Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1283.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.4.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 kwietnia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 276/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 kwietnia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1283

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu kandydaturę Pani Magdaleny Kingi Rydel-Wołpiuk - referendarza sądowego.
UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1283, zgłosiła się wyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 4 kwietnia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu kandydaturę Pani Magdaleny Kingi Rydel-Wołpiuk. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opinią służbową, ocenami ze studiów i z egzaminu sędziowskiego oraz poziomem poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził m.in., że Pani Magdalena Kinga Rydel-Wołpiuk uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego, a także wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

III

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Podejmując niniejszą uchwałę, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego, opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie oraz poziom popaicia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że kandydatura Pani Magdaleny Kingi Rydel-Wołpiuk zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu.

Pani Magdalena Kinga Rydel-Wołpiuk urodziła się w 1980 r. w Krakowie.

W 2004 r. ukończyła z wynikiem dobrym plus wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, we wrześniu 2007 r. złożyła z oceną dobrą plus egzamin sędziowski. W okresie od 2 sierpnia 2004 r. do 14 października 2007 r. była zatrudniona w Urzędzie Miasta w Oświęcimiu jako referent prawny, a następnie w okresie od 15 października 2007 r. do 13 czerwca 2008 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Oświęcimiu jako konsultant do spraw prawnych. Z dniem 16 czerwca 2008 r. Minister Sprawiedliwości mianował Panią Magdalenę Kingę Rydel-Wołpiuk referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu, gdzie do chwili obecnej pracuje w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Kandydatka bierze udział w szkoleniach organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Praca i kwalifikacje zawodowe Pani Magdaleny Kingi Rydel-Wołpiuk zostały ocenione bardzo dobrze przez Pani Monikę Szczepaniec-Czech - sędzię Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Analiza akt spraw sądowych oraz wyniki kontroli skargowej jednoznacznie wskazują, że kandydatka posiada ugruntowaną wiedzę prawniczą oraz umiejętność stosowania prawa w praktyce. Pani Magdalena Kinga Rydel-Wołpiuk prezentuje bardzo dobry poziom orzecznictwa, a czynności służbowe wykonuje szybko i terminowo. W sprawach poddanych kontroli nie stwierdzono poważnych uchybień ani błędnych merytorycznie rozstrzygnięć. Zdaniem opiniującej kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana do wykonywania zawodu sędziego.

Celującą opinię o pracy i kwalifikacjach kandydatki sporządził Prezes Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, który podkreślił, że posiada ona dużą wiedzę prawniczą, jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, sumienną, umiejętnie współpracującą w zespole, a także samodzielną w podejmowaniu decyzji.

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie na posiedzeniu 19 lutego 2016 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Magdaleny Kingi Rydel-Wołpiuk jednogłośnie pozytywnie (7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 42 punktach mocy poparcia). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie 16 marca 2016 r. na jej kandydaturę oddano 81 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 6 głosach "wstrzymujących się".

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Magdaleny Kingi Rydel-Wołpiuk zadecydował całokształt przedstawionych powyżej okoliczności, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie orzecznicze, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny kwalifikacyjnej i celującej opinii służbowej, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 kwietnia 2016 r. na kandydaturę Pani Magdaleny Kingi Rydel- Wołpiuk oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się, udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).