Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rybniku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1302.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.4.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 kwietnia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 327/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 26 kwietnia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rybniku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1302

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rybniku kandydaturę Ewy Izabeli Janik - notariusza,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rybniku kandydatury Małgorzaty Karcz - radcy prawnego.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rybniku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1302 zgłosiły się dwie powyżej wymienione kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i jednogłośnie postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rybniku kandydaturę Pani Ewy Izabeli Janik.

Przedstawiając powyższe zespół przyjął za podstawę art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), zgodnie z którą, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Ewy Izabeli Janik przemawiają, brane pod uwagę łącznie, zdobyte kwalifikacje i posiadane doświadczenie zawodowe, które zostały pozytywnie ocenione przez sędziego wizytatora, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że zgłoszone na wolne stanowisko sędziowskie kandydatki spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny na dyplomach ukończenia studiów i z egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rybniku zostanie przedstawiona kandydatura Pani Ewy Izabeli Janik. Rada tym samym uwzględniła rekomendację zespołu członków zawartą w stanowisku z dnia 25 kwietnia 2016 r.

2. Pani Ewa Izabela Janik urodziła się w 1968 r. we Włocławku. W 1992 r. ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wynikiem ogólnym dobrym i uzyskała tytuł magistra prawa. W okresie od 1 czerwca 1993 r. do 31 października 1995 r. odbywała etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Katowicach. We wrześniu 1995 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Od 1 listopada 1995 r. do 26 sierpnia 1997 r. pełniła urząd asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 lipca 1997 r. powołana została na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku, który to urząd sprawowała do 30 kwietnia 2009 r. Stosunek służbowy Pani Ewy Izabeli Janik rozwiązał się z mocy prawa na skutek zrzeczenia się urzędu.

Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 maja 2009 r. została powołana na stanowisko notariusza z wyznaczeniem siedziby kancelarii notarialnej w Rudzie Śląskiej. Od 1 września 2009 r. wykonuje zawód notariusza w Kancelarii Notarialnej Ewa Janik, Leokadia Konsek s.c. w Rudzie Śląskiej. Pani notariusz ukończyła w 2007 r. z wynikiem bardzo dobrym, dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu prawa Unii Europejskiej, prowadzone przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Przed zrzeczeniem się urzędu sędziego uczestniczyła w szkoleniach dla sędziów organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.

Pani Ewa Izabela Janik otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną przez wyznaczonego sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Gliwicach. Opiniujący wskazał, że przebieg kariery zawodowej kandydatki, która w przeszłości przez kilkanaście lat wykonywała zawód sędziego, pozwala na pozytywne zaopiniowanie jej kandydatury na stanowisko sędziego. Zarówno w toku kontroli wykonywanej przez samorząd zawodowy notariuszy, jak i w ramach obecnej oceny nie stwierdzono uchybień, które podważałyby wysoką jakość wykonywanych przez Panią Ewę Izabelę Janik czynności notarialnych. Opinie notariuszy-wizytatorów świadczą o stałym podnoszeniu przez kandydatkę kwalifikacji zawodowych i dążeniu do pogłębiania wiedzy prawniczej. Mając powyższe na uwadze, a w szczególności wysoką jakość i rzetelność wykonywanych przez opiniowaną czynności notarialnych, sędzia wizytator pozytywnie ocenił kwalifikacje Pani Ewy Izabeli Janik do pełnienia urzędu sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 23 marca 2016 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Ewy Izabeli Janik. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego w dniu 1 kwietnia 2016 r. oddano na tę kandydaturę 67 głosów "za", 15 głosów "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Ewa Izabela Janik otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną, w której podkreślono wysoką jakość i rzetelność wykonywanych przez nią czynności notarialnych. Oprócz doświadczenia w zawodzie notariusza kandydatka posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze na stanowisku asesora sądowego oraz sędziego sądu rejonowego.

Wyniki przeprowadzonej lustracji pracy kontrkandydatki - Pani Małgorzaty Karcz - zawarte w częściowych ocenach kwalifikacyjnych sporządzonych odrębnie przez wizytatorów ds. cywilnych, ds. rodzinnych i nieletnich, ds. pracy i ubezpieczeń społecznych, ds. gospodarczych oraz ds. karnych wskazują, że kandydatka ta posiada dobrą znajomość przepisów prawa. Jednocześnie jednak analiza pracy Pani Małgorzaty Karcz nie pozwala, w ocenie wizytatorów, na jednoznaczne sformułowanie stanowczych pozytywnych wniosków w zakresie wiedzy, doświadczenia zawodowego i oceny stopnia przydatności tej kandydatki do pełnienia służby sędziowskiej.

Pani Małgorzata Karcz zawód radcy prawnego wykonuje od 2012 r. W poprzednim okresie, tj. od 2003 r. zatrudniona była kolejno jako: konsultant prawny w kancelarii adwokackiej, pracownik administracyjny w "PHU Mikamex Jan Wójcikiewicz", prawnik w "Pojazdy Specjalistyczne Zbigniew Szczęśniak", kierownik biura w Beskidzkiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej, prawnik w kancelarii prawnej, asystent radcy prawnego i aplikant radcowski w kancelariach radców prawnych. Posiada zdecydowanie krótsze i bardziej ubogie doświadczenie zawodowe od Pani Ewy Izabeli Janik, która w latach 1995- 2009 wykonywała samodzielną pracę orzeczniczą na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, a od 2009 r. do chwili obecnej wykonuje zawód notariusza.

Mając na uwadze powyższe Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Pani Ewa Izabela Janik posiada wyższe kwalifikacje zawodowe oraz bogatsze i bardziej przydatne na stanowisku sędziego doświadczenie zawodowe, od Pani Małgorzaty Karcz.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Pani Ewa Izabela Janik ukończyła studia wyższe z oceną dobrą oraz złożyła egzamin sędziowski z oceną łączną bardzo dobrą. Ponadto ukończyła z wynikiem bardzo dobrym dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu prawa Unii Europejskiej.

Pani Małgorzata Karcz ukończyła studia wyższe z oceną dobrą i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin radcowski.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Pani Ewa Izabela Janik otrzymała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego: 67 głosów "za", 15 głosów "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się".

Pani Małgorzata Karcz otrzymała negatywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz znikome poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego wynoszące: 4 głosy "za", 75 głosów "przeciw" i 22 głosy "wstrzymujące się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziowskie kandydatury Pani Ewy Izabeli Janik zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Kandydatura Pani Małgorzaty Karcz nie była bardziej odpowiednia od kandydatury Pani Ewy Izabeli Janik, gdyż w niższym stopniu wypełniła łącznie kryteria oceny kandydatów na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

7. W trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 26 kwietnia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Ewy Izabeli Janik oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymującym się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Małgorzaty Karcz nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).