Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1301.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.6.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 czerwca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 416/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 czerwca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1301

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie kandydaturę Pana Krzysztofa Waldemara Górskiego - sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie kandydatury Pana Zbigniewa Ciechanowicza - sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1301 zgłosiło się dwóch powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu 19 maja 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie kandydaturę Pana Krzysztofa Waldemara Górskiego.

Przedstawiając powyższe stanowisko zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem powyżej wymienionego kandydata przemawiały (ocenione łącznie): duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacji, z której wynika, że wzorowo wykonuje obowiązki orzecznicze oraz spełnia wszystkie kryteria do powołania go na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego, bardzo dobre oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego, jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz wyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej w porównaniu z kandydaturą Pana Zbigniewa Ciechanowicza.

III

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 64 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.).

Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 201 lr. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Rada uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy oraz omówieniu obu kandydatur, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie kandydaturę Pana Krzysztofa Waldemara Górskiego.

1. Pan Krzysztof Waldemar Górski urodził się w 1972 r. w Grudziądzu. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą. W latach 1996-1999 odbywał aplikację sądową etatową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie. W 1998 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Z dniem 1 kwietnia 1999 r. Minister Sprawiedliwości mianował go asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szczecinie, gdzie orzekał w XI Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 24 kwietnia 2001 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie. Czynności orzecznicze wykonywał w XI Wydziale Gospodarczym. W okresie od 1 września 2002 r. do 30 września 2004 r. pełnił funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 30 listopada 2005 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie, gdzie orzekał w VIII Wydziale Gospodarczym. W 2006 r. ukończył dwusemestralne podyplomowe studium prawa europejskiego dla sędziów sądów powszechnych i prokuratorów, zorganizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości. Od 1 lutego 2007 r. do 31 marca 2009 r. był wizytatorem do spraw gospodarczych w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Od 25 sierpnia 2011 r. do 8 lipca 2013 r. pełnił funkcję pełnomocnika do spraw wdrożeń systemów informatycznych w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. W okresie od 10 czerwca 2013 r. do 31 stycznia 2016 r. był Wiceprezesem Sądu Okręgowego w Szczecinie. W 2013 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa cywilnego, zorganizowane przez Instytut Nauk Prawnych Państwowej Akademii Nauk we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury. Kandydat w latach 2006-2015 był wielokrotnie delegowany przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie na pojedynczych dniach sesyjnych. Od 1 lutego 2016 r. do chwili obecnej orzeka w pełnym wymiarze w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, na podstawie delegacji Ministra Sprawiedliwości. Systematycznie uczestniczy w szkoleniach zawodowych. Prowadził także wykłady i szkolenia z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego dla sędziów, radców prawnych, prokuratorów, referendarzy sądowych oraz kandydatów na aplikacje prawnicze.

Kandydat uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji, z której wynika, że w sposób wzorowy wykonuje obowiązki orzecznicze oraz spełnia wszystkie kryteria do powołania go na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Utrzymuje ponadprzeciętną stabilność orzecznictwa w sprawach GC i Ga. Na podkreślenie zasługuje okoliczność, że orzekając jako przewodniczący wydziału w sprawach gospodarczych pierwszoinstancyjnych, przydzielał sobie do rozpoznawania sprawy o najwyższym stopniu złożoności pod względem faktycznym i prawnym, wymagające znajomości licznych dziedzin prawa oraz specyfiki i praktyki profesjonalnego obrotu gospodarczego. Przebieg prowadzonych postępowań sądowych świadczy o wysokim poziomie decyzyjności i perfekcyjnym opanowaniu przez kandydata procedury cywilnej. Czynności procesowe podejmuje sprawnie i terminowo. Uzasadnienia orzeczeń sporządza na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, także w sprawach o skomplikowanym stanie faktycznym lub prawnym. Kandydat posiada wysoką kulturę osobistą, prezentuje odpowiedni stosunek do stron, przełożonych i współpracowników oraz jest bardzo zaangażowany w realizację powierzonych zadań. Sędzia wizytator zwrócił także uwagę na ponadprzeciętne zaangażowanie kandydata w pracę orzeczniczą I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, gdzie z jego udziałem, jako sędziego sprawozdawcy, do 31 grudnia 2015 r. wydane zostały łącznie 102 orzeczenia.

