Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016r., poz. 113.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.5.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 maja 2016 r.

UCHWAŁA Nr 396/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 maja 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016r., poz. 113

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu kandydaturę Pana Marka Gralca - sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu kandydatur:

- Pani Edyty Karwat - radcy prawnego,

- Pani Joanny Izabeli Niewiadomej-Wysmolińskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Radomiu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 113, zgłosiło się troje powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 19 maja 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu kandydaturę Pana Marka Gralca.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że Pan Marek Gralec uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą plus z egzaminu sędziowskiego. Kandydat otrzymał również pozytywną ocenę sędziego wizytatora oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie i najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.). Podejmując niniejszą uchwałę, Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz wynikami głosowań Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu zostanie przedstawiona kandydatura Pana Marka Gralca.

2. Pan Marek Gralec urodził się w 1978 r. w Radomiu. W 2003 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Po odbyciu w latach 2003-2006 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu, początkowo pozaetatowej a od 15 listopada 2004 r. etatowej, we wrześniu 2006 r. złożył z wynikiem ogólnym dobrym plus egzamin sędziowski. W okresie od 16 października 2006 r. do 22 października 2007 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Radomiu. Z dniem 23 października 2007 r. został mianowany przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Grójcu na okres czterech lat. Orzekał w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 czerwca 2009 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu. Obowiązki orzecznicze nadal wykonywał w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Z dniem 22 marca 2010 r. Prezes Sądu Okręgowego w Radomiu powierzył mu zastępcze pełnienie funkcji Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Grójcu, a z dniem 1 października 2010 r. funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem 14 stycznia 2013 r. został powołany przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie na stanowisko Prezesa Sądu Rejonowego w Grójcu na okres czterech lat. Prezes Sądu Okręgowego w Radomiu ponownie powierzył mu funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Grójcu na okres od 28 marca 2014 r. do 13 stycznia 2017 r., której zrzekł się z dniem 31 grudnia 2015 r. w związku z wykonywaniem obowiązków Prezesa Sądu Rejonowego w Grójcu. Ponadto od 2014 r. jest członkiem Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu. W dniu 19 września 2014 r. został powołany w skład Powiatowej Komisji Wyborczej w Grójcu jako jej Przewodniczący. Uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z 3 września 2015 r. został powołany w skład Okręgowej Komisji Wyborczej w Radomiu właściwej do przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 25 października 2015 r. Na podstawie decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie był, w latach 2012-2016, wielokrotnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Radomiu. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego i dwóch ławników albo w składzie jednego sędziego na okres od dnia 1 marca 2016 r. do 28 lutego 2017 r. w wymiarze trzech sesji w miesiącu. Orzeka w IV Wydziale Cywilnym- Odwoławczym tego Sądu. W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych kandydat bierze udział m.in. w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Praca i kwalifikacje zawodowe Pana Marka Gralca zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Radomiu, który podkreślił, że prezentuje on wzorową terminowość sporządzania uzasadnień, będąc przy tym osobą sumienną, o opanowanym warsztacie orzeczniczym. Zdaniem opiniującego Pan sędzia Marek Gralec spełnia wszystkie wymogi do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Sędzia wizytator zwrócił uwagę, że pozytywna ocena pracy kandydata znajduje również potwierdzenie w opiniach służbowych sporządzonych przez Prezesa i Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Radomiu oraz sędziów tego Sądu którzy podkreślili m.in., że Pan Marek Gralec posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, wysoki poziom wiedzy prawniczej, a także właściwy stosunek do powierzonych zadań, umiejętność pracy w zespole i umiejętność prawidłowej organizacji pracy.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie na posiedzeniu 18 kwietnia 2016 r. jednogłośnie pozytywnie udzieliło poparcia kandydaturze Pana Marka Gralca (6 głosów "za"). Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Lubelskiej na posiedzeniu 25 kwietnia 2016 r. oddało na tę kandydaturę 77 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Marek Gralec posiada duże doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na stanowisku etatowego aplikanta sądowego, asystenta sędziego oraz wynikające z wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego. Powyższe obowiązki od kilku lat umiejętnie łączy z pełnieniem funkcji Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego lub Prezesa Sądu Rejonowego w Grójcu. Uzyskał również pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora, z której wynika, że zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Ponadto otrzymał wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

Pozytywną ocenę pracy i kwalifikacji uzyskały również Pani Edyta Karwat oraz Pani Joanna Izabela Niewiadoma-Wysmolińska, jednak żadna z nich nie otrzymała tak wysokiego poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej, jak Pan Marek Gralec.

Niniejsza procedura konkursowa dotyczy jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada musiała dokonać wyboru jednego kandydata spośród osób biorących udział w konkursie. Pomimo, że kontrkandydatki posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, to jednak, w ocenie Rady, Pan Marek Gralec spełnia kryteria wyboru w najwyższym stopniu. Za takim wnioskiem przemawiają jego wysokie kwalifikacje merytoryczne, bardzo dobra ocena na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocena dobra plus z egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie i najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Wszyscy uczestnicy niniejszego postępowania nominacyjnego ukończyli wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą. Ponadto Pan Marek Gralec złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą plus, zaś Pani Edyta Karwat i Pani Joanna Izabela Niewiadoma- Wysmolińska z ocenami dobrymi.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie oraz oceny Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

Wszyscy kandydaci zostali jednogłośnie pozytywnie zaopiniowani (6 głosów "za") przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Lubelskiej oddało na kandydatury:

- Pana Marka Gralca 77 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw", pozytywnie opiniując jego kandydaturę,

- Pani Edyty Karwat 33 głosy "za", przy 47 głosach "przeciw", negatywnie opiniując jej kandydaturę,

- Pani Joanny Izabeli Niewiodomej-Wysmolińskiej 56 głosów "za", przy 24 głosach "przeciw", pozytywnie opiniując jej kandydaturę.

Wprawdzie Pani Edyta Karwat oraz Pani Joanna Izabela Niewiadoma-Wysmolińska uzyskały jednogłośnie pozytywną ocenę Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie, tak jak Pan Marek Gralec, to jednak w porównaniu do tego kandydata Pani Joanna Izabela Niewiadoma-Wysmolińska uzyskała znacząco niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej, a kandydatura Pani Edyty Karwat została zaopiniowana negatywnie.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Marka Gralca zadecydował całokształt łącznie ocenionych okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności jego dotychczasowe doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacji sporządzona przez sędziego wizytatora, ocena dobra plus z egzaminu zawodowego oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

Kandydatki nieprzedstawione z wnioskiem o powołanie nie spełniają łącznie wszystkich wymienionych kryteriów wyboru w takim stopniu jak Pan Marek Gralec.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 31 maja 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Marka Gralca oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała bezwzględną większość głosów,

- Pani Edyty Karwat nie oddano głosów "za", natomiast oddano 1 głos "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała bezwzględnej większości głosów,

- Pani Joanny Izabeli Niewiadomej-Wysmolińskiej nie oddano głosów "za i głosów "przeciw", oddano 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała bezwzględnej większości głosów,

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).