Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 820.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.3.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 marca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 196/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 marca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 820

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach kandydaturę Pana Łukasza Ostrowskiego - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach kandydatur:

- Pani Anety Marioli Bracichowicz - asystenta sędziego,

- Pani Izabeli Małgorzaty Sucheni - asystenta sędziego,

- Pani Izabelli Zofii Wilkus - radcy prawnego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 820 zgłosiło się czworo powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 4 marca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Kielcach kandydaturę Pana Łukasza Ostrowskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach.

O terminie posiedzenia zespołu została zawiadomiona Krajowa Rada Radców Prawnych, gdyż na stanowisko sędziowskie swoją kandydaturę zgłosiła osoba wykonująca zawód radcy prawnego. Na posiedzeniu zespołu nie stawił się, prawidłowo zawiadomiony przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych.

Przedstawiając powyższe stanowisko zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.).

Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie służbowe, oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach zostanie przedstawiona kandydatura Pana Łukasza Ostrowskiego.

2. Pan Łukasz Ostrowski urodził się 15 lutego 1983 r. w Białej Podlaskiej. We wrześniu 2007 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z ogólną oceną dobrą plus. W okresie od listopada 2009 r. do listopada 2010 r. odbył aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a następnie odbył aplikację sędziowską w okresie od lutego 2011 r. do kwietnia 2015 r. Egzamin sędziowski złożył w dniach 6-7 sierpnia 2013 r. i 11 września 2013 r. z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 listopada 2013 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie mianował Pana Łukasza Ostrowskiego referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kielcach. Zgodnie z programem stażu aplikanta aplikacji sędziowskiej, zajmując stanowisko referendarza sądowego, odbył 18 miesięczny staż referendarski. Aplikację sędziowską ukończył 30 kwietnia 2015 r. Czynności na stanowisku referendarza sądowego wykonywał w VIII Wydziale Cywilnym (w okresie od listopada 2013 r. do marca 2014 r.), w I Wydziale Cywilnym (w okresie od kwietnia 2014 r. do lipca 2014 r), a od sierpnia 2014 r. w X Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Kielcach. Po zakończeniu aplikacji sędziowskiej pozostaje referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

Kandydat uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Marię Bałę - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Kielcach. Sędzia wizytator stwierdziła, że wyniki lustracji orzecznictwa Pana Łukasza Ostrowskiego na stanowisku referendarza sądowego w I i VIII Wydziale Cywilnym oraz X Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Kielcach, przeprowadzonej pod kątem sprawności i efektywności podejmowanych czynności, terminowości, umiejętności organizacji pracy oraz merytorycznego poziomu orzecznictwa, uzasadniają bardzo dobrą ocenę. Opiniowany posiada bardzo dobrą znajomość przepisów prawa i umiejętność stosowania ich w praktyce. Cechuje go wnikliwość i umiejętność logicznego myślenia. Bardzo dobrze organizuje sobie pracę. Powierzone obowiązki wykonuje starannie i terminowo. Sędzia wizytator bardzo dobrze oceniła efektywność pracy kandydata, terminowość podejmowanych czynności, jak i poziom merytoryczny sporządzanych orzeczeń i uzasadnień. Sędzia wizytator rekomendowała kandydaturę Pana Łukasza Ostrowskiego na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Z opinii o Panu Łukaszu Ostrowskim sporządzonej przez Przewodniczącego X Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Kielcach wynika, że kandydat posiada niezbędną wiedzę i znajomość przepisów, która pozwala mu prawidłowo realizować powierzone zadania. Potrafi umiejętnie stosować przepisy prawa i dąży do rozpoznania istoty problemu. Powierzone zadania wykonuje starannie, skrupulatnie, sumiennie i terminowo. Potrafi prawidłowo planować i organizować sobie pracę, ustalając właściwe priorytety i efektywnie wykorzystując czas pracy. W opinii podkreślono także kulturę osobistą opiniowanego oraz jego właściwy stosunek do współpracowników, wskazano także na gotowość podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Również w opinii sporządzonej przez Prezesa Sądu Rejonowego w Kielcach Pan Łukasz Ostrowski został oceniony jako osoba pracowita, systematyczna, obowiązkowa, umiejąca organizować sobie pracę. Zdaniem Prezesa na podkreślenie zasługuje bardzo dobra rytmiczność pracy referendarza, jego samodzielność, staranność i terminowość, a także wysoki poziom kultury osobistej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach na posiedzeniu 15 stycznia 2016 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę (8 głosów "za" z mocą poparcia na poziomie 78 punktów). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach 2 lutego 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 52 głosy "za", przy 26 głosach "przeciw" i 8 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie posiada wysokie kwalifikacje, które stale podnosi, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Posiada doświadczenie zawodowe, które zdobył pracując na stanowisku referendarza sądowego kolejno w I i VIII Wydziale Cywilnym oraz X Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Kielcach.

