przedstawiona kandydatura Pani Joanny Marii Błażejewskiej. Rada tym samym uwzględniła rekomendację zespołu członków zawartą w stanowisku z dnia 19 maja 2016 r.

2. Pani Joanna Maria Błażejewska urodziła się w 1978 r. w Płońsku. Studia prawnicze ukończyła w 2002 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z oceną dobrą. Od 2 września 2002 r. do 1 grudnia 2002 r. była zatrudniona na stanowisku pracownika administracyjnobiurowego, a następnie od 16 grudnia 2002 r. do 31 grudnia 2004 r. na stanowisku asystenta prawnego w PPHU Centrum Języków Obcych - YLC Danuta Olewnik-Cieplińska w Drobinie. Od 10 kwietnia 2006 r. do 27 lutego 2008 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Gdyni w wymiarze połowy etatu. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Elblągu, we wrześniu 2008 r., przystąpiła do egzaminu sędziowskiego, który złożyła z ogólnym wynikiem dobrym. Od 1 kwietnia 2009 r. do 14 marca 2010 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Gdyni w pełnym wymiarze czasu pracy, zaś od 15 marca 2010 r. do 16 stycznia 2011 r. na stanowisku asystenta sędziego w III Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Gdańsku. Z dniem 17 stycznia 2011 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Gdańsk - Północ w Gdańsku, gdzie orzekała w I Wydziale Cywilnym, Sekcji do spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym. Na stanowisku tym była zatrudniona do 30 listopada 2015 r. Z dniem 1 grudnia 2015 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Tucholi. Orzekała początkowo w V Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu z siedzibą w Sępólnie Krajeńskim. Od 4 kwietnia 2016 r. obowiązki wykonuje równocześnie w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Tucholi oraz w V Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu z siedzibą w Sępólnie Krajeńskim, pełniąc funkcję Przewodniczącej tego Wydziału.

Pani Joanna Maria Błażejewska otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora z zakresu spraw cywilnych, z której wynika, że we wszystkich sprawach poddanych kontroli podejmowała czynności sprawnie, niezwłocznie po ich przydzieleniu. Dokonując wpisów prawidłowo oceniała treść wniosku, treść księgi wieczystej oraz treść i formę dołączonych do wniosku dokumentów. Wykazała się przy tym znajomością prawa materialnego i przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece niezbędną do zastosowania z uwagi na charakter wpisu. W badanym okresie liczba spraw załatwionych przez kandydatkę w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Gdańsku - Północ w Gdańsku była wyższa od średniej Wydziału. Sędzia wizytator pozytywnie ocenił także efektywność i jakościowe wyniki pracy opiniowanej. Dodał, że poprawność wydawanych orzeczeń, jak również terminowość wykonywania przez kandydatkę poszczególnych czynności sądowych, nie budziła wątpliwości.

Pani Joanna Maria Błażejewska otrzymała bardzo dobre opinie służbowe sporządzone przez Kierownika Sekcji do spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Gdańsk - Północ w Gdańsku oraz Prezesa Sądu Rejonowego w Tucholi dotyczące jej pracy w tych sądach na stanowisku referendarza sądowego. W obu opiniach podkreślono wysoką sprawność orzeczniczą Pani Joanny Marii Błażejewskiej oraz odpowiednie cechy osobowościowe.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu w dniu 22 kwietnia 2016 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Joanny Marii Błażejewskiej.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w dniu 25 kwietnia 2016 r. oddano na tę kandydaturę 66 głosów "za", 6 głosów "przeciw" i 0 głosów "nieważnych".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Obie zgłoszone na wolne stanowisko sędziowskie kandydatki otrzymały pozytywne oceny kwalifikacyjne stwierdzające posiadanie przez nie kwalifikacji do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego.

Pani Joanna Maria Błażejewska pracę na stanowisku asystenta sędziego rozpoczęła w 2006 r., a następnie w styczniu 2011 r. mianowana została referendarzem sądowym. W okresie poprzedzającym zatrudniona była w latach 2002-2004 na stanowisku pracownika administracyjnobiurowego, a następnie asystenta prawnego w PPHU Centrum Języków Obcych - YLC Danuta Olewnik-Cieplińska w Drobinie.

