Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koninie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 968.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.4.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 kwietnia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 281/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 kwietnia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koninie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 968

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koninie kandydaturę Pani Ewy Morawskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Koninie.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koninie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 968, swoją kandydaturę zgłosiła Pani Ewa Morawska - sędzia Sądu Rejonowego w Koninie.

II

Na posiedzeniu w dniu 4 kwietnia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koninie kandydaturę Pani Ewy Morawskiej. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i z egzaminu sędziowskiego oraz poziomem poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził m.in., że Pani Ewa Morawska uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną i pozytywne opinie służbowe, posiada wysokie kwalifikacje oraz duże doświadczenie zawodowe i życiowe. Uzyskała także jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz zdecydowane poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

m

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.). Podejmując niniejszą uchwałę, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i poziom poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, postanowiła przedstawić z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koninie kandydaturę Pani Ewy Morawskiej.

Pani Ewa Morawska urodziła się w 1963 r. w Koninie. W 1987 r. ukończyła z wynikiem dobrym wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Koninie, we wrześniu 1989 r. złożyła z łączną oceną dobrą egzamin sędziowski. W listopadzie 1990 r. zdała z wynikiem bardzo dobrym egzamin radcowski. Z dniem 1 stycznia 1991 r. Minister Sprawiedliwości mianował Panią Ewę Morawską asesorem sądowym i powierzył jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Koninie na okres dwóch lat. Orzekała w wydziale karnym tego Sądu.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 14 grudnia 1992 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Koninie. Pracę na stanowisku sędziego rozpoczęła od 11 lutego 1993 r. orzekając kolejno w sprawach karnych, gospodarczych oraz z zakresu prawa pracy. Okresowo orzekała także w sprawach rodzinnych i nieletnich. Z dniem 10 lipca 2001 r. powierzono kandydatce pełnienie obowiązków Przewodniczącej Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Koninie, a następnie Przewodniczącej Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu, którą pełni do chwili obecnej. W 2007 r. ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim z wynikiem pozytywnym podyplomowe studia z zakresu stosowania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w polskim porządku prawnym. W latach 2007-2008 uczestniczyła w szkoleniach organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. W 2008 r. ukończyła z wynikiem pozytywnym Podyplomowe Studium Prawa Pracy dla Sędziów Sądów Powszechnych, zorganizowane przez Krajowe Centrum Szklenia Kadr Sądów Powszechnych, a w 2009 r. z wynikiem bardzo dobrym podyplomowe studia z zakresu systemu ochrony praw człowieka w Polsce na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 stycznia 2009 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Sądzie Rejonowym w Koninie. Kandydatka bierze systematycznie udział w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Praca i kwalifikacje zawodowe Pani Ewy Morawskiej zostały ocenione przez Panią Wiesławę Stachowiak - sędziego wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. W ocenie sędziego wizytatora Pani sędzia Ewa Morawska posiada bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego. Wiedzę tę potrafi umiejętnie stosować w praktyce. Uzyskuje bardzo dobre wyniki statystyczne. Sprawnie prowadzi postępowania podejmując trafne decyzje procesowe. Zdaniem sędziego wizytatora Pani Ewa Morawska posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które dają podstawę do uznania, że spełnia wymagania stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pozytywne opinie o pracy i kwalifikacjach kandydatki przedstawili: Prezes Sądu Okręgowego w Koninie oraz Prezes Sądu Rejonowego w Koninie. Z opinii tych wynika że, Pani Ewa Morawska posiada bardzo dobre przygotowanie merytoryczne do wykonywania zawodu sędziego, jest osobą dobrze zorganizowaną, rzetelną, sumienną i skrupulatną.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na posiedzeniu 1 lutego 2016 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Ewy Morawskiej jednogłośnie pozytywnie (5 głosów "za"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej 14 marca 2016 r. na jej kandydaturę oddano 100 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Ewy Morawskiej zadecydował całokształt przedstawionych powyżej okoliczności, w szczególności bogate doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna i pozytywne opinie służbowe, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 6 kwietnia 2016 r. na kandydaturę Pani Ewy Morawskiej oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).