Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1305.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.5.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 maja 2016 r.

UCHWAŁA Nr 397/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 maja 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1305

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie kandydaturę Pani Agnieszki Marii Jurkowskiej-Chocyk - sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1305, zgłosiła się Pani Agnieszka Maria Jurkowska-Chocyk.

II

Na posiedzeniu w dniu 19 maja 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie kandydaturę Pani Agnieszki Marii Jurkowskiej-Chocyk.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Agnieszki Marii Jurkowskiej-Chocyk przemawiają: pozytywna ocena kwalifikacyjna, posiadane doświadczenie zawodowe, ocena dobra na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocena bardzo dobra z egzaminu sędziowskiego, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

III

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.). Podejmując niniejszą uchwałę, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie i poziom poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że kandydatura Pani Agnieszki Marii Jurkowskiej-Chocyk zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

1. Pani Agnieszka Maria Jurkowska-Chocyk urodziła się w 1969 r. w Lublinie. W 1993 r. ukończyła z wynikiem dobrym wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Lublinie, we wrześniu 1995 r. złożyła z wynikiem bardzo dobrym egzamin sędziowski. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 października 1995 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Puławach. Obowiązki do 2 listopada 1997 r. wykonywała w Wydziale Cywilnym. Z dniem 3 listopada 1997 r. została przeniesiona do orzekania w Wydziale Pracy, pełniąc jednocześnie do 13 lutego 1998 r. obowiązki Przewodniczącej tego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 18 czerwca 1998 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Puławach. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 listopada 1998 r. została, na własny wniosek, przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie, gdzie orzekała w VIII Wydziale Gospodarczym, następnie II Wydziale Cywilnym i ponownie w VIII Wydziale Gospodarczym oraz I Wydziale Cywilnym. W 2007 r. ukończyła z wynikiem celującym studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów i prokuratorów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W związku ze zniesieniem Sądu Rejonowego w Lublinie została, z dniem 1 stycznia 2011 r., decyzją Ministra Sprawiedliwości przeniesiona na stanowisko sędziego w nowo utworzonym Sądzie

Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie. Obowiązki orzecznicze podjęła w II Wydziale Cywilnym tego Sądu. Jednocześnie pełniła obowiązki Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Cywilnego, a od 1 lipca 2011 r. do 31 grudnia 2014 r. funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie. W 2011 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie prawa własności intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Na podstawie decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie orzekała w ramach jednorazowych delegacji: jednokrotnie w 2004 r. w IX Wydziale Gospodarczym, a kilkukrotnie w 2014 r. w II Wydziale Cywilnym - Odwoławczym Sądu Okręgowego w Lublinie. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, od 1 stycznia 2015 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie do 30 czerwca 2016 r., z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego. Orzeka, przez cały okres delegacji, w IX Wydziale Gospodarczym tego Sądu. Kandydatka bierze udział w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Praca i kwalifikacje zawodowe Pani Agnieszki Marii Jurkowskiej-Chocyk zostały pozytywnie ocenione przez Panią Beatę Błotnik - wizytatora do spraw cywilnych w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Z oceny tej wynika, że prezentuje bardzo dobrą jakość orzecznictwa, terminowo podejmuje czynności i wykazuje duże zaangażowanie w pracę. Jest osobą systematyczną, opanowaną i umiejętnie organizuje swoją pracę. Kandydatka posiada również umiejętność bezkonfliktowej pracy w zespole i prezentuje wysoki poziom kultury osobistej. Zdaniem opiniującej Pani Agnieszka Maria Jurkowska-Chocyk spełnia wszystkie wymagania stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie na posiedzeniu 18 kwietnia 2016 r. jednogłośnie pozytywnie (6 głosów "za") zaopiniowało kandydaturę Pani Agnieszki Marii Jurkowskiej-Chocyk. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej 25 kwietnia 2016 r. na jej kandydaturę oddano 75 głosów "za", przy 6 głosach "przeciw".

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Agnieszki Marii Jurkowskiej-Chocyk zadecydował całokształt przedstawionych powyżej okoliczności, w szczególności posiadane doświadczenie orzecznicze, wnioski sędziego wizytatora płynące z pozytywnej oceny kwalifikacyjnej, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 31 maja 2016 r. na kandydaturę Pani Agnieszki Marii Jurkowskiej- Chocyk oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).