Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 968.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.4.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 kwietnia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 325/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 26 kwietnia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 968

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołowie kandydaturę Pana Bartosza Kusyka - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołowie kandydatur:

- Pani Doroty Cieszyńskiej - referendarza sądowego,

- Pani Agnieszki Izabeli Kowalskiej - asystenta sędziego,

- Pani Aleksandry Krajewskiej - asystenta sędziego,

- Pana Piotra Lecha Siarki - starszego referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 968, zgłosiło się siedmioro kandydatów.

Wobec rezygnacji Pana Aleksandra Macieja Bricka oraz Pani Anny Karoliny Przeździęk z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołowie, Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszenia (uchwały nr 1283/2015 z 8 grudnia 2015 r. oraz 299/2016 z 26 kwietnia 2016 r.).

II

Na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzony materiał, który ocenił jako niewystarczający do zajęcia jednoznacznego stanowiska i jednogłośnie postanowił wystąpić do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zaproszenie na rozmowę z zespołem, Pani Aleksandry Krajewskiej oraz Pana Bartosza Kusyka. Wniosek Zespołu został poddany pod głosowanie podczas posiedzenia plenarnego w dniu 26 kwietnia 2016 r. Za uwzględnieniem wniosku zespołu na posiedzeniu plenarnym Rady oddano 1 głos "za, 9 głosów "przeciw" przy 5 głosach "wstrzymujących się". W związku z powyższym wniosek zespołu nie został uwzględniony przez Krajową Radę Sądownictwa. Rada stwierdziła, że nie ma potrzeby ponownego zapraszania na rozmowę Pani Aleksandry Krajewskiej, ponieważ kandydatka była wysłuchiwana przez zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w ramach poprzednio zakończonych postępowań nominacyjnych. Zatem czas, który upłynął od wysłuchania w dniu 10 marca 2016 r. był na tyle krótki, że nie mogło dojść do zmiany oceny przymiotów osobistych i predyspozycji Pani Aleksandry Krajewskiej do wykonywania zawodu sędziego. Ponadto Rada uznała, że materiały przedłożone wraz ze zgłoszeniem Pana Bartosza Kusyka są wystarczające do oceny jego kandydatury.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 26 kwietnia ponownie przeanalizował zgromadzony materiał, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołowie kandydaturę Pana Bartosza Kusyka.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.l i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że Pan Bartosz Kusyk uzyskał oceny bardzo dobre na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego. Kandydat otrzymał również pozytywną ocenę sędziego wizytatora oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu i wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Podejmując niniejszą uchwałę, Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego, wynikami głosowań Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołowie zostanie przedstawiona kandydatura Pana Bartosza Kusyka.

2. Pan Bartosz Kusyk urodził się w 1983 r. w Lwówku Śląskim. W 2007 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. W okresie od 1 czerwca 2007 r. do 30 września 2007 r. pracował jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu, we wrześniu 2010 r. złożył egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem bardzo dobrym. Od 15 listopada 2010 r. do chwili obecnej Pan Bartosz Kusyk pracuje na stanowisku asystenta sędziego w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Kandydat jest autorem licznych artykułów prawniczych m.in. z zakresu prawa cywilnego. Kandydat deklaruje bardzo dobrą znajomość języka angielskiego.

Praca i kwalifikacje zawodowe Pana Bartosza Kusyka zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora do spraw karnych Sądu Okięgowego we Wrocławiu. Opiniujący podkreślił, że przygotowywane przez kandydata projekty orzeczeń są wyczerpujące, przejrzyste oraz prezentują wysoki poziom merytoryczny. Wskazał także na pozytywne wnioski zawarte w opiniach służbowych odnoszących się do poziomu wiedzy prawniczej opiniowanego oraz umiejętności jej praktycznego wykorzystania. Zdaniem sędziego wizytatora Pan Bartosz Kusyk jest osobą zdyscyplinowaną, obowiązkową, pracowitą, posiadającą umiejętność podejmowania trafnych decyzji oraz zaangażowaną w wykonywanie zleconych czynności. Poziom wiedzy merytorycznej kandydata w połączeniu z umiejętnością jej praktycznego stosowania pozwalają, w ocenie wizytatora, na pozytywną ocenę jego pracy. W ocenie opiniującego Pan Bartosz Kusyk spełnia wszystkie konieczne wymagania do powołania go na stanowisko sędziego sądu rejonowego i jest osobą godną wykonywania tego zawodu.

Bardzo dobre opinie o pracy i kwalifikacjach kandydata przedstawili także sędziowie Sądu Okręgowego we Wrocławiu, którzy podkreślili m.in., że Pan Bartosz Kusyk wykazuje się bardzo wysokim poziomem wiedzy prawniczej, a ponadto jest osobą samodzielną, kompetentną i odpowiedzialną.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu na posiedzeniu 29 marca 2016 r. jednogłośnie pozytywnie udzieliło poparcia kandydaturze Pana Bartosza Kusyka (9 głosów "za" z łączną oceną bardzo dobrą). Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu na posiedzeniu 31 marca 2016 r. oddało na tę kandydaturę 67 głosów "za", 8 głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Bartosz Kusyk posiada duże doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując czynności służbowe na stanowisku etatowego aplikanta sądowego oraz wykonując przez ponad pięć lat pracę asystenta sędziego. Uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji, z której wynika, że zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Otrzymał także wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

Pozytywną ocenę pracy i kwalifikacji uzyskała również Pani Agnieszka Izabela Kowalska, Pani Aleksandra Krajewska oraz Pan Piotr Lech Siarka. Natomiast praca i kwalifikacje Pani Doroty Cieszyńskiej zostały ocenione przez sędziego wizytatora jako pozytywne z zastrzeżeniem. Żaden z wymienionych kandydatów nie otrzymał jednak ocen bardzo dobrych na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, jak Pan Bartosz Kusyk. Odnośnie Pani Aleksandry Krajewskiej Krajowa Rada Sadownictwa stwierdziła dodatkowo, że nie jest ona wystarczająco dojrzałą osobą do objęcia stanowiska sędziego, co zostało ustalone m.in. podczas wysłuchania kandydatki w dniu 10 marca 2016 r. w trakcie poprzednio przeprowadzonych postępowań nominacyjnych na stanowiska: sędziego Sądu Rejonowego w Prudniku oraz sędziego Sądu Rejonowego w Kluczborku.