Kandydat został bardzo dobrze oceniony przez Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie. Z przedłożonej opinii służbowej wynika między innymi, że Pan sędzia Krzysztof Waldemar Górski legitymuje się znakomitym przygotowaniem zawodowym, w sposób wzorowy wywiązuje się z powierzonych obowiązków zawodowych oraz jest osobą bardzo pracowitą, sumienną i zorganizowaną.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie na posiedzeniu 15 kwietnia 2016 r. jednogłośnie, 4 głosami "za", pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Krzysztofa Waldemara Górskiego. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej 18 kwietnia 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 63 głosy "za", przy 9 głosach "przeciw".

2. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył przede wszystkim wykonując czynności orzecznicze kolejno jako asesor sądowy, sędzia sądu rejonowego i sędzia sądu okręgowego oraz pełniąc funkcje wiceprezesa sądu i przewodniczącego wydziału, a także wizytatora. W latach 2006- 2015 wielokrotnie orzekał na jednodniowych delegacjach w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie. Od 1 lutego 2016 r. kandydat orzeka na stałej delegacji w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości okres delegacji upłynie 31 stycznia 2017 r. Kandydat uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji, z której wynika, że w sposób wzorowy wykonuje obowiązki orzecznicze oraz spełnia wszystkie kryteria do powołania go na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Utrzymuje bardzo dobrą stabilność orzecznictwa oraz uzyskuje bardzo dobre wyniki statystyczne. Uzasadnienia orzeczeń sporządza terminowo oraz na wysokim poziomie merytorycznym. Powierzone zadania wykonuje z dużym zaangażowaniem. Jego kwalifikacje zawodowe zostały bardzo dobrze ocenione przez Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie w sporządzonej opinii służbowej.

Pan Zbigniew Ciechanowicz posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył pracując jako asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Gryfinie oraz sędzia Sądu Rejonowego w Szczecinie i sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. W latach 2006-2015 orzekał kilkunastokrotnie w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, na podstawie jednodniowych delegacji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W okresie od 15 stycznia 2001 r. do 31 maja 2002 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego XV Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Szczecinie, a od 1 lutego 2006 r. do 30 kwietnia 2012 r. Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Szczecinie. Od 1 lutego 2008 r. do 30 kwietnia 2012 r. pełnił także funkcję Kierownika Sekcji Rejestrowo-Egzekucyjnej w ramach I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Szczecinie. Jest autorem kilu artykułów z zakresu prawa egzekucyjnego i prawa prasowego. Kandydat uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji, z której wynika, że spełnia wszystkie kryteria do powołania go na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W ocenie sędziego wizytatora kandydat ten posiada dużą wiedzę prawniczą, a ponadto jest osobą pracowitą i zaangażowaną w realizację powierzonych zadań służbowych. Utrzymuje bardzo dobrą stabilność orzecznictwa. Czynności procesowe podejmuje terminowo oraz na wysokim poziomie merytorycznym. Orzekając na delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, z jego udziałem, jako sędziego sprawozdawcy, do 31 grudnia 2015 r. wydane zostały łącznie 33 orzeczenia. Posiada on odpowiedni stosunek do współpracowników, przełożonych i stron procesowych. Kandydat uzyskał pozytywną opinię służbową sporządzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie, z której wynika, że obowiązki orzecznicze wykonuje w sposób niebudzący zastrzeżeń, solidnie i terminowo. Sporządzane przez niego uzasadnienia orzeczeń prezentują wysoki poziom merytoryczny. Cechuje go bardzo dobra znajomość prawa cywilnego materialnego i procesowego.