Pan referendarz posiada bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego, orzeczenia i uzasadnienia sporządza prawidłowo, na wysokim poziomie merytorycznym. Ponadto cechuje go wysoka kultura osobista oraz właściwy stosunek do współpracowników i przełożonych.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacji. Bardzo dobre oceny kwalifikacji uzyskały także Pani Izabela Małgorzata Suchenia oraz Pani Izabella Zofia Wilkus, natomiast Pani Aneta Mariola Bracichowicz uzyskała dobrą ocenę kwalifikacji. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa z treści ocen kwalifikacyjnych nie wynika, że kandydatki, które nie zostały przedstawione z wnioskiem o powołanie posiadają wyższe kwalifikacje zawodowe od Pana Łukasza Ostrowskiego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie uzyskał ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę bardzo dobrą z egzaminu sędziowskiego.

Pani Aneta Mariola Bracichowicz uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego.

Pani Izabela Małgorzata Suchenia uzyskała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego.

Pani Izabella Zofia Wilkus uzyskała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dostateczną z egzaminu sędziowskiego.

Z uwagi na powyższe, kryterium to przemawiało za kandydaturą Pana Łukasza Ostrowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie uzyskał jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach z największą liczbą punktów poparcia oraz drugie w kolejności najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach. Wyniki głosowania dotyczące tej kandydatury zostały przedstawione powyżej.

Jedynie Pani Izabela Małgorzata Suchenia uzyskała wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach (62 głosy "za", przy 17 głosach "przeciw" i 7 głosach "wstrzymujących się") od kandydata przedstawianego z wnioskiem, jednakże kandydatka ta, pomimo uzyskania jednogłośnie pozytywnej opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach, uzyskała znacząco niższą (49 punktów) liczbę punktów poparcia od kandydata przedstawianego z wnioskiem o powołanie (78 punktów). Ponadto złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną plus, podczas gdy Pan Łukasz Ostrowski z oceną bardzo dobrą.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach na posiedzeniu 15 stycznia 2016 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Anety Bracichowicz

(8 głosów "za" z mocą poparcia na poziomie 64 punktów). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach 2 lutego 2016 r. w odniesieniu do tej kandydatury oddano 50 głosów "za", przy 26 głosach "przeciw" i 10 głosach "wstrzymujących się".

Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach na posiedzeniu 15 stycznia 2016 r. pozytywnie zaopiniowało także kandydaturę Pani Izabelli Zofii Wilkus (7 głosów "za", przy jednym głosie "przeciw" z mocą poparcia na poziomie 44 punktów). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach 2 lutego 2016 r. w odniesieniu do tej kandydatury oddano 31 głosów "za", przy 47 głosach "przeciw" i 8 głosach "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Łukasza Ostrowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, najwyższa w tym postępowaniu moc poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach i drugie w kolejności poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, a także wysoka ocena z ukończenia studiów prawniczych i najwyższa ocena z egzaminu zawodowego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 marca 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Anety Marioli Bracichowicz nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Łukasza Ostrowskiego oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

Pani Izabeli Małgorzaty Sucheni nie oddano głosów "za", oddano natomiast 5 głosów "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów, - Pani Izabelli Zofii Wilkus nie oddano głosów "za", oddano natomiast 4 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).