Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 968.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.3.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 marca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 245/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 marca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 968

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie kandydaturę Pani Anastazji Ustjanicz-Dubieł - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie kandydatur:

- Pani Elizy Chrustek - asystenta sędziego,

- Pani Anety Marii Garbacz-Butler - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Jaworznie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 968, zgłosiło się pięć kandydatek.

Wobec rezygnacji Pani Joanny Latoś - referendarza sądowego i Pani Małgorzaty Anny Tracz - notariusza, z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jaworznie, Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń (uchwały nr 171/2016 z 7 marca 2016 r. i nr 1268/2015 z 8 grudnia 2015 r.).

H

Podczas posiedzenia 7 marca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzoną dokumentacją, ocenił, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i wystąpił do Krajowej Rady Sądownictwa z jednogłośnym wnioskiem (4 głosami "za") o zaproszenie na rozmowę z zespołem wszystkich kandydatek biorących udział w tym postępowaniu nominacyjnym. Podczas posiedzenia plenarnego 7 marca 2016 r. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła wniosek zespołu (17 głosami "za").

W trakcie posiedzenia 21 marca 2016 r. zespół przeprowadził rozmowy z zaproszonymi osobami w formie wideokonferencji. Następnie, zespół odbył naradę i przeprowadził głosowanie, w trakcie którego na kandydaturę:

- Pani Elizy Chrustek nie oddano głosów "za" ani "przeciw", oddano natomiast 4 głosy "wstrzymujące się",

- Pani Anety Marii Garbacz-Butler nie oddano głosów "za" ani "przeciw", oddano natomiast 4 głosy "wstrzymujące się",

- Pani Anastazji Ustjanicz-Dubiel oddano 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

W wyniku głosowania zespół postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Jaworznie kandydaturę Pani Anastazji Ustjanicz-Dubiel.

Kierując się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zespół ocenił, że wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych i opinii służbowych, informacjami dotyczącymi doświadczenia zawodowego kandydatek, a także poziomem poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach.

W uzasadnieniu zespół podkreślił, że rekomendowana kandydatka otrzymała bardzo dobrą ocenę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę celującą z egzaminu sędziowskiego, posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, jej praca i kwalifikacje merytoryczne zostały bardzo dobrze ocenione przez sędziego wizytatora oraz sędziów przełożonych, Kolegium Sądu Okręgowego Katowicach udzieliło jej najwyższego poparcia a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu oddało na jej kandydaturę 46 głosów "za", 9 głosów "przeciw" i 25 głosów "wstrzymujących się". Ponadto w trakcie rozmowy z zespołem kandydatka pozytywnie zaprezentowała osobiste predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w niniejszej procedurze konkursowej spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 z późn. zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 z późn. zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie służbowe na temat ich pracy i kwalifikacji, a także oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że kandydatura Pani Anastazji Ustjanicz-Dubiel zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jaworznie.

2. Pani Anastazja Ustjanicz-Dubiel urodziła się w 1985 r. w Chorzowie. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z oceną bardzo dobrą. W okresie od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbywała w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury aplikację ogólną, którą ukończyła uzyskując łącznie 46,5 punktu ze wszystkich sprawdzianów i praktyk objętych programem aplikacji. W okresie od 28 lutego 2011 r. do 30 kwietnia 2015 r. odbywała aplikację sędziowską, którą ukończyła uzyskując 116 punktów. W dniach 6-7 sierpnia 2013 r. i 13 września 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym uzyskując 314 punktów na 330 możliwych do uzyskania. Z dniem 1 listopada 2013 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach mianował Panią Anastazję Ustjanicz -Dubiel referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Kandydatka orzekała w I Wydziale Cywilnym a następnie w VII Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu. Z dniem 15 maja 2015 r. została przeniesiona na własny wniosek na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach. Początkowo orzekała w pełnym wymiarze czasu pracy w I Wydziale Cywilnym-Sekcji do Spraw Egzekucyjnych a od 1 września 2015 r. w Sekcji do Spraw Egzekucyjnych i Sekcji do Spraw Uproszczonych tego Wydziału w wymiarze po pół etatu. W 2015 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe z zakresu prawa medycznego i bioetyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Praca i kwalifikacje merytoryczne Pani Anastazji Ustjanicz-Dubiel zostały ocenione jako bardzo dobre przez Panią Marię Bielską-Wojtaszek - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Katowicach. Zdaniem opiniującej z wszystkich powierzonych obowiązków kandydatka wywiązywała się bez zarzutu a posiadana przez nią wiedza i umiejętności w połączeniu z walorami osobistymi dają gwarancję rzetelnego wykonywania obowiązków sędziego.

Pani Anastazja Ustjanicz-Dubiel otrzymała pisemne gratulacje od Pana Leszka Pietraszko - byłego Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury za zajęcie trzeciego miejsca na liście klasyfikacyjnej aplikantów, którzy ukończyli aplikację ogólną w 2010 r. oraz za uzyskanie trzeciego, najlepszego wyniku z egzaminu sędziowskiego przeprowadzonego w tej Szkole w 2013 r.

Kandydatka posiada pisemne rekomendacje udzielone przez sędziów Sądu Rejonowego w Rybniku - Panią Patrycję Paloc i Panią Łucję Gruszczyńską-Czaplę. Wynika z nich, że Pani Anastazja Ustjanicz-Dubiel posiada dużą znajomość przepisów prawa cywilnego materialnego i procesowego a także orzecznictwa Sądu Najwyższego. W pracy wyróżniała się dużą dyscypliną, bardzo dobrą organizacją powierzonych obowiązków oraz poczuciem odpowiedzialności za bieg i terminowość prowadzonych przez nią spraw. Zdaniem opiniujących kandydatka jest osobą, która sprosta obowiązkom sędziego. Pozytywnie o pracy Pani Anastazji Ustjanicz-Dubiel wypowiedzieli się w opiniach służbowych także Pani sędzia Katarzyna Krawczyk-Mandrak - Prezes Sądu Rejonowego w Rybniku oraz Pani sędzia Ewa Cnota-Kuźbińska - Przewodnicząca VII Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu.

Opinie służbowe o pracy i kwalifikacjach merytorycznych kandydatki sporządzili również sędziowie Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach: Pan Michał Kwiatkowski - Przewodniczący I Wydziału Cywilnego, Pani Karina Lipska - Kierownik Sekcji ds. Uproszczonych tego Wydziału oraz Pani Anna Matuszczyk - Kierownik Sekcji Egzekucyjnej I Wydziału Cywilnego. Z opinii tych wynika, że kandydatka prezentuje wiedzę prawniczą w szerokim zakresie, znajomość orzecznictwa i poglądów doktryny oraz umiejętność sprawnej i prawidłowej interpretacji przepisów prawa. Ponadto potrafi zastosować posiadaną wiedzę w praktyce, samodzielnie i trafnie podejmuje decyzje a sposób i logika jej argumentacji nie budzą zastrzeżeń. Sporządzane przez nią orzeczenia wraz z uzasadnieniami zasługują zdaniem opiniujących na wyróżnienie.

Pani Anastazja Ustjanicz-Dubiel podnosi kwalifikacje merytoryczne uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Sąd Okręgowy w Gliwicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 22 stycznia 2016 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Anastazji Ustjanicz-Dubiel jednogłośnie pozytywnie, udzielając jej 30 punktów poparcia. Był to najwyższy wynik uzyskany w tym głosowaniu. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 8 lutego 2016 r. oddało na tę kandydaturę 46 głosów "za", 9 głosów "przeciw" i 25 głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie prezentuje wysokie kwalifikacje merytoryczne, co znajduje odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej oraz w rekomendacjach i opiniach przełożonych. Pani Anastazja Ustjanicz-Dubiel posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas odbywania aplikacji sędziowskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz wykonywania powierzonych jej obowiązków służbowych na stanowisku referendarza sądowego.

Porównywalne kwalifikacje zawodowe prezentują Pani Eliza Chrustek i Pani Aneta Maria Garbacz-Butler.

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru kandydatury Pani Anastazji Ustjanicz -Dubiel, ponieważ w niniejszej procedurze nominacyjnej pozostaje do obsadzenia tylko jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Eliza Chrustek urodziła się w 1977 r. w Limanowej. Od 2008 r. zatrudniona jest na stanowisku asystenta sędziego w V Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Katowicach. Jak wynika z oceny kwalifikacyjnej sporządzonej przez sędziego wizytatora, kandydatka wykonuje powierzone obowiązki bardzo dobrze. Posiada należyty poziom wiedzy i znajomość przepisów prawa karnego materialnego i procesowego oraz orzecznictwa. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła walory merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe tej kandydatki. Uwzględniając, że Pani Eliza Chrustek uzyskała najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach Rada przedstawiła z wnioskiem o powołanie kandydaturę Pani Anastazji Ustjanicz-Dubiel, gdyż w niniejszym postępowaniu nominacyjnym pozostaje do obsadzenia tylko jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego. Ponadto, Pani Eliza Chrustek legitymuje się słabszymi ocenami uzyskanymi zarówno na dyplomie wyższych studiów prawniczych (ocena dobra), jak i z egzaminu sędziowskiego (ocena dobra plus) oraz otrzymała niższą liczbę punktów poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach niż kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie. Pani Eliza Chrustek posiada także mniej różnorodne doświadczenie zawodowe, albowiem od początku swojej pracy zawodowej wykonuje obowiązki asystenta sędziego w pionie karnym. Także podczas rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa nie wykazała się umiejętnością swobodnej rozmowy merytorycznej w tak wysokim stopniu jak Pani Anastazja Ustjanicz -Dubiel.

Pani Aneta Maria Garbacz-Butler urodziła się w 1981 r. w Krakowie. W latach 2006 -2012 była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w V Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Następnie z dniem 1 października 2012 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Jaworznie. Powierzone obowiązki wykonuje w V Wydziale Ksiąg Wieczystych i w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. W ocenie sędziego wizytatora kandydatka w bardzo dobrym stopniu opanowała technikę pracy orzeczniczej, jak również znajomość prawa procesowego i materialnego. Posiada także różnorodne doświadczenie zawodowe ale otrzymała niższą liczbę punktów poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu niż Pani Anastazja Ustjanicz-Dubiel. Ponadto legitymuje się oceną dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz zaledwie ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego. Niezależnie od powyższego Pani Aneta Maria Garbacz-Butler nie zaprezentowała się tak korzystnie podczas rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa jak przedstawiona z wnioskiem o powołanie kandydatka, a w ramach niniejszej procedury nominacyjnej pozostaje do obsadzenia tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez Panią Anastazję Ustjanicz-Dubiel zostały zaprezentowane powyżej.

Zarówno Pani Eliza Chrustek jak i Pani Aneta Maria Garbacz-Butler uzyskały oceny dobre na dyplomie wyższych studiów prawniczych. Natomiast egzamin sędziowski Pani Eliza Chrustek złożyła na ocenę dobrą plus a Pani Aneta Maria Garbacz-Butler na ocenę dostateczną plus.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach.

Wyniki głosowań obu tych gremiów w odniesieniu do kandydatury Pani Anastazji Ustjanicz-Dubiel zostały zaprezentowane powyżej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach zaopiniowało kandydatury Pani Elizy Chrustek i Pani Anety Marii Garbacz-Butler jednogłośnie pozytywnie z tym, że moc poparcia dla Pani Elizy Chrustek wyniosła 28 punktów a dla Pani Anety Marii Garbacz -Butler 27 punktów.

Podczas obrad Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach na kandydaturę Pani Elizy Chrustek oddano 52 głosy "za", 5 głosów "przeciw" i 21 głosów "wstrzymujących się", a na kandydaturę Pani Anety Marii Garbacz -Butler 44 głosy "za", 8 głosów "przeciw" i 28 głosów "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Anastazji Ustjanicz-Dubiel zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności uzyskanie najwyższych ocen na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych jak i z egzaminu sędziowskiego, posiadane doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej i opinii służbowych, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. O wyborze zadecydował także wynik rozmów z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru jednej osoby, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostaje do obsadzenia tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 22 marca 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Elizy Chrustek oddano 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anety Marii Garbacz-Butler nie oddano głosów "za", natomiast oddano 2 głosy "przeciw" i 14 "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anastazji Ustjanicz-Dubiel oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Krajowa Rada Sądownictwa, jako organ kolegialny, wyraża swoje stanowisko w procedurze głosowania, bez obowiązku przedstawiania motywów, jakimi kierowali się przy oddawaniu głosów jej poszczególni członkowie. Rada stanowi kolegialny organ konstytucyjny, a każdy z jej członków swobodnie przejawia swoją wolę i wyraża swoje stanowisko w kwestiach poddanych głosowaniu, kierując się wyłącznie przekonaniem o jego słuszności i zasadności.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126 poz. 714 z późn. zm.).