W ocenie Rady obaj kandydaci posiadają wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz duże i różnorodne doświadczenie zawodowe. Pomimo, że Pan Zbigniew Ciechanowicz posiada dłuższe doświadczenie orzecznicze, bowiem stanowisko asesora sądowego objął w listopadzie 1995 r., to jednak w ocenie Rady nie posiada większego doświadczenia zawodowego w porównaniu z kandydatem przedstawianym z wnioskiem o powołanie. Pan Krzysztof Waldemar Górski posiada większe doświadczenie orzecznicze zdobyte w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, gdzie do 2015 r. wielokrotnie orzekał na podstawie jednodniowych delegacji, a od 1 lutego 2016 r. w pełnym wymiarze czasu. Jak wynika ze zgromadzonych materiałów postępowania nominacyjnego, z udziałem kandydata przedstawianego z wnioskiem o powołanie, jako sędziego sprawozdawcy, do 31 grudnia 2015 r. wydane zostały w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie łącznie 102 orzeczenia, zaś z udziałem Pana Zbigniewa Ciechanowicza tylko 33 orzeczenia. O zaangażowaniu kandydata przedstawianego z wnioskiem o powołanie świadczy także to, że jako Przewodniczący VIII Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Szczecinie przydzielał sobie do rozpoznawania najtrudniejsze sprawy wpływające do wydziału, wymagające zwiększonego nakładu pracy oraz znajomości licznych dziedzin prawa i praktyki obrotu gospodarczego. Wniosek taki znajduje także uzasadnienie w treści ocen kwalifikacyjnych. Wprawdzie oboje kandydaci uzyskali pozytywne oceny, to jednak ocena dotycząca pracy Pana Krzysztofa Waldemara Górskiego jest nieco bardziej wyróżniająca w porównaniu z oceną kontrkandydata. Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie uzyskał także bardziej wyróżniającą opinię służbową Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie. Pełnił on także więcej funkcji w sądownictwie, ponieważ poza funkcją przewodniczącego wydziału, był Wiceprezesem Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz wizytatorem do spraw cywilnych.

3. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów ze studiów i egzaminu sędziowskiego.

Oboje kandydaci uzyskali bardzo dobre oceny ze studiów prawniczych, natomiast kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie uzyskał wyższą (bardzo dobrą) ocenę z egzaminu sędziowskiego. Pan Zbigniew Ciechanowicz złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą.

Oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego w konkursach dotyczących wolnych stanowisk sędziowskich w sądach apelacyjnych, z uwagi na duże doświadczenie orzecznicze kandydatów, mają co do zasady drugorzędne znaczenie. Jednakże w przedmiotowej sprawie, z uwagi na bardzo zbliżone kwalifikacje zawodowe kandydatów, kryterium to miało znaczenie dla wyniku konkursu i przemawiało za kandydaturą przedstawianą z wnioskiem o powołanie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie uzyskał jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz wyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej. Wyniki głosowania dotyczące tej kandydatury zostały przedstawione powyżej.

Pan Zbigniew Ciechanowicz uzyskał negatywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie (1 głos "za", przy 2 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się"). Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej 18 kwietnia 2016 r. w odniesieniu do jego kandydatury oddano 45 głosów "za", przy 26 głosach "przeciw".

Kryterium to przemawiało zatem za kandydaturą Pana Krzysztofa Waldemara Górskiego.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Krzysztofa Waldemara Górskiego zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności jego duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacji, jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, wyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej oraz wyższa ocena z egzaminu sędziowskiego.

Kandydat nieprzedstawiany z wnioskiem o powołanie także posiada wysokie, choć niższe od kontrkandydata, kwalifikacje zawodowe. Rada musiała dokonać wyboru spośród dwóch bardzo dobrych kandydatów, bowiem do obsadzenia pozostawało tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie. Pan Zbigniew Ciechanowicz nie został przedstawiony z wnioskiem o powołanie z przyczyn omówionych powyżej.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 czerwca 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Zbigniewa Ciechanowicza nie oddano ani głosów "za" ani "przeciw", natomiast oddano 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Krzysztofa Waldemara Górskiego oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).