Pani Kinga Badowska-Zygmuntowicz pracę w zawodzie radcy prawnego rozpoczęła w 2006 r., a w okresie poprzedzającym zatrudniona była w latach 1995-2007 w banku na stanowisku specjalisty ds. monitoringu i windykacji. Ponadto ukończyła z wynikiem dobrym dwusemestralne studia podyplomowe z szacowania nieruchomości organizowane przez Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Studium Prawa Europejskiego na kierunku "Wymiar Sprawiedliwości" organizowane przez Wyższą Szkołę Studiów Międzynarodowych w Łodzi z wynikiem pozytywnym.

Mając na uwadze powyższe Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kandydatury Pani Kingi Badowskiej-Zygmuntowicz i Pani Joanny Marii Błażejewskiej są porównywalne w zakresie posiadanego stażu pracy i uzyskanych ocen kwalifikacji. Rada miała przy tym na względzie, że Pani Kinga Badowska-Zygmuntowicz posiada ogólnie dłuższy staż pracy, gdyż na stanowisku specjalisty ds. monitoringu i windykacji zatrudniona była w latach 1995-2007, jednak za rozstrzygający uznała całkowity okres zatrudnienia kandydatek w zawodach bezpośrednio związanych ze stosowaniem przepisów prawa i uprawniających do ubiegania się o powołanie na urząd sędziego sądu rejonowego, tj. radcy prawnego, asystenta sędziego i referendarza sądowego. Powyższe porównanie odzwierciedla bowiem w sposób najbardziej obiektywny kwalifikacje zawodowe Pani Kingi Badowskiej-Zygmuntowicz i Pani Joanny Marii Błażejewskiej istotne z punktu widzenia zatrudnienia na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pani Kinga Badowska- Zygmuntowicz ukończyła studia podyplomowe z zakresu szacowania nieruchomości oraz

Studium Prawa Europejskiego w tematyce dotyczącej wymiaru sprawiedliwości, przy czym uzyskała niższe oceny ze studiów prawniczych oraz złożonego egzaminu sędziowskiego. Na wybór kandydatury Pani Joanny Marii Błażejewskiej bezpośredni wpływ miało również uzyskanie jednogłośnie pozytywnej oceny Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i wysokiego poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Pani Kinga Badowska-Zygmuntowicz ukończyła studia wyższe oraz złożyła egzamin sędziowski z ocenami dostatecznymi.

Pani Joanna Maria Błażejewska ukończyła studia wyższe oraz złożyła egzamin sędziowski z ocenami dobrymi.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Kandydatura Pani Joanny Marii Błażejewskiej w wyższym stopniu wypełniła kryterium uzyskanego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy od Pani Kingi Badowskiej -Zygmuntowicz. Kandydatka ta uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy od kontrkandydatki wynoszące: 66 głosów "za", 6 głosów "przeciw" i 0 głosów "nieważnych".

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu w dniu 22 kwietnia 2016 r. negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Kingi Badowskiej-Zygmuntowicz oddając głosów: 1 "za", 7 "przeciw". Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w dniu 25 kwietnia 2016 r. oddano na tę kandydaturę 16 głosów "za", 55 głosów "przeciw" i 1 głosów "nieważnych".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziowskie kandydatury Pani Joanny Marii Błażejewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach asystenta sędziego i referendarza sądowego, pozytywna ocena kwalifikacyjna, dobre oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Kandydatura Pani Kingi Badowskiej-Zygmuntowicz nie była bardziej odpowiednia od kandydatury Pani Joanny Marii Błażejewskiej, gdyż w niższym stopniu wypełniła łącznie kryteria oceny kandydatów na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

7. W trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 czerwca 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Joanny Marii Błażejewskiej oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Kingi Badowskiej-Zygmuntowicz nie oddano głosów "za", oddano 4 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).