Niniejsza procedura konkursowa dotyczy jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada musiała dokonać wyboru jednego kandydata spośród osób biorących udział w konkursie. Pomimo, że pozostali kandydaci posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, jednak to kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie spełnia, w ocenie Rady, kryteria wyboru w zdecydowanie wyższym stopniu. Za takim wnioskiem przemawiają wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Bartosza Kusyka, bardzo dobre oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Pan Bartosz Kusyk na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych otrzymał ocenę bardzo dobrą.

Na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych Pani Dorota Cieszyńska i Pani Aleksandra Krajewska otrzymały oceny dobre plus, a Pani Agnieszka Izabela Kowalska oraz Pan Piotr Lech Siarka oceny dobre.

Pan Bartosz Kusyk egzamin sędziowski złożył z oceną bardzo dobrą. Pani Dorota Cieszyńska, Pani Agnieszka Izabela Kowalska, Pani Aleksandra Krajewska oraz Pan Piotr Lech Siarka złożyli egzamin sędziowski z ocenami dobrymi.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz oceny Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Podczas posiedzenia 29 marca 2016 r. Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu jednogłośnie pozytywnie (9 głosów "za") zaopiniowało kandydatury:

- Pani Agnieszki Izabeli Kowalskiej i oceniło, że kandydatka spełnia merytoryczne warunki do powołania na urząd sędziego w Sądzie Rejonowym w Wołowie w stopniu dobrym,

- Pani Aleksandry Krajewskiej i oceniło, że kandydatka spełnia merytoryczne warunki do powołania na urząd sędziego w Sądzie Rejonowym w Wołowie w stopniu wzorowym, - Pana Bartosza Kusyka i oceniło, że kandydat spełnia merytoryczne warunki do powołania na urząd sędziego w Sądzie Rejonowym w Wołowie w stopniu bardzo dobrym,

- Pana Piotra Lecha Siarki i oceniło, że kandydat spełnia merytoryczne warunki do powołania na urząd sędziego w Sądzie Rejonowym w Wołowie w stopniu dobrym.

Na kandydaturę Pani Doroty Cieszyńskiej Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu oddało 2 głosy "za" i 7 głosów "przeciw" stwierdzając, że kandydatka nie spełnia merytorycznych warunków powołania na urząd sędziego sądu rejonowego, zasługując na ocenę niedostateczną.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu podczas posiedzenia 31 marca 2016 r. oddało na kandydatury:

- Pani Doroty Cieszyńskiej 5 głosów "za", 66 głosów "przeciw" oraz 23 głosy "wstrzymujące się",

- Pani Agnieszki Izabeli Kowalskiej 6 głosów "za", 43 głosy "przeciw" oraz 40 głosów "wstrzymujących się",

- Pani Aleksandry Krajewskiej 45 głosów "za", 17 głosów "przeciw" oraz 26 głosów "wstrzymujących się",

- Pana Bartosza Kusyka 67 głosów "za", 8 głosów "przeciw" oraz 15 głosów "wstrzymujących się",

- Pana Piotra Lecha Siarki 16 głosów "za", 40 głosów " przeciw" oraz 32 głosy "wstrzymujące się".

Wprawdzie Pani Aleksandra Krajewska uzyskała wyższą ocenę Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu niż Pan Bartosz Kusyk, to jednak w porównaniu do wybranego kandydata uzyskała niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz niższą ocenę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego. Pomimo, że Pani Aleksandra Krajewska posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe i kompetencje merytoryczne, to jednak - tak jak to zostało powyżej wskazane - nie jest jeszcze osobą wystarczająco dojrzałą do objęcia urzędu sędziego. Na taką okoliczność wskazuje wynik wysłuchania kandydatki w dniu 10 marca 2016 r., w ramach poprzednio zakończonych postępowań nominacyjnych na stanowiska: sędziego Sądu Rejonowego w Prudniku (ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 714) oraz sędziego Sądu Rejonowego w Kluczborku (ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 714). A

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Bartosza Kusyka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności, bardzo dobre oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, pozytywna ocena kwalifikacji, a także najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Kandydaci nieprzedstawieni z wnioskiem o powołanie nie spełniają łącznie wszystkich wymienionych kryteriów wyboru w takim stopniu jak Pan Bartosz Kusyk.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 26 kwietnia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Doroty Cieszyńskiej nie oddano głosów "za", natomiast oddano 2 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Izabeli Kowalskiej nie oddano głosów "za", natomiast oddano 1 głos "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała bezwzględnej większości głosów,

- Pani Aleksandry Krajewskiej nie oddano głosów "za", natomiast oddano 2 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała bezwzględnej większości głosów,

- Pana Bartosza Kusyka oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała bezwzględną większość głosów,

- Pana Piotra Lecha Siarki nie oddano głosów "za", natomiast oddano 1 głos "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).