Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym dla Warszawy-Pragi w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1254.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.5.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 maja 2016 r.

UCHWAŁA Nr 398/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 maja 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym dla Warszawy-Pragi w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1254

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła: przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym dla Warszawy-Pragi w Warszawie kandydaturę Pani Magdaleny Władzińskiej - sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym dla Warszawy-Pragi w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1254, zgłosiła się jedna kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 19 maja 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił kandydaturę, odbył naradę i uznał, że są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę Pani Magdaleny Władzińskiej 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym dla Warszawy -Pragi w Warszawie kandydatury Pani Magdaleny Władzińskiej.

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Magdalena Władzińska posiada duże i zróżnicowane doświadczenie orzecznicze, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora, Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie zaopiniowało jej kandydaturę jednogłośnie pozytywnie a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej udzieliło jej zdecydowanego poparcia.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, oceną ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że kandydatura Pani Magdaleny Władzińskiej zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym dla Warszawy-Pragi w Warszawie.

2. Pani Magdalena Władzińska urodziła się 15 stycznia 1972 r. w Warszawie. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. W latach 1996-1998 pracowała kolejno: w Polskim Banku Inwestycyjnym S.A. w Warszawie jako asystent bankowy, w Powszechnym Banku Kredytowym S.A. w Warszawie i w Banku Współpracy Europejskiej S.A. w Warszawie jako specjalista. Po odbyciu początkowo pozaetatowej a następnie etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie w kwietniu 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 sierpnia 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie. Obowiązki wykonywała kolejno: w VII Wydziale Karnym, w II Wydziale Grodzkim-Wykroczeniowym oraz w IX Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. została powołana na stanowisko sędziego tego Sądu. Orzekała nadal w IX Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Minister Sprawiedliwości, na wniosek kandydatki, decyzją z 28 grudnia 2005 r. przeniósł kandydatkę z dniem 1 stycznia 2006 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w Warszawie. Orzekała w VI Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Minister Sprawiedliwości, na wniosek kandydatki, decyzją z 19 stycznia 2007 r. przeniósł kandydatkę z dniem 22 stycznia 2007 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie. Początkowo orzekała w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od kwietnia 2010 r. do chwili obecnej orzeka w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione pozytywnie przez Panią SSO Bożenę Kulczycką - wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego dla Warszawy-Pragi w Warszawie. W ocenie sędzi wizytator kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana do zawodu sędziego, posiada duże doświadczenie zawodowe, sprawnie prowadzi postępowania dowodowe, terminowo i rzetelnie sporządza uzasadnienia. Jest osobą opanowaną, posiada umiejętności radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych i stresogennych i daje gwarancję dobrego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Pozytywną opinię o pracy kandydatki wyraziła również Pani SSR Anna Bojarczuk - Wiceprezes Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie. Podkreśliła jej duże zaangażowanie, efektywność i skuteczność w realizacji powierzonych zadań, rekomendując jej kandydaturę na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 5 kwietnia 2016 r. jednogłośnie, 6 głosami "za", pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Magdaleny Władzińskiej. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej w dniu 18 kwietnia 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 54 głosy "za" oraz 9 głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się".

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada duże i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, które zdobyła orzekając od piętnastu lat w sądach rejonowych. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej sporządzonej przez sędzię wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich.

Rozpatrując całokształt okoliczności, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę, że Pani Magdalena Władzińska stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych. Pani Magdalena Władzińska posiada rozległą wiedzę prawniczą oraz umiejętność wykorzystania jej w praktyce, co uzasadnia przedstawienie jej kandydatury z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydatka ta spełnia w najwyższym stopniu ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego, dając należytą gwarancję prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków orzeczniczych.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 31 maja 2016 r. na kandydaturę Pani Magdaleny Władzińskiej oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).