Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zabrzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1061.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.3.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 marca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 244/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 marca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zabrzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1061

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła: przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zabrzu kandydaturę Pani Katarzyny Anny Popławskiej-Grzesik - referendarza sądowego.
UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zabrzu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1061 zgłosiła się powyżej wymieniona kandydatka oraz Pani Joanna Smorczewska.

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 225/2016 z 22 marca 2016 r. umorzyła postępowanie wobec Pani Joanny Smorczewskiej z uwagi na cofnięcie zgłoszenia na wolne stanowisko sędziowskie przez tę kandydatkę.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 marca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się z materiałami sprawy, omówieniu dwóch kandydatur zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie oraz przeprowadzeniu narady ocenił, że zgromadzone materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i wystąpił do Krajowej Radzie Sądownictwa z wnioskiem o wyrażenie zgody na wysłuchanie kandydatek: Pani Katarzyny Anny Popławskiej-Grzesik i Pani Joanny Smorczewskiej oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu plenarnym w dniu 7 marca 2016 r. jednogłośnie, 17 głosami "za", uwzględniła wniosek zespołu i postanowiła zaprosić wyżej wymienione osoby do udziału w dniu 21 marca 2016 r. w wysłuchaniu przed zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

W dniu 21 marca 2016 r. do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło oświadczenie Pani Joanny Smorczewskiej o cofnięciu zgłoszenia na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Zabrzu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1061.

W dniu 21 marca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wysłuchał Panią Katarzynę Annę Popławską-Grzesik i Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz przyjął w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów stanowisko w przedmiocie rekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa tej kandydatury na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zabrzu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1061.

Zespół wskazał, że praca Pani Katarzyny Anny Popławskiej-Grzesik została pozytywnie oceniona przez Przewodniczących I i VIII Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Zabrzu oraz w sporządzonej na użytek postępowania konkursowego ocenie kwalifikacyjnej. W ocenie tej wskazano, że posiada ona niezbędne kwalifikacje zawodowe oraz predyspozycje osobowościowe do powołania na stanowisko sędziego. Kandydatka posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz długoletni okres orzekania. Jej znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego nie budzi zastrzeżeń. W pracy orzeczniczej dała się poznać jako osoba odpowiedzialna i sumienna. Jest ceniona i szanowana przez współpracowników i przełożonych. Powyższe oraz uzyskanie przez Panią Katarzynę Annę Popławską-Grzesik pozytywnej oceny Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz wysokiego poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego uczyniło w ocenie zespołu jej kandydaturę odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że zgłoszona na wolne stanowisko sędziowskie kandydatka spełnia wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny na dyplomach ukończenia studiów i z egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu uznała, że kandydatura Pani Katarzyny Anny Popławskiej-Grzesikz zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zabrzu.

2. Pani Katarzyna Anna Popławska-Grzesik urodziła się w 1978 r. w Warszawie. W 2002 r. ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z wynikiem bardzo dobrym. Aplikację sądową pozaetatową, w okręgu Sądu Okręgowego w Gliwicach odbyła w okresie od 1 października 2002 r. do 30 września 2005 r. W trakcie aplikacji, w okresie od 11 czerwca 2003 r. do 20 listopada 2005 r., była jednocześnie zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy w Kancelarii Radcy Prawnego Miłosza Wolańskiego w Gliwicach na stanowisku prawnika. We wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 21 listopada 2005 r. zatrudniona była na stanowisku asystenta sędziego w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Z dniem 19 czerwca 2006 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach. Czynności referendarskie wykonywała w VI Wydziale Grodzkim tego Sądu. Z dniem 16 maja 2007 r. została przeniesiona na własny wniosek na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Zabrzu. Obowiązki wykonywała do 31 grudnia 2011 r. w VIII Wydziale Cywilnym, a od 1 stycznia 2012 r. do chwili obecnej w I Wydziale Cywilnym tego Sądu.

Pani Katarzyna Anna Popławska-Grzesik otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych. Opiniujący wskazał, że Pani referendarz posiada niezbędne kwalifikacje zawodowe oraz predyspozycje osobowościowe do orzekania na stanowisku sędziego. Posiada również bogate doświadczenie zawodowe, w tym wynikające z wieloletniego wykonywania czynności orzeczniczych na stanowisku referendarza. Jej znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego nie budzi zastrzeżeń. W pracy orzeczniczej dała się poznać jako osoba odpowiedzialna i sumienna. Jest ceniona i szanowana przez współpracowników i przełożonych.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 27 stycznia 2016 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Anny Popławskiej-Grzesik, oddając 3 głosy "za", 2 głosy "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się". Na posiedzeniu Zgromadzenia

Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego w dniu 5 lutego 2016 r. oddano na tę kandydaturę 73 głosy "za, 11 głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się".

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Katarzyna Anna Popławska-Grzesik zdobyła różnorodne doświadczenie zawodowe, pracując na stanowisku prawnika w kancelarii radcy prawnego, asystenta sędziego w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych sądu okręgowego oraz referendarza sądowego w pionie cywilnym sądu rejonowego. Uzyskanie przez kandydatkę pozytywnej oceny kwalifikacyjnej potwierdza posiadanie umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu sędziego sądu rejonowego.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła także pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatkę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego, jak również pozytywną ocenę Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 22 marca 2016 r. na kandydaturę Pani Katarzyny Anny Popławskiej- Grzesik oddano 18 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).