Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 968.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.3.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 marca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 217/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 marca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 968

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich kandydaturę Pani Katarzyny Magdaleny Szejner - adwokata,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich kandydatur:

- Pana Grzegorza Antoniego Fedyczkowskiego - referendarza sądowego,

- Pani Agnieszki Markiewicz - adwokata.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 968, zgłosiło się pięcioro kandydatów.

Wobec rezygnacji Pani Katarzyny Nanaszko-Kłak - asystenta sędziego i Pani Małgorzaty Tam - adwokata z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich, Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń (uchwała nr 59/2016 z 13 stycznia 2016 r. i uchwała nr 24/2016 z 12 stycznia 2016 r.).

II

Na posiedzeniu w dniu 4 marca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, oceniając, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie, zwrócił się z wnioskiem do Krajowej Rady Sądownictwa o zaproszenie na rozmowę z zespołem wszystkich kandydatów. W posiedzeniu zespołu uczestniczył Pan adwokat Ziemisław Gintowt - przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, który wypowiedział się odnośnie do kandydatur Pani Agnieszki Markiewicz oraz Pani Katarzyny Magdaleny Szejner, wyrażając dla nich aprobatę.

Podczas posiedzenia plenarnego w dniu 7 marca 2016 r. Krajowa Rada Sądownictwa 17 głosami "za" uwzględniła wniosek zespołu o przeprowadzenie rozmów z kandydatami.

Na posiedzeniu w dniu 10 marca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowy z zaproszonymi osobami, zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, odbył naradę i przeprowadził głosowanie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali 3 głosy "za" na kandydaturę Pani Katarzyny Magdaleny Szejner, nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich kandydatury Pani Katarzyny Magdaleny Szejner. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego, a także wynikiem wysłuchania kandydatów przez zespół.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Katarzyna Magdalena Szejner posiada duże doświadczenie życiowe i zawodowe, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione bardzo dobrze przez sędziego wizytatora, uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą z egzaminu adwokackiego, Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu oceniło jej kandydaturę jako bardzo dobrą a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego udzieliło jej wysokiego poparcia. W ocenie zespołu podczas prezentacji swojej kandydatury w trakcie przeprowadzonej rozmowy Pani Katarzyna Magdalena Szejner wyróżniła się spośród pozostałych kandydatów, wykazując najlepsze predyspozycje osobiste do wykonywania zawodu sędziego.

W posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 marca 2016 r. nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, prawidłowo zawiadomiony o terminie.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich zostanie przedstawiona kandydatura Pani Katarzyny Magdaleny Szejner.

2. Pani Katarzyna Magdalena Szejner urodziła się 22 lipca 1976 r. w Opolu. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji adwokackiej w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Opolu w grudniu 2005 r. złożyła egzamin adwokacki z łącznym wynikiem dobrym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu z dnia 29 grudnia 2005 r. została wpisana na listę adwokatów.

Od 1 czerwca 2006 r. do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Opolu.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione bardzo dobrze przez Pana SSO Pawła Mehla - wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Opolu. Sędzia wizytator stwierdził, że opiniowana wykazuje należyte przygotowanie merytoryczne, właściwe dla wykonywanego zawodu. Cechuje ją przy tym duża sumienność, rzetelność oraz staranność w wykonywaniu obowiązków jako pełnomocnika procesowego. Sędzia wizytator podkreślił znajomość i umiejętność praktycznego stosowania szeroko rozumianego prawa cywilnego przez Panią adwokat. W jego ocenie Pani Katarzyna Magdalena Szejner jest osobą o wysokiej kulturze osobistej i posiada przygotowanie zawodowe oraz cechy osobowościowe pozwalające na objęcie urzędu sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu na posiedzeniu w dniu 28 grudnia 2015 r. jednomyślnie, 9 głosami "za", zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Magdaleny Szejner, oceniając ją jako bardzo dobrą. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego w dniu 11 stycznia 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 49 głosów "za" oraz 24 głosy "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada duże doświadczenie życiowe i wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz wysokie kwalifikacje merytoryczne, co potwierdza bardzo dobra ocena kwalifikacyjna jej pracy. Regularnie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Opolu.

Wprawdzie Pan Grzegorz Antoni Fedyczkowski otrzymał wyróżniającą ocenę kwalifikacyjną swojej pracy, ale nie posiada tak dużego doświadczenia zawodowego, jak wybrana kandydatka. W okresie od października 2010 r. do kwietnia 2011 r. pracował jako asystent sędziego. Od kwietnia 2011 r. do chwili obecnej jest zatrudniony w charakterze referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich.

Pani Agnieszka Markiewicz, podobnie jak Pani Katarzyna Magdalena Szejner, otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną swojej pracy, jednakże uzyskała niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Katarzyna Magdalena Szejner jest najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego i uzyskała wysokie poparcie środowiska sędziowskiego. W niniejszej procedurze nominacyjnej pozostaje zaś do obsadzenia wyłącznie jedno stanowisko sędziowskie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez kandydatkę przedstawioną z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej.

Zarówno Pan Grzegorz Antoni Fedyczkowski, jak i Pani Agnieszka Markiewicz otrzymali oceny dobre plus na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych, a zatem oceny niższe niż wybrana kandydatka.

Pan Grzegorz Antoni Fedyczkowski złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą plus a Pani Agnieszka Markiewicz z oceną dobrą.

Oceny z egzaminów zawodowych wszystkich osób biorących udział w niniejszej procedurze konkursowej są porównywalne, a zatem nie było to kryterium decydujące o wyborze najlepszego kandydata.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego.

Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego w odniesieniu do kandydatury Pani Katarzyny Magdaleny Szejner zostały przedstawione powyżej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu jednomyślnie, 9 głosami "za", zaopiniowało kandydaturę Pana Grzegorza Antoniego Fedyczkowskiego jako bardzo dobrą plus, a kandydaturę Pani Agnieszki Markiewicz jako bardzo dobrą.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego oddało na kandydaturę Pana Grzegorza Antoniego Fedyczkowskiego 54 głosy "za" oraz 20 głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" a na kandydaturę Pani Agnieszki Markiewicz 30 głosów "za" oraz 42 głosy "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się".

Pan Grzegorz Antoni Fedyczkowski, pomimo uzyskania wyższego poparcia gremiów sądowych niż Pani Katarzyna Magdalena Szejner, posiada krótszy staż pracy i mniejsze doświadczenie zawodowe od tej kandydatki. Ponadto, podczas rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa nie zaprezentował swoich predyspozycji do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego w sposób tak korzystny, jak wybrana kandydatka.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Katarzyny Magdaleny Szejner zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez nią wieloletnie doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego oraz pozytywny sposób zaprezentowania predyspozycji osobistych do wykonywania zawodu sędziego podczas rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 marca 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Grzegorza Antoniego Fedyczkowskiego nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Markiewicz nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Katarzyny Magdaleny Szejner oddano 11 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).