Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałczu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1301.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.5.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 maja 2016 r.

UCHWAŁA Nr 408/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 maja 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałczu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1301

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałczu kandydaturę Pani Agnieszki Iwańskiej - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałczu kandydatur:

- Pani Marty Katarzyny Boguszewskiej - asystenta sędziego,

- Pani Katarzyny Beaty Ksepko-Lisowskiej - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wałczu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1301 zgłosiły się trzy powyżej wymienione kandydatki oraz Pani Marta Katarzyna Ignaczak.

Uchwałą nr 240/2016 z dnia 22 marca 2016 r. Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie umorzyła postępowanie w sprawie powołania Pani Marty Katarzyny Ignaczak, na skutek cofnięcia zgłoszenia.

II

Na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że zgromadzone materiały są niewystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie oraz postanowił wystąpić do Krajowej Rady Sądownictwa o zaproszenie Pani Marty Katarzyny Boguszewskiej, Pani Agnieszki Iwańskiej, Pani Katarzyny Beaty Ksepko- Lisowskiej oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Koszalinie na posiedzenie zespołu, celem ich wysłuchania. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła wniosek zespołu.

W dniu 30 maja 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowy z Panią Martą Katarzyną Boguszewską, Panią Agnieszką Iwańską i Panią Katarzyną Beatą Ksepko-Lisowską, natomiast rozmowa w formie wideokonferencji z Prezesem Sądu Okręgowego w Koszalinie została zaplanowana na 31 maja 2016 r., z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia wideokonferencji w dniu 30 maja 2016 r.

W dniu 31 maja 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowę z Prezesem Sądu Okręgowego w Koszalinie i zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę oraz postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wałczu kandydaturę Pani Agnieszki Iwańskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Koszalińskiego oraz sposobem w jaki kandydatki zaprezentowały się podczas wysłuchania na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa. W ocenie zespołu spośród kandydatek uczestniczących w tym postępowaniu najbardziej dojrzałą postawą wykazała się Pani Agnieszka Iwańska.

Przedstawiając powyższe stanowisko zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.).

Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, doświadczenie zawodowe, opinie służbowe, oceny ze studiów i z egzaminu sędziowskiego oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Koszalińskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wałczu zostanie przedstawiona kandydatura Pani Agnieszki Iwańskiej.

2. Pani Agnieszka Iwańska urodziła się 22 grudnia 1982 r. w Pile. W maju 2007 r. ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z ogólną oceną dobrą plus. W latach 2007-2010 odbywała aplikację sądową etatową w okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. We wrześniu 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Decyzją z dnia 18 stycznia 2011 r. Minister Sprawiedliwości mianował Panią Agnieszkę Iwańską referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, gdzie orzekała do listopada 2013 r. w VIII Wydziale Gospodarczym, a od grudnia 2013 r. do chwili obecnej orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu.

Pani referendarz dołączyła do swojego zgłoszenia opinie służbowe sporządzone przez sędziów VIII Wydziału Gospodarczego i I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy oraz opinię Prezesa tego Sądu. W opiniach tych podkreślono bardzo dobre przygotowanie merytoryczne kandydatki, systematyczność w pracy, bardzo dobre wypełnianie przez nią obowiązków referendarza sądowego, sprawność i doskonałą organizację pracy oraz trafność podejmowanych rozstrzygnięć. Z opinii wynika również, że w sprawach, w których została złożona skarga na orzeczenie referendarza sądowego prawie wszystkie orzeczenia wydane przez Panią Agnieszkę Iwańską zostały utrzymane w mocy, czym wyróżnia się spośród pozostałych referendarzy zatrudnionych w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.

Z oceny kwalifikacyjnej sporządzonej przez Panią Ewę Kosiec - sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie, wizytatora do spraw cywilnych wynika, że rozstrzygnięcia w przeanalizowanych sprawach merytorycznie były prawidłowe. Treść sentencji, jak i uzasadnień nie budziła zastrzeżeń. Uzasadnienia sporządzane były językiem poprawnym (tak z punktu widzenia specyfiki języka prawniczego, jak i punktu widzenia zasadniczych norm językowych). W uzasadnieniach Pani referendarz prawidłowo przytaczała normy prawne stanowiące podstawę rozstrzygnięcia, a także orzecznictwo i doktrynę, przy czym nie czyniła tego bez potrzeby, a jedynie w przypadkach, gdy miało to znaczenie dla istoty rozstrzyganego zagadnienia. Uzasadnienia te były jasne i zrozumiałe. Do orzeczeń dołączane są prawidłowe zarządzenia o doręczeniach oraz przysługującym prawie do wniesienia skargi. Sędzia wizytator wyraziła pogląd, że w przypadku powołania Pani Agnieszki Iwańskiej na urząd sędziego sądu rejonowego, będzie ona wywiązywała się wzorowo z powierzonych obowiązków.

Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie na posiedzeniu 7 marca 2016 r. pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę (5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Koszalińskiego 7 marca 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 19 głosów "za", przy 23 głosach "przeciw" i 25 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada doświadczenie zawodowe, które zdobyła pracując na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.

Pani referendarz posiada dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego, orzeczenia i uzasadnienia sporządza prawidłowo, na wysokim poziomie merytorycznym. Ponadto cechuje ją wysoka kultura osobista oraz właściwy stosunek do współpracowników i przełożonych. Kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Pani Marta Katarzyna Boguszewska uzyskała celującą ocenę kwalifikacyjną, natomiast Pani Katarzyna Beata Ksepko-Lisowska ocenę bardzo dobrą. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa z treści ocen kwalifikacyjnych nie wynika, że kandydatki te posiadają wyższe kwalifikacje zawodowe od kandydatki przedstawianej z wnioskiem o powołanie. Obie kandydatki nie zaprezentowały się w sposób tak wyróżniający jak Pani Agnieszka Iwańska podczas wysłuchania na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Ponadto Pani Marta Katarzyna Boguszewska uzyskała niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Koszalińskiego, natomiast Pani Katarzyna Beata Ksepko-Lisowska uzyskała niższe oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego w porównaniu do kandydatki przedstawianej z wnioskiem o powołanie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego.

Pani Marta Katarzyna Boguszewska uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dobrą plus z egzaminu sędziowskiego.

Pani Katarzyna Beata Ksepko-Lisowska uzyskała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Koszalińskiego.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie oraz drugie w kolejności poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Koszalińskiego spośród kandydatek biorących udział w konkursie. Wyniki głosowania dotyczące tej kandydatury zostały przedstawione powyżej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie na posiedzeniu 7 marca 2016 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Marty Katarzyny Boguszewskiej (2 głosy "za", przy jednym głosie "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Koszalińskiego 7 marca 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 18 głosów "za", przy 26 głosach "przeciw" i 20 głosach "wstrzymujących się". Krajowa Rada Sądownictwa miała na uwadze, że Pani Marta Katarzyna Boguszewska jest zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, a mimo tego uzyskała najniższe poparcie zarówno Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie, jak i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Koszalińskiego spośród kandydatek biorących udział w niniejszym konkursie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie na posiedzeniu 7 marca 2016 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Beaty Ksepko-Lisowskiej (7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Koszalińskiego 7 marca 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 43 głosy "za", przy 12 głosach "przeciw" i 12 głosach "wstrzymujących się".

Mimo uzyskania przez Panią Katarzynę Beatę Ksepko-Lisowską wyższego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Koszalińskiego od kandydatki przedstawianej z wnioskiem o powołanie, Rada przyjęła, że nie można uznać tego kryterium za czynnik różnicujący te kandydatury w stopniu pozwalającym na rozstrzygnięcie konkursu tylko na tej podstawie, bowiem kandydatka ta złożyła egzamin sędziowski zaledwie na ocenę dostateczną plus. Ponadto Rada miała na względzie, że Pani Agnieszka Iwańska przystępując do konkursu była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Jest zatem kandydatką spoza okręgu koszalińskiego, a tym niemniej uzyskała wysokie, jak na kandydatkę pochodzącą z innego okręgu, poparcie zarówno Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Koszalińskiego. Ponadto uzyskała także wyższą ocenę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych od Pani Katarzyny Beaty Ksepko-Lisowskiej, posiada doświadczenie orzecznicze w pracy na stanowisku referendarza sądowego i zdecydowanie lepiej zaprezentowała się podczas wysłuchania na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Agnieszki Iwańskiej zadecydował całokształt ocenionych łącznie okoliczności sprawy, w szczególności ocena kwalifikacyjna, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Koszalińskiego, oceny uzyskane na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego, doświadczenie orzecznicze w pracy na stanowisku referendarza sądowego, a także wyróżniająca prezentacja podczas wysłuchania na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 31 maja 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Marty Katarzyny Boguszewskiej nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano natomiast 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Iwańskiej oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Katarzyny Beaty Ksepko-Lisowskiej nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).