Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1254.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.5.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 maja 2016 r.

UCHWAŁA Nr 393/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 maja 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1254

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie kandydaturę Pana Adama Daniela - sędziego Sądu Rejonowego

Lublin-Wschód w Lublinie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1254 zgłosił się Pan Adam Daniel.

II

Na posiedzeniu w dniu 19 maja 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie kandydaturę Pana Adama Daniela.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Adama Daniela przemawiają, brane pod uwagę łącznie, zdobyte kwalifikacje i posiadane doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacji, udział w wielu szkoleniach oraz pozytywne opinie służbowe. Zespół podniósł także, że kandydat uzyskał jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie oraz bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowań Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie zostanie przedstawiona kandydatura Pana Adama Daniela.

2. Pan Adam Daniel urodził się 28 lipca 1975 r. w Krasnymstawie. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem dobrym. Od 8 grudnia 1999 r. do 31 grudnia 2001 r. był zatrudniony w Powiatowym Urzędzie Pracy w Krasnymstawie jako referent prawnoadministracyjny. Po odbyciu w latach 1999-2002 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu, we wrześniu 2002 r., złożył egzamin sędziowski, z łączną oceną dobrą. Od 8 października 2002 r. do 11 maja 2003 r. był zatrudniony w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego jako referendarz, a od 30 stycznia 2003 r. także jako rzecznik dyscyplinarny. Z dniem 12 maja 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym we Włodawie, gdzie orzekał w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 marca 2007 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego we Włodawie. Orzekał w II Wydziale Karnym tego Sądu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 15 grudnia 2007 r. został, na własny wniosek, przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie, gdzie do 30 września 2008 r. orzekał w XIV Zamiejscowym Wydziale Grodzkim z siedzibą w Łęcznej, a od 1 października 2008 r. do 31 grudnia 2010 r. w III Wydziale Karnym. Z dniem 1 stycznia 2011 r. w związku z podziałem Sądu Rejonowego w Lublinie został, za jego zgodą, przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, orzekając do 31 maja 2015 r. w III Wydziale Karnym tego Sądu. W 2012 r. ukończył organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego "Podyplomowe Studia Prawa Dowodowego, Kryminalistyki i Nauk Pokrewnych". Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 czerwca 2015 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, w którym do chwili obecnej orzeka w IV Wydziale Karnym. Kandydat uczestniczył w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Sąd Okręgowy w Lublinie oraz Sąd Apelacyjny w Lublinie.

Pan Adam Daniel uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych. Z oceny tej wynika, że kandydat wykazuje się dużym doświadczeniem w stosowaniu norm prawa materialnego i procesowego, które wykorzystuje do maksymalnej koncentracji materiału dowodowego, dbając jednocześnie o poprawną redakcję wydawanych orzeczeń i wysoki poziom ich uzasadnień. Opiniujący podniósł, że Pan Adam Daniel sumiennie wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków oraz cieszy się autorytetem i szacunkiem współpracowników.

Kandydat uzyskał również pozytywne opinie Prezesa Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku oraz Przewodniczącego IV Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Lublinie.

Prezes Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku podniósł, że Pan Adam Daniel stale podnosi swoje kwalifikacje, ugruntowując posiadaną wiedzę prawniczą. Jest przy tym osobą obowiązkową, skrupulatną i kulturalną. W konkluzji opiniujący wyraził pogląd, że kandydat posiada wszelkie predyspozycje oczekiwane od sędziego sądu okręgowego.

Przewodniczący IV Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Lublinie wskazał na skrupulatność i rzetelność kandydata przy wykonywaniu powierzonych mu obowiązków, bardzo duże zaangażowanie, a także stałe pogłębianie wiedzy i doskonalenie zawodowe skutkujące bardzo dobrą znajomością przepisów prawa oraz orzecznictwa. W konkluzji ocenił kandydata jako bardzo dobrego do powołania na urząd sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie, na posiedzeniu 18 kwietnia 2016 r., jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Adama Daniela (6 głosów "za"), a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Lubelskiej na posiedzeniu 25 kwietnia 2016 r" pozytywnie zaopiniowało kandydaturę 80 głosami "za" i 1 głosem "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Adam Daniel posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze w pracy na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, a także w czasie delegacji do sądu okręgowego. Jego wysokie kwalifikacje zawodowe potwierdza sporządzona przez sędziego wizytatora ocena kwalifikacji oraz załączone do karty zgłoszenia opinie służbowe. Ponadto kandydat stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych oraz ukończenie "Podyplomowych Studiów Prawa Dowodowego, Kryminalistyki i Nauk Pokrewnych". Pan Adam Daniel uzyskał także jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie i wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 31 maja 2016 r. na kandydaturę Pana Adama Daniela